طرز تهیه نان پسته زنجبیلیِ

پرتال اجتماعی واکنش: داشتن نان هایی با عطر و طعم متفاوت و خوشمزه در برنامه غذایی روزانه باعث می شود حس تازگی و تفاوت را احساس کنیم. یکی از این نان های هیجان انگیز، نان پسنه زنجبیلی است.

687751_265

مواد لازم

250 گرم آرد
2 /1 ق چ مخمر
2 /1 پیمانه شیر
40 گرم کره
50 گرم شکر
1 عد د تخم‌مرغ کوچک
4 /1 ق چ وانیل
1 ق س زنجبیل رند ه شد ه
3 /1 پیمانه مغز پسته
1 عد د زرد ه تخم مرغ برای رومال

طرز تهیه:

1. در یک ظرف مناسب مخمر را با شیر و یک قاشق چایخوری شکر مخلوط کنید، سپس آن را کنار بگذارید تا حجمش دو برابر شود یا به‌اصطلاح عمل بیاید.

2. در یک کاسه بزرگ بقیه مواد به‌جز آرد را بریزید و با لیسک آن‌قدر هم بزنید تا مواد کاملا باهم مخلوط شده و مایه یکدست شود. حالا مخمر عمل‌آمده را اضافه کرده و هم بزنید.

3. در انتها آرد را کم‌کم به مواد اضافه کنید تا خمیر یکدست و منسجمی به دست آید. روی کاسه را بپوشانید و به خمیر به مدت 45 تا 60 دقیقه استراحت دهید.

4. ده دقیقه قبل از آنکه خمیر را داخل فر قرار دهید، فر را با دمای180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. خمیر را داخل قالب مربع 20 سانتی یا قالب گرد 23 سانتی که از قبل کمی آن را چرب کرده‌اید بریزید. حالا باید مغز پسته را روی مواد داخل قالب بریزید. روی قالب را بپوشانید و مجددا به مدت 15 دقیقه به خمیر استراحت دهید.

5. روی خمیر را با زرده تخم‌مرغ رومال کنید، سپس قالب را به مدت20 تا 30 دقیقه داخل فر قرار دهید. بعد از پخت و خنک شدن کامل، آن را از قالب جدا کرده، سرو کنید.

فوت و فن

دقت کنید که برای تهیه نان حتما باید دوبار به خمیر استراحت بدهید.