کافه گردش
خبری
۱۵ مرداد ۱۳۹۴, ۱۲:۵۷ ب.ظ

تصاویر موتورسیکلت دست‌ساز ایرانی

پرتال خبری واکنش: ما در تاکنون موتورهای کاستوم زیادی را معرفی کرده ایم. اما این بار از زبان یک مبتکر جوان ایرانی، روند ساخت یک موتورسیکلت دست ساز را با کمترین امکانات می خوانیم.

محمدرضا اباذری کارشناس مکانیک ماشین ابزار توانسته با کمترین امکانات ایده خود را محقق نماید.

تقریباً دو سال پیش بود که طبق معمول همیشه توی نت گشت می زدم که برای اولین بار با چند سایت خارجی آشنا شدم که کارشون تولید موتورهای کاستوم بود. یه جرقه نیاز داشتم که با دیدن مطالب اون سایت ها توی ذهنم زده شد. از آنجایی که از کودکی با مسائل فنی آشنایی کامل داشتم و رشته تحصیلیم هم مکانیک ساخت و تولید بود به راحتی پروسه ساخت این موتورها توی ذهنم ترسیم شد. هر چند می دانستم با امکانات خیلی محدودی که دارم و بودجه محدودتر کارم سخت خواهد بود اما علاقه شدیدم به موتورسیکلت و کلاً ساخت و تولید نگذاشت که بی خیال کار بشم.

کار کلی رو از اسکچ های کاغذی و ابعاد حدودی شروع کردم تا در نهایت به ابعاد و نقشه های اصلی کار رسیدم. از همون اول طرح نهایی رو توی ذهنم می دیدم برای همین راحت تر می تونستم کار طراحی رو انجام بدم.

اول از شاسی اصلی شروع کردم که در حین کار چندبار جزئیاتش تغییر کرد. مهم ترین تغییرش کمک های عقب بود چون طرح اولیه اصلاً کمک نداشت! بعد نوبت به طراحی و ساخت باک بنزین، سیستم تعلیق جلو، جایگاه موتور، پدال های دنده و ترمز، ساخت فرمان و زین و گلگیر عقب و سخت ترین قسمت کار طراحی رینگ عقب به همراه توپی رسید.

موتورسیکلت دست‌ساز ایرانی را ببینید + عکس

همانطور که توی عکس ها مشخصه برای اینکه جلوهٔ ظاهری این موتور و اصالت طرح توی اون حفظ بشه برای رینگ عقب مجبور بودم از رینگ و لاستیک خیلی پهن استفاده کنم و چون این جور رینگ و لاستیک ها توی بازار کمیاب هست، قیمت خیلی بالایی حتی تا چند میلیون تومان دارن.

موتورسیکلت دست‌ساز ایرانی را ببینید + عکس

برای همین مجبور به استفاده از رینگ خودرو سایز ۱۳*۱۸۵ مربوط به خودرو سمند شدم که چالش مهم در استفاده از این رینگ طراحی توپی برای این رینگ بود. توپی این موتور ترکیبی از ۲ توپی خودروی پیکان به همراه دیسک و کالیپر ترمز اون و همچنین یک دنده زنجیر موتورهای تریل طرح رادیسون که با چند قطعه ی واسط به سختی روی هم سوار شدن.

موتورسیکلت دست‌ساز ایرانی را ببینید + عکس

مشکل اصلی توی انجام این جور پروژه ها اینه که به خاطر اینکه معمولاً برای اولین بار انجام می شن خیلی از کارها با روش آزمون و خطا انجام می شه به همین دلیل هزینه ها و زمان تولید چند برابر می شه.

تقریباً به جز انجین تمامی قطعات موتورسیکلت دست ساز هست.

مشخصات کلی موتور:
انجین با حجم ۱۵۰ سی سی و گیربکس ۴ سرعته مارک هوندا
رینگ لاستیک عقب دست ساز (سایز ۱۳*۱۸۵)
ترمز عقب (دیسکی با کالیپر دو طرفه مربوط به خودروهای پیکان)
دوشاخ و تعلیق جلو دست ساز ( سیستم الاکلنگی ۳ قسمتی با کمک بالا)
فرمان دست ساز.
سیستم اگزوز دست ساز با منبع صداگیر متوسط
گیربکس تبدیل عرض دست ساز (کار این گیربکس به این صورت هست که چون عرض انجین از لاستیک کمتره زنجیر رو با عرض لاستیک هم راستا می کنه یعنی اختلاف عرض رو جبران می کنه. البته این گیربکس با مقیاس ۱ به ۱ هست اما می شه اون رو برای دستیابی به قدرت یا سرعت بیشتر تغییر داد)
زین دست ساز با فنرهای ضربه گیر
سیستم تعلیق عقب دست ساز
گلگیر، فلاپ ها و باک هم به صورت دست ساز طراحی و ساخته شده
پدال های دنده و ترمز عقب دست ساز
سرعت نهایی: ۱۰۵ کیلومتر بر ساعت (البته این سرعتی هست که به خاطر حفظ ایمنی در تست های اولیه بیشتر از آن نرفتم)
سیم کشی و چراغ ها و … هم به صورت یونیورسال هستن و از بازار تهیه شدند.
رنگ هم همانطور که مشخصه ترکیبی از مشکی براق خودرویی و آبی جوهری متالیک هست که رنگ آمیزیش هم به عهده خودم بود.

رهـــــــــــــا مسعودی
1,059 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *