کافه گردش
فرهنگ و هنر
۱۷ شهریور ۱۳۹۳, ۱۱:۲۰ ق.ظ

اموزش شکنجه درتلویزیون ایران.چرا؟

ساعت ۱۰:۳۰ جمعه شب. ساعتی است که بچه‌ها خردسال هم روبه‌روی تلویزیون نشسته‌اند و کنار بزرگترها قسمت آخر سریال انقلاب زیبا می‌بینند.
 نه بحث تکنیکی دارم و نه تاکتیکی و محتوایی، که بسیار سوال و ایراد دارم به فیلنامه و پرداخت سریال.
تنها سوالم از ناظران پخش شبکه ملی است. آخر با چه توجیهی و استدلالی نزدیک به یک ربع در این ساعت طلایی، تلویزیون اقدام به پخش آموزش شکنجه کردید؟
جابر پروا، شکنجه‌گر پست فطرت ساواک، بعد از ۳۵ سال، تصویری از یک شب شکنجه شهیدی را برای فرزندش بازسازی می‌کند.
به این تصاویر پخش شده توجه کنید: زیر ناخن‌های انگشت شخصیت حامد در سریال، دانه‌دانه سوزن فرو می‌شد. همه تصاویر به صورت کلوزآپ از انگشتان، بعد از فرو کردن سوزن‌ها، گرفتن فندک زیر سوزن‌ها را دیدیم.
 بعد از این تصاویر مازوخیستی، وصل کردن جریان برق را داشتیم با داد و درد و فریاد همراه با کف کردن دهان و بیرون ریختن کامل آن.
سپس مرحله بعدی آموزش شکنجه شروع شد که قراردادن پیک‌نیکی به صورت روشن زیر صندلی فلزی شکنجه شونده بود. مرحله بعد اراده نشان دادن کشیدن دندان با انبر بود و … سپس با شعله روشن سراغ صورت رفتن، را داشتیم. تمام این تصاویر لاینقطع و بدون هیچ وقفه‌ای پخش می‌شد.
حتی یک +۱۶کنار صفحه قرار نداده بودند و اخطاری مبنی بر این که دیدن این تصاویر برای همه مناسب نیست هم زیرنویس نشد. هرچند تبلیغات مجال زیرنویس نمی‌دهند.
سوالم واضح است. مسولان پخش شبکه یک که بسیار هم مقید به حفظ ارزش‌ها و آسیب نرسیدن به حریم خانواده هستید با چه مجوزی و با چه اصلی در این ساعت همگانی نگاه به تلویزیون! اجازه پخش این تصاویر را دادید؟ همین.

 

سپیده تدین
415 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *