چگونه هکرهای روسی کاخ سفید را هک کردند

نام: 1079227.jpg نمایش: 208 اندازه: 37.2 کیلو بایت

به گزارش ترفندستان, به نقل از زرو ان نت, به احتمال زیاد هکرهای روسی با استفاده از اکانت ایمیل یکی از اعضای کاخ سفید برای دسترسی به برنامه کار باراک اوباما استفاده کرده اند. این روشی اسان و موثر است.

گفته میشود که هکرهای روسی که در اکتبر سال گذشته به شبکه انفورماتیک کاخ سفید نفوذ کردند روشی کلاسیک استفاده نموده اند. انان ایمیلهای الوده و هدفمند و یا انچه که متخصصین امنیت انفورماتیک به ان spear phishing میگویند و بسیار در جاسوسی های اقتصادی متداول است ارسال کرده بودند.

بروشنی پیدا است که این تاکتیک برای به دام انداختن باراک اوباما و همکارانش نیز عمل میکند. اما باید گفت که این هکرها یک اوانتاژ فوق العاده نیز داشتند چون قبلا شبکه انفورماتیک وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا را هک کرده بودند و بدینگونه موفق به ارسال پیامهای خود با استفاده از هویت یکی از اعضای این وزارتخانه شده بودند.

اطلاعات جدیدی نیز در مورد داده های هک شده به دست امده است. هکرها در زمان واقعی به برنامه کار رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دست یافته و تمام جزئیات ان و برنامه های روزانه وی را ربوده بودند. این برنامه کاری محرمانه نیست اما کاملا عمومی نیز نمیباشد و میتواند اطلاعات حساسی که میتوانند برای سازمانهای اطلاعاتی خارجی جالب باشند داشته باشد.

با اینهمه یک سخنگوی کاخ سفید اطمینان داده که شبکه ای که محرمانه است هک نشده : “ما در کاخ سفید یک سیستم غیر محرمانه و یک سیستم محرمانه و یک سیستم فوق العاده محرمانه داریم که اطلاعات حساس و محرمانه ای که مربوط به امنیت ملی هستند در ان قرار دارند. این یک سیستم مطمئن است و ما گمان نمیکنیم که هک شده باشد.”

نسبت دادن این هک به کشوری مشکل است چون هکرها رد مبادلات انفورماتیک خود را توسط شبکه ای از کامپیوترهائی در سراسر جهان مغشوش کرده اند. اما تحقیق کنندگان اینطور که به نظر میرسد موفق به شناسائی بعضی عناصر گشته اند که فرضیه اولیه که گمان میشد هکرهای روسی باشند را تقویت میکند.

در هر حال این موضوع برای دولت امریکا بسیار ناراحت کننده است. در ابتدا این هک بسیار بی اهمیت اعلام شده بود اما امروز کاملا بعنوان یکی از مهمترین حملاتی که تا کنون به تشکیلاتی امریکائی شده میدانند. از طرفی تا کنون کسی نمیداند که ایا این هکرها شناسائی و به دام افتاده اند یا خیر و ممکن است این موضوع باز هم اطلاعاتی دیگر در پی داشته باشد.