وقتی گریم نقش شمر نزدیک بود بازیگر را قربانی کند

IMG13292040

انوش معظمی بازیگر نقش حرمله و شمر در آثاری چون چون “مختارنامه” و “روز رستاخیز” در گفتگو  گفت: حرمله اولین نقش منفی من در دنیای بازیگری بود که در سریال “مختارنامه” آن را تجربه کردم، البته این اولین همکاری من با داوود میرباقری نبود بلکه من تجربه همکاری با میرباقری را در سریال “معصومیت از دست رفته” داشتم که نقش یک مبارز علوی را بازی می کردم. وی به دلیل رضایت از بازی من در این سریال، پیشنهاد بازی در “مختارنامه” را داد.

وی ادامه داد: زمانی که میرباقری به من گفت که باید نقش حرمله را بازی کنم به عنوان یک بازیگر به دلیل آن که یک نقش متفاوت به من پیشنهاد شده بود، آن را قبول کردم اما بسیاری از دوستانم معتقد بودند که این یک نقش بسیار منفور است و چهره خود را در جامعه خراب می‌کنم و دیگر کسی نقشی مناسب به من پیشنهاد نمی‌کند و مردم نیز دیگر تمایلی به حضور من در نقش‌های دیگر نخواهند داشت. در واقع آنها معتقد بودند که حضور من در این نقش می‌تواند اولین و آخرین حضور حرفه‌ایم باشد.

بازیگر نقش حرمله در سریال “مختار نامه” توضیح داد: همین مسئله سبب شد برای قبول نقش حرمله در این سریال دچار شک و تردید شوم اما بعد از مدتی با صحبت‌هایی که با میرباقری داشتم، او به من اطمینان خاطر داد که هیچ مشکلی در این زمینه پیش نخواهد آمد و به بهترین نحو از پس نقشم برخواهم آمد.

وی با ابراز رضایت از انتخاب و ایفای این نقش بیان کرد: خوشبختانه با بازی در این نقش، نه تنها پیشنهاد بازی در تلویزیون و تئاتر کم نشد بلکه بیشتر هم شد. خوشبختانه نگاه مردم به بازی هنرمندان در نقش‌های منفی تغییر کرده و دیگر آن واکنش‌های منفی را ندارند.

معظمی در پاسخ به این که بازی در نقش حرمله تا چه اندازه برای او سخت بوده است؟ گفت: زمانی که یک بازیگر غیرمسلمان نقش‌های منفی را در چنین فیلم‌های مذهبی بازی می‌کند ناخودآگاه تحت تاثیر قرار می گیرد چه رسد به من که یک شیعه هستم. همان قدر که دیگران از شخصیت‌های منفوری مانند حرمله متنفر هستند، من نیز متنفرم و از بازی در این نقش متاثر می شوم. بازی در نقش حرمله نیز برای من بسیار سخت بود اما یاد گرفته ام که از این نقش‌ها به سرعت فاصله بگیرم تا تاثیر کمتری در زندگی من داشته باشد.

بازیگر نقش شمر در فیلم سینمایی “روز رستاخیز” به کارگردانی احمدرضا درویش گفت: یکی دیگر از نقش‌های منفی که درباره واقعه عاشورا بازی کرده‌ام، نقش شمر در فیلم سینمایی “روز رستاخیز” است. این نقش نیز با کارگردانی درویش کاری بسیار متفاوت درآمده است. هرچند این فیلم سینمایی هنوز به مرحله اکران نرسیده است اما خاطره ای از این فیلم دارم که بیان کردن آن خالی از لطف نیست.

وی ادامه داد: به یاد دارم زمانی که برای نقش شمر در صحنه کربلا گریم شده بودم، بعد از پایان بازی‌ام در لوکیشن مورد نظر، با همان گریم شمر از سر صحنه خارج شده تا به محل استراحت برسم. از محل لوکیشن تا محل استراحت فاصله‌ای نزدیک به یک هزار و 500 قدم بود، اما با توجه به اینکه این لوکیشن در بیابان بود، بعد از 500 قدم کاملا تنها بودم. در همین زمان بود که دو نفر از موتورسواران بلوچی به من نزدیک شده و بعد از اینکه خوب به من نگاه کردند، گفتند نقش شمر را بازی می کنی؟ گفتم بله! بعد از چند لحظه یکی از موتورسواران به من گفت شانس آوردی که چند روز در این فیلم به عنوان هنرور حضور داشتم، در غیر این صورت اجازه نمی دادیم سالم به محل استراحت برسی. این خاطره هیچ گاه از ذهن من پاک نمی‌شود، چرا که نزدیک بود به خاطر بازی در نقش شمر، زندگی خود را از دست بدهم.

معظمی در پایان گفت: ماه محرم زمانی است که شیعیان به دور از همه مشکلات روز جامعه، دور هم جمع شده و در هیئت‌های عزاداری مراسم های مربوط به عاشورا و تاسوعا را برگزار می‌کنند و من نیز از کودکی در این مراسم حضور داشتم.