«امید جهان» خواند، شنوندگان نماندند

آیین رونمایی از هشت کتاب حجت الاسلام نیکی ملکی در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد در میدان بهارستان فرصتی بود برای معرفی سه چهره موسیقی پاپ که ظاهرا مراحل کسب مجوز فعالیت های رسمی شان را طی کرده اند.

آیین رونمایی از هشت کتاب حجت الاسلام نیکی ملکی در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد در میدان بهارستان فرصتی بود برای معرفی سه چهره موسیقی پاپ که ظاهرا مراحل کسب مجوز فعالیت های رسمی شان را طی کرده اند؛ مراسم، عصر شنبه پنجم مهر ماه با سخنرانی علی جنتی وزیر ارشاد آغاز شد.

در پایان صحبت های ایشان «امیر تاجیک» خواننده زیر آسمون شهر که پس از سال ها کم کاری در عرصه تولید آلبوم همچنان خواننده محبوب ارگانی هاست، دو قطعه خواند اما داستان اصلی به امیر تاجیک و حضورش در این مراسم ربطی ندارد. او آلبوم جدیدی منتشر نمی کند و قطعه ای از او هیت نمی شود، چون دوره اش یک جورهایی تمام شده و مشکلی بابت مجوز ندارد.

داستان خواننده های ما از جایی آغاز شد که رونمایی از هشت کتاب حجت الاسلام نیکی ملکی به پایان رسید. مجری برنامه پشت تریبون قرار گرفت و طوری صحبت کرد که انگار حضور چند خواننده پیش از این غیرمجاز در این مراسم اتفاقی بوده و نیامدن آنها را روی صحنه حیف دانست: «به شرط حضور جمعیت، دعوت می کنم از نازنین هنرمندی که همین چند هفته پیش از شبکه یک، قطعه ای را با عشق به امام رضا تقدیم کرد و این قطعه بازخورد خیلی خوبی هم داشت. او و پدر بزرگوارش به موسیقی اصیل ایرانی ارادت خاصی دارند و حالا با اتفاقات جدید در سبک موسیقی اش مخاطب جوان را هم جذب خود کرده است.»

پس از این سخنان، «امید جهان» روی صحنه رفت تا به اجرای برنامه بپردازد. مجری می گفت این خواننده جوان راه خودش را پیدا کرده و تغییرات زیادی در او خواهید دید. منظور مجری تغییر سبک خواندن امید جهان از هله دان دان به سبک جدی تری بود. امید جهان رفت روی سن و قطعه «مولا علی» را اجرا کرد. با حضور امید جهان روی استیج و خواندن چند ثانیه اول، تعدادی از حاضران، سالن را ترک کردند. انگار مجری برنامه می دانست که قرار است بعضی از مهمانان بروند که پیش از دعوت بر «به شرط حضور» تاکید کرد.

با شروع قطعه دوم «ایران» آنهایی هم که نشسته بودند ناراحتی شان را ابراز کردند و همین امر باعث شد قطعه دوم ایشان اواسط کار قطع شد. مجری برنامه گفت که «امید جهان این روزها حواسش به آنچه که می خواند هست.»

پس از امید جهان نوبت مهدی مقدم شد که چند سالی است برچسب غیرمجاز از مقابل نامش برداشته نمی شود. مهدی مقدم هم با مقدمه ای از سوی مجری مراسم روی استیج آمد و قعطه «شهید گمنام» و «آب بابا» را اجرا کرد و پس از آن با خواندن غزل شفا جمعیت را تحت تاثیر قرار داد. این اجرا آنقدر به دل روحانیون حاضر در مراسم و وزیر فرهنگ و ارشاد نشسته بود که وقتی مجری برنامه گفت: «امید من و تمام جوانان سرزمین همین است که به زودی با تدبیر جناب وزیر و یارانشان در وزارت محترم ارشاد، مهدی مقدم را روی صحنه خواهیم دید.»

وزیر ارشاد هم سرش را به نشانه تایید تکان داد و مجری هم بلافاصله گفت «قول مساعدت را هم دادند.» که اگر کسی هم سر تکان دادن وزیر را ندیده باشد قول مساعدت داده شده را شنیده باشد. در پایان این مراسم، خوانندگان حاضر در سالن به اتاق حجت الاسلام نیکی ملکی رفتند.