عصای هوشمندی برای نابینایان

اخبار,عصای هوشمندXploR,اخبار تکنولوژی

پورتال خبری واکنش: دانشجویان دانشگاه شهر بیرمنگام یک عصای سفید جدید طراحی کرده‌اند که از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی چهره دوستان و خانواده در جمعیت استفاده می‌کند.

عصای XploR از یک دوربین و حسگرهای داخلی برای اسکن چهره افراد در میان جمعیت استفاده می‌کند و در صورت تشخیص چهره آشنا، به لرزش درآمده و فرد نابینا را با سرنخهای صوتی به سمت وی هدایت می‌کند.

 

این عصای هوشمند تا فاصله ۱۰ متری کار کرده و چهره‌ها بر روی یک کارت SD ذخیره می‌شوند. هدایت‌های صوتی سپس از طریق یک گوشی دارای بلوتوث برای کمک به کاربر به منظور یافتن فرد شناسایی شده، انتقال می‌یابد. عصای XploR از فناوری تلفن‌های هوشمند برای شناسایی چهره‌های آشنا تا فاصله ۱۰ متری استفاده کرده و دارای قابلیت‌های جی‌پی‌اس برای کمک به ناوبری است.

 

اخبار,عصای هوشمندXploR,اخبار تکنولوژی

 عصای هوشمند XploR

 

بطور خاص این عصا از بانکی از تصاویر ذخیره شده در یک کارت SD داخلی برای شناسایی چهره‌های آشنا استفاده می‌کند. اگر دوربین پس از اسکنن یک اتاق، با تصویر مشابه یکی از عکسهای ذخیره شده روبرو شود، عصا لرزیده و به کاربر هشدار می‌دهد. سپس فرمان‌های صوتی گام به گام برای کاربر از طریق گوشی پخش شده و فرد نابینا را به دوستش می‌رساند.

 

این عصا اخیرا به پزشکان و متخصصان عالم علم در لوکزامبورگ و فرانسه معرفی شده و محققان قصد دارند امسال از سازمان‌هایی در آلمان نیز بازدید کنند. XploR نخستین عصایی است که از فناوری شناسایی چهره به این روش استفاده می‌کند. البته اولین عصایی نیست که از فناوری‌های هوشمند بهره می‌برد. برای مثال عصای هوشمند ۵۰ دلاری شرکت AssisTech در هند به کاربران کمک می‌کند تا از خطرات در زمین و هوا اجتناب کنند. این دستگاه از فناوری فراصون برای شناسایی موانع تا فاصله سه متری استفاده می‌کند.
محصول دیگر UltraCane نام دارد که از فناوری مشابه استفاده کرده و از سال ۲۰۱۱ در بازار ارائه شده است.