به دنیا آمدن لاک پشت‌های منطقه لاوان /تصاویر

پرتال خبری واکنش: حدود دو ماه قبل یعنی اردیبهشت ماه بود که لاک پشت های کم یاب پوزه عقابی شبانگاه خودشان را به جزیره مارو(شتوار) رساندند و در ساحل آرام و زیبای این جزیره خالی از سکنه که در فاصله ۱۵۰۰ متری از جزیره لاوان قرار دارد تخم ریزی کردند، و با گذشت دو ماه در هفدهمین روز از ماه رمضان (۱۳ تیر ماه) شاهد سر از تخم در آوردن نوزادان لاک پشت ها شدیم.

در فاصله یک و نیم کیلومتری شرق جزیره لاوان جزیره دیگری به نام شتوار قرار دارد. شتوار غیر مسکونی است و هیچ فعالیتی در آن دیده نمی شود. طول جزیره ۱.۵ کیلومتر و عرض آن به ۸۰۰ متر می رسد . شتوار از با ارزش ترین و مهم ترین پناهگاههای حیات وحش (پرندگان، لاک پشت های دریایی ، ماهیها و دلفین ها) در خلیج فارس است و جزء مناطق حفاظت شده کشوری است.

در این جزیره تعداد زیادی مار سمی سیاهرنگ و کوچک نیز در زیر شن زندگی می کنند، دیده می شوند. به همین دلیل این جزیره به نام مارو نیز معروف است.

عبدالرضا محسنی از کارکنان شرکت ملی نفت ایران در منطقه لاوان و با ۳۰ سال سابقه عکاسی، عکس هایی را در اختیار عصر ایران قرار داده است که در ادامه تعدادی از آن ها را مشاهده می کنید. گزارش تصویری دو ماه پیش پلاک گذاری لاک پشت ها در لاوان را نیز می توانید با کلیک روی عنوان مشاهده کنید.