مگر راننده تاکسی شدن از خلبان شدن کمتر است؟!

اینجا چهار راه ولی عصر است. چندی است که با احداث زیر گذرها از جمعیت عابر در وسط خیابان کاسته شده است و به همت گاردریل ها مردم به زیرگذر عادت کرده اند و اکثرا از آن جا گذر می کنند. اگرچه هنوز هم کسانی هستند که با پرش از این گاردریل ها روش قدیمی گذر از چهارراه را ادامه می دهند ولی بالاخره زیرگذر با تمامی بدی ها و خوبی هایش توانسته جایگاه خود را در میان عابران باز کند.

اینجا چهار راه ولی عصر است. شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین مکان در تهران بعد از میدان انقلاب. جایی برای اتراق تاکسی ها، تاکسی هایی که وسط خیابان و پشت چراغ قرمز نمی شناسند، هر جا که اراده کنند پا روی ترمز می گذارند و مسافری را پیاده یا سوار می کنند. گاهی ویراژ می دهند و گاهی برای پیدا کردن پول خرد مانند لاکپشت راه می روند.

اینجا تهران است، شهر تاکسی ها. یکی از کلان شهرهای ایران که به لطف همین تاکسی ها اکثر نقل و انتقالات شهرواندان سهل الوصول می شود. اگرچه تهران تنها شهری نیست که حضور تاکسی ها و رانندگی کم و بیش بی اصول تاکسی را به خود دیده باشد ولی به لطف جمعیت زیادش تاکسی و تاکسی رانان زیادی را در خود جای داده است تا به اندازه ای که به یکی از شغل های همه گیرش مبدل شده است.

طبق آخرین آمارگیری مرکز آمار ایران در سال 93 از «موسسات کرایه اتومبیل و آژانس‌های تاکسی تلفنی» حدود ۱۸ هزار و۳۹۰ کارگاه در کل کشور فعال بوده‌اند. البته این آمار تنها مربوط به کارگاه های تاکسی های تلفنی و آژانس های کرایه اتومبیل است و از تاکسی های خطی در این آمار خبری نیست. تاکسی هایی که بیش از تاکسی های تلفنی در سطح شهر تردد دارند و فعالیت می کنند.

اگرچه رعایت کردن قوانین راهنمایی و رانندگی و دست فرمان ایرانی زبان زد خاص و عام است ولی شیوه رانندگی رانندگان تاکسی چیزِ دیگری است. از ترافیک های منحصر به فردی که موقع سوار و پیاده کردن مسافران در خیابان ها به راه می اندازند تا تخلفات رانندگی.

البته اگر از رانندگی و بند آوردن راه و ترافیک های پشت چراغ سبز بگذریم نباید از نقشی که همین تاکسی ها در زندگی ما دارند چشم بپوشیم. اگر همین تاکسی ها نبودند همه ما حتما بیشترین جریمه ها را از دیرکردمان به مدیر محترم متقبل می شدیم و یا اگر لوتی گری و مرام آنها نبود در کوچه ها و خیابان ها سر درگرم می ماندیم.

آغاز رشته تاکسی رانی در دانشگاه ها

اما حالا رئيس كميته عمران شوراي اسلامي شهر تهران از اتفاق خوبی در جامعه تاکسی رانان خبر می دهد.

دكتر اقبال شاكري از ارائه رشته كارداني تاكسيراني از آغاز سال جدید تحصیلی در دانشگاه جامع علمي كاربردي خبر داده و افزودن این رشته تحصیلی را به عنوان يك آموزش رسمي، اقدامی مثبت دانسته و خاطرنشان كرده است: البته براي تصويب نهايي اين رشته به عنوان يك رشته دانشگاهي، سازمان تاكسيراني بايد مفاد دروس و سرفصلهاي آموزشي لازم را به صورت جامع ارائه كند تا اين رشته رسماً به عنوان يك رشته دانشگاهي مورد تصويب قرار گيرد.

حال با این تفاسیر باید از این اقدام خوشحال بود و از آن استقبال کرد چرا که در درجه اول رانندگی تاکسی نیز در ایران آکادمی می شود و کسانی که وارد این حرفه می شوند به صورت آکادمیک برای این حرفه آموزش می بینند؛ همان طور که افرادی برای خلبانی آموزش آکادمیک می بینند. از طرفی این تخصص و آموزش می تواند به میزان قابل توجهی هم بر تلفات و سوانح رانندگی ما کم کند و هم رانندگی در ایران را بهبود ببخشد چرا که این آموزش برای جامعه ما ضرورت دارد. در ثانی با بها دادن و ارزش بخشید به حرفه رانندگی و دانشگاهی شدن آن، کسانی نیز که رانندگی را بر می گزینند افرادی خواهند بود که به این حرفه تنها به عنوان منبعی برای کسب درآمد نیاندیشند.

اما و اگرهای رشته تاکسی رانی در ایران

اما با تمامی مزایایی که این رشته تحصیلی می تواند برای ما داشته باشد، اما و اگرهای بیشماری نیز با خود به همراه دارد.

اول از همه باید به کسانی که این رشته را برای تحصیل انتخاب می کنند گفت: که قبل از ورود به این رشته باید خودشان را برای حمله نیشدار اطرافیان آماده کنند چرا که به حتم کسی که این رشته را برای تحصیل انتخاب می کند با طعنه های فراوانی از سوی دوستان و آشنایان مواجه خواهد شد که حتما درس خوان نبودی که این رشته را انتخاب کردی؟

اما و اگر بعدی این خواهد بود که باید امیدوار باشیم که این رشته نیز پناهگاه افراد مدرک گرا نشود چرا که با وجود افرادی که به صرف علاقه این رشته تحصیلی را انتخاب می کنند، تجربه ثابت کرده است که برخی از افراد به بهانه گرفتن مدرک به هر رشته ای که می شود پناه می برند تا تنها مدرکی را برای خود دست و پا کنند.

از این اما و اگرها گذشته امیدواریم که مسئولین محترم نیز نهایت لطف خود را مبذول این رشته کنند و فقط به زدن استرات این رشته بسنده نکنند، چرا که این رشته تنها در دانشگاه علمی کاربردی و تنها در مقطع کاردانی ارائه شده است و کسی که کاردانی این رشته را بگیرد در همین جا باید با ادامه تحصیل در رشته تاکسی رانی خداحافظی کند.

اما، امای دیگر این است که آیا جوان امروزی از این رشته استقبال می کند یا خوشحالی ما در حد یک طرح باقی می ماند؟!