محمد صادق علمی: بحث انتظار توسط هسته‌های پژوهشی تبیین شود

استاد دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد با تأکید بر این مسئله که باید بحث انتظار توسط هسته‌های پژوهشی تبیین شود، اظهار کرد: اخبار ملاهم که عمدتا به معنای پیش‌بینی و پیشگویی در خصوص دوران امام زمان(عج) است، غیرقابل استناد هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمدصادق علمی كه صبح امروز، 22 خردادماه در نشست آشنایی با شاخصه‌های اخلاقی مؤثر در جامعه مهدوی در حوزه‌های فردی، اجتماعی و سازمانی که با حضور جهادگران جهاد دانشگاهی مشهد در محل سالن شورای این مجموعه برگزار شد، سخن مي‌گفت ضمن بیان این مطلب كه موضوع انتظار، بحثی نو پیدا در دنیای اسلام نیست، اظهار كرد: موضوع انتظار مختص شیعه و روایات شیعی نیست بلکه منابع فراگیری در مذاهب گوناگون به این مسئله اشاره کرده‌اند.

وی با اشاره به معنای دریافتی از کلمه انتظار بیان کرد: آنچه از کلمه انتظار دریافت می‌شود این است که افراد به شرایط موجود راضی نبوده و به دنبال ایجاد شرایط دیگری هستند.

علمی، انسان بدون انتظار را انسانی مرده دانست و ادامه داد: در دنیا انسان‌ها و افکارهای مختلفی وجود دارد که انتظارشان ارزشی ندارد اما خوشبختانه در تفکر و کتب شیعه، انتظار یعنی مهدویت و مهدویت همان بحثی است که از زمان رسول گرامی اسلام(ص) آغاز شده و تا دوران امام حسن عسگری(ع) و بعد از آن نیز ادامه دارد.

بحث انتظار توسط هسته‌های پژوهشی تبیین شود

استاد دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد با تأکید بر این مسئله که باید بحث انتظار توسط هسته‌های پژوهشی تبیین شود، اظهار کرد: اخبار ملاهم که عمدتا به معنای پیش‌بینی و پیشگویی در خصوص دوران امام زمان(عج) است، غیرقابل استناد هستند.

وی با بیان اینکه کلیات جامعه مهدوی برای ما روشن است، تأکید کرد: یکی از آفاتی که هر انقلابی را می‌تواند تهدید کند، نداشتن آمادگی مردمی است که در آن انقلاب زندگی می‌کنند، از این رو آشنایی با ویژگی‌های جامعه مهدوی یک ضرورت است زیرا وظایف ما را مشخص می‌کند.

علمی با اشاره به ویژگی‌های دوران ظهور و عصر امام زمان(عج) افزود: بر اساس روایات و احادیث، جامعه مهدوی، جامعه‌ای است که کار و تلاش و تولید در آن نمود دارد و در روایات بسیاری نیز اشاره شده است که خداوند متعال مردم پرخواب و کم کار را دوست نمی‌دارد.

معنویت در جامعه امام زمان(عج) به اوج می‌رسد

استاد دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: از دیگر ویژگی‌های جامعه مهدوی، شادابی است، جامعه‌ای که مردم در آن بانشاط زندگی می‌کنند و از آنجایی که شادابی باعث ایجاد معنویت می‌شود، در جامعه امام زمان(عج) معنویت به اوج خود رسیده و مردم نیز معنوی می‌شوند.

وی با بیان اینکه در جامعه مهدوی همه چیز صلواتی است، یادآور شد: در این جامعه نه اینکه مردم کار نکنند و به دنبال مادیات نباشند، بلکه همه امور صلواتی است همانطور که در دوران دفاع مقدس مردم بیشتر کارها را صلواتی و با عشق انجام می‌دادند.

علمی یکی دیگر از ویژگی‌های جامعه امام زمان(عج) را وجود علم و عقلانیت دانست و اظهار کرد: در روایات آمده است که علم بشر تا زمان ظهور امام عصر(عج) تنها دو درجه و مرتبه را طی می‌کند که با ظهور حضرت این مرتبه به 27 خواهد رسید.

امنیت واقعی؛ شاخصه اصلی حکومت مهدوی

این کارشناس مسائل قرآنی امنیت را شاخصه دیگر نظام امام زمان(عج) دانست و ابراز کرد: در نظام مهدوی امنیت واقعی در تمام ابعاد وجود دارد به طوری که در این دوران دیگر کودتاها و شورش‌های خیابانی معنایی ندارد و شخص حضرت ولی عصر(عج) نیروی برتر دنیا خواهند بود.

وی ادامه داد: همچنین عدالت همه جانبه در جامعه مهدوی موج می‌زند و فقر و محرومیت در این جامعه ریشه‌‌کن می‌شود، اخلاقیات، صداقت و امانت نیز نهادینه خواهد شد که همه این مسائل از امور قطعی دوران حکومت حضرت(عج) به شمار می‌رود.

علمی با بیان اینکه روح نماز در جامعه امام زمان(عج) حکمفرما خواهد شد، گفت: در آیه 41 سوره حج «الَّذِینَ إِن مَّکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّکَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنکَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ، همان کسانى که چون در زمین به آنان توانایى دهیم نماز برپا مى‌‏دارند و زکات مى‌‏دهند و به کارهاى پسندیده وامى‌‏دارند و از کارهاى ناپسند باز مى‌‏دارند و فرجام همه کارها از آن خداست»، به این موضوع اشاره کرده است.

یاران امام زمان(عج) قلبی ابراهیمی دارند

وی در بخش دیگری از سخنانش به ویژگی‌های انسان‌های مهدوی اشاره کرد و افزود: در روایات نخستین ویژگی که در خصوص یاران امام زمان(عج) ذکر شده، این است که ان‌ها قلبی همچون قلب ابراهیم پیامبر(ع) دارند، افرادی که ایمان و یقین ابراهیمی داشته و تسلیم حق هستند.

استاد دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه مواسات، برآوردن حوائج هم‌رزمان و همفکران از دیگر ویژگی‌های یاران انقلاب مهدوی است، بیان کرد: یاران امام زمان(عج) در برابر سختی‌ها مقاوم و اهل خطر هستند، کسانی که همچون یاران امام حسین(ع) خود را سپر بلای دیگران می‌کنند، آنان شیران روز و پارسایان شب هستند.

نشست «آشنایی با شاخصه‌های اخلاقی مؤثر در جامعه مهدوی در حوزه‌های فردی، اجتماعی و سازمانی» با مشارکت جهاددانشگاهی و خبرگزاری ایکنای خراسان رضوی به منظور تبیین عوامل مؤثر در ظهور و بروز جامعه مهدوی برگزار شد.

منبع: ایسنا