رفع توقیف شدن فیلم های سینما…

 فیلمسازانی که فیلم‌هایشان چند سال است توقیف شده و امکان نمایش به دست نیاورده با روی کار آمدن مدیران جدید و تغییر رویکردها امید دارند سدها برداشته شوند.
  یکی از رسم‌های سینمای ایران این است که با تغییر مدیریت معمولا فیلم‌هایی که در مدیریت قبلی توقیف شده‌اند فرصت نمایش به دست می‌آورند.

این اتفاق در سال ۱۳۸۸ با نمایش دو فیلم «به رنگ ارغوان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و «تسویه حساب» ساخته تهمینه میلانی در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر رخ داد. فیلم نخست برگ برنده جشنواره بود و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت.

.
.

از چند ماه قبل و با روی کار آمدن حجت‌الله ایوبی ماجرای رفع توقیف شدن فیلم‌های چهار سال اخیر به موضوعی جدی بدل شده و اغلب فیلمسازانی که فیلم‌هایشان در این چهار سال امکان نمایش به دست نیاورده با مراجعه به مدیریت دولتی سینما خواستار ایجاد شرایطی برای اکران آثارشان شده‌اند.

نخستین رفع توقیف در مورد فیلم سینمایی «قصه‌‌ها» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد اتفاق افتاد. این فیلم سال ۱۳۹۱ تولید شده بود،‌ اما گویا بنی‌اعتماد برای ساخت آن پروانه ساخت نگرفته بود و در نتیجه پروانه نمایش هم نداشت. در نهایت با تغییر مدیریت فیلم کارگردانی که دوری او از عرصه فیلمسازی در چهار سال گذشته همواره یکی از دغدغه‌های سینما دوستان بوده، مجوز نمایش گرفت. انتظار می‌رود نخستین نمایش فیلم بنی‌اعتماد در سی و دومین جشنواره فیلم فجر باشد.

دیگر فیلمی که انتظار می‌رود این روزها امکان نمایش به دست آورد، «خرس» به کارگردانی خسرو معصومی است.

این فیلم در سی‌امین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، اما بعد از پایان کار جشنواره هیچ‌گاه امکان نمایش عمومی به دست نیاورد و روشن شد گویا فیلم توقیف شده است. اخیرا در خبرها آمده رایزنی برای رفع توقیف این فیلم آغاز شده است.

جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده این فیلم سینمایی درباره صدور پروانه نمایش این فیلم  گفت: «طی تماسی که با سازمان سینمایی داشتم به من اعلام کردند، «تحمل کنید» صادر می‌شود. کارهای اکران این فیلم برای نمایش در گروه سینمایی «قدس» هماهنگ شده و به محض صدور پروانه نمایش، فیلم به روی پرده خواهد رفت.» نوروزبیگی نسخه فعلی فیلم «خرس» را همان نسخه به نمایش درآمده در جشنواره فیلم فجر عنوان کرد. پرویز پرستویی، مریلا زارعی و فرهاد اصلانی بازیگران اصلی این فیلم به کارگردانی خسرو معصومی هستند که موضوعی را مرتبط با دفاع مقدس در شمال کشور روایت می‌کند.

«خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری از جمله فیلم‌هایی است که انتظار می‌رود با درایت مدیریت دولتی سینما بتواند در جشنواره سی و دوم به نمایش درآید و حتی مدیریت دولتی سینما مشکل احتمالی نیروی انتظامی را با این فیلم برطرف کند. افرادی که فیلم عیاری را تماشا کرده‌اند به این نکته اذعان دارند که ساخته او یکی از موفق‌ترین تولیدات سینمای ایران است. همچنین تصور می‌شود «خیابان‌های آرام» ساخته کمال تبریزی و «گزارش یک جشن» ابراهیم حاتمی‌کیا در این دوره بتوانند اکران شوند.