کافه گردش
فرهنگ و هنر
۲۷ آبان ۱۳۹۲, ۲:۲۰ ق.ظ

نبرد پنجاه ساله بر سر حقوق جیمز باند

IMG15205977

به نقل از هالیوود ریپورتر، حقوق تملک رسمی فیلم‌های “جیمز باند” بعد از نبردی که بیش از پنجاه سال به طول انجامید، بعد از ساخت ۲۵ فیلم، میلیاردها دلار فروش در باکس آفیس و نابودی چندین ضدقهرمان که قصد نابود کردن دنیا را داشتند، حفظ شد.

دیروز جمعه، دانیاک ال‌ال‌سی تهیه‌کننده فیلم‌های جیمز باند و مترو گلدوین مایر پخش‌کننده همیشگی فیلم‌های باند اعلام کردند که بالاخره با بنیاد کوین مک کلوری به توافق رسیدند. ابتدای این جدل به سال ۱۹۵۹ بازمی‌گردد؛ زمانی که مک کلوری با یان فلمینگ نویسنده‌ای که مجموعه معروف رمان های جاسوسی “۰۰۷” را خلق کرد ملاقات کرد. مک کلوری برای پیشنهاد ساخت یک فیلم جیمز باند که در باهاماس اتفاق می‌افتد اعتبار گرفت. نویسنده‌ای نیز برای خلق “تاندربال” که بعدها تبدیل به یکی از رمان‌های فلمینگ شد، استخدام شد.

اما سال ۱۹۶۱، زمانی که رمان “تاندربال” بدون اعطای هیچ گونه اعتباری به مک کلوری منتشر شد، یک دعوی قانونی شکل گرفت. مک کلوری ادعا داشت در نویسندگی و خلق شخصیت‌ها و عناصر داستان با فلمینگ همراهی داشت. در همین حال به جای اینکه اولین فیلمی که ساخته می‌شد “تاندربال” باشد، فلمینگ “دکتر نو” را وارد روند تولید کرد و فیلم در سال ۱۹۶۲ اکران شد. بعد از آن فلمینگ و مک کلوری به توافقی دست یافتند که منجر به ساخت “تاندربال” در سال ۱۹۶۵ شد اما حماسه جیمز باند تازه در حال گرم شدن بود.

به گفته شرکت قانونی بیکرهاستتلر که نماینده مک کلوری بود، تفسیرهای مختلف مالکیت عقلانی حقوقی که در معامله بین مک کلوری و فلمینگ به وجود آمدند باعث جدل‌هایی شد که دهه‌ها به طول انجامیدند. یکی از مشهورترین قضاوت ها که سال ۱۹۸۳ در دادگاه های لندن به انجام رسید به مک کلوری این اجازه را داد تا بتواند مسئولیت تهیه کنندگی فیلم های جیمز باند را بر عهده بگیرد.

و به این ترتیب در حالیکه یکی از کمپانی‌های قبلی دانیاک تقریبا تمامی فیلم های باند را در طی سالیان تهیه کرده بود، مک کلوری توانست فیلم “هرگز دوباره نگو هرگز” را در سال ۱۹۸۳ تهیه کند. شان کانری در این فیلم نقش باند را بازی کرد.

اکنون بالاخره خانواده مک کلوری از بقیه خانواده جیمز باند جدا می‌شود. در بخشی از توافق که این دو گروه به آن دست یافتند، کمپانی مترو گلدوین مایر و دانیاک حقوق خانوادگی مک کلوری را خریداری کردند. خود مک کلوری در سال ۲۰۰۶ در ۸۰ سالگی در دوبلین درگذشت.

سپیده تدین
477 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *