کافه گردش
آشپزی
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۴:۲۰ ب.ظ

طرز تهیه نان پیتا

پرتال اجتماعی واکنش:پخت این نان های خاورمیانه ای بسیار آسان و در عین حال فرایندی جادویی است. خمیری که در آن از خمیر مایه و دو نوع آرد استفاده شده و در فر با حرارت بالا پخته می شود. گرما خمیر مایه را فعال و تولید بخار می کند که باعث می شود تا خمیر پف کند.

مواد لازم:

  •     نمک ۱ قاشق غذاخوری
  •     آب دو و یک چهارم پیمانه
  •     عسل  ۱ قاشق غذاخوری
  •     خمیر مایه  چهارونیم قاشق چایخوری
  •     آرد  ۶ پیمانه
  •     روغن زیتون  ۱/۳ پیمانه
  •     آرد ذرت   به میزان لازم

نان‌های پف پفیِ خاورمیانه

طرز تهیه:

۱-در ظرفی ۱ پیمانه آرد چند منظوره را با خمیر مایه، عسل و ۱ پیمانه آب گرم ترکیب کنید تا یکدست شود. روی آن را بپوشانید و برای ۳۰ دقیقه در محل گرمی قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود. باقیمانده آرد چند منظوره، آرد کامل گندم، نمک، روغن زیتون و باقیمانده آب گرم را به آن اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید.

۲-سطح کار را آردپاشی کنید. خمیر را تا یکدست و کشدار شود، برای حدود ۱۰ دقیقه ورز دهید. اگر لازم شد دست تان و سطح کار را آردپاشی کنید. کاسه ای را با روغن زیتون چرب کنید. خمیر را در آن قرار دهید و رویش را بپوشانید و اجازه دهید خمیر برای ۴۵ دقیقه تا حجمش ۲ برابر شود، استراحت کند.

۳- خمیر را با دستتان گرد کنید و روی سطح کار آردپاشی شده قرار دهید. آن را ۴ قسمت کنید. هر بار با یک قسمت از خمیر کار کنید و روی سایر قسمت ها را بپوشانید. خمیر را دوباره ۴ قسمت کنید.

۴- هر قسمت را گرد کنید و با نیشگون آن را از پایین ببندید. آن را روی سطح کار قرار دهید و به قطر ۱۵ سانتی متر باز کنید. نان ها را در سینی فر قرار دهید و آرد ذرت بر رویشان بپاشید. روی آن ها را با حوله بپوشانید و برای ۳۰ دقیقه کنار بگذارید.

۵-  در این میان فر را با حرارت ۲۶۰ درجه سانتی گراد گرم کنید و یک سینی فر را به صورت پشت و رو در طبقه ی پایین فر قرار دهید. نان ها را بر روی سینی فر از قبل گرم شده بگذارید. آن ها را برای ۲ دقیقه تا پف کنند، بپزید. سپس آن ها را بچرخانید و برای ۱ دقیقه دیگر تا طلایی و مغز پخت شوند، بپزید. آن ها را در سبدی که در آن حوله پهن کردید قرار دهید و رویشان را بپوشانید تا گرم بمانند. بقیه نان ها را بپزید.

نکات:

۱- به چهارو نیم پیمانه آرد چند منظوره و یک و نیم پیمانه آرد کامل گندم نیاز دارید. همچنین به مقداری آرد اضافی برای سطح کار نیاز دارید.

۲-از آب گرم به دمای ۴۰ درجه سانتی گراد استفاده کنید.

۳- به روغن زیتون اضافی برای چرب کردن نیاز دارید.

۴- با این میزان مواد ۱۶ عدد نان خواهید داشت.

۵-در کل خمیر باید به مدت یک ساعت و چهل و پنج دقیقه استراحت کند.

سارا ابراهیمی
474 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *