استقبال خوب مخاطبان از «دندون طلا»

شبکه خانگی جان می‌گیرد؟

پرتال اجتماعی واکنش: مینی سریال جدید میرباقری با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد؛ استقبالی که به نظر می‌رسد می‌تواند شبکه نمایش خانگی را از شکست‌های گذشته‌اش نجات دهد. قرار است قسمت دوم این سریال امروز پخش شود.

به گزارش فرارو، مینی سریال «دندون طلا» از 12 مردادماه پا به شبکه خانگی گذاشت. چیزی که این سریال را از دیگر ساخته‌های پیشین این شبکه توزیع جدا می‌کند نه تیم شناخته شده آن بلکه خاطره اجرای موفقش بر روی صحنه تئاتر است.

«دندون طلا» نام نمایشی بود که 15 سال پیش به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد. در این نمایش بازیگرانی همچون داریوش ارجمند، اصغر همت، مهدی فتحی، ستاره اسکندری، بهناز جعفری و سیروس گرجستانی حضور داشتند؛ نقش سیاه را یک شب در میان زنده‌یاد مهدی فتحی و اصغر همت بازی می‌کردند و ستاره اسکندری و بهناز جعفری هم به نوبت نقش نیر و طلوع را بر عهده داشتند.

این نمایش با استقبال بسیار زیاد مخاطبان روبرو شد اما به گفته میرباقری در نشست خبری سریال: «بعد از حدود 120 اجرا، در شرایطی مجبور شدیم اجراها را تمام کنیم که هنوز نمایش خیلی مشتاق داشت و تماشاگر زیادی علاقه‌مند بودند که آن را ببینند ولی نتوانستیم کار را ادامه دهیم.»

شبکه خانگی جان می‌گیرد؟

او گفته خودش به واسطه موفقیت این نمایش در این سال‌ها بارها تقاضای اجرای مجدد آن مطرح شد تا جایی که این کارگردان به این فکر افتاد تا پروژه‌ای جدید را آغاز کند. آن هم ثبت تصویری نمایش‌هایش بود تا امکان تماشای آن برای جماعت بیشتری فراهم شود. چون به عقیده میرباقری، هنوز «دندون طلا» کهنه نشده بود. پس این نمایش با تغییراتی در نمایشنامه و اضافه شدن بازیگرانی بیشتر در قالب مینی سریال به شبکه خانگی آمد.

خبرها حاکی از آن است که اولین قسمت از این سریال کوتاه با استقبال رو به رو شده است؛ استقبالی که بعد از شکست برخی سریال‌ها در شبکه نمایش خانگی چندان قابل تصور نبود. اما شاید دانش اینکه تولید این سریال به پایان رسیده و قرار است در 9 قسمت داستانی و یک قسمت پشت صحنه به شبکه خانگی بیاید تضمین این موفقیت را بیشتر کرده است. یعنی این بار حداقل مخاطبان از این اطمینان دارند که قرار نیست سریال از نیمه رها و یا تاریخ توزیع آن با تاخیر همراه شود.

علاوه بر توزیع همیشگی سی دی همزمان با آن عرضه دیجیتالی و آنلاین در سایت آپارات هم در دسترس قرار گرفته است. به گفته مهران برومند تهیه کننده مجموعه، استقبال مخاطبان از این شیوه عرضه با آنکه تجربه بسیار تازه‌ای در این حوزه است راضی کننده بوده است. او به خبرگزاری مهر گفته: «یکی از معضلات اصلی سازندگان فیلم و سریال‌ها در شبکه نمایش خانگی دانلود غیرقانونی فیلم و سریال‌هاست که از طریق سایت‌های گوناگون انجام می‌گیرد و ما سعی کردیم با این شیوه جلوی این دانلودهای غیرقانونی را بگیریم.»

شبکه خانگی جان می‌گیرد؟

داستان «دندون طلا» در سه دوره زمانی می‌گذرد. قسمت ابتدایی بین سال‌های ۴۵ تا ۵۵، قسمت دوم بین سال‌های ۶۷ تا ۷۲ و قسمت آخر هم در دهه 70 می‌گذرد. داستان با شخصیت نیر با بازی ستاره اسکندری و قنبر دیزل با بازی مهدی فخیم زاده آغاز می‌شود. نیر دختری مهاجر است که با پدری علیل ساکن حلبی آبادهای حاشیه شهر تهران شده است. او در حین دوره گردی و دست فروشی با پاسبانی به جرم سد معبر کردن درگیر شده و پا به فرار می‌گذارد و به قهوه خانه‌ای پناه می‌برد که پاتوق عده‌ای از لات و لوت‌های شهر است. صاحب قهوه خانه شخصی است بنام قنبر دیزل (ملقب به «دندون طلا» ) که به نیر پناه می‌دهد. قنبر از شجاعت و پاکدامنی و زحمت‌کشی نیر خوشش می‌آید و  این آشنایی منجر به عشقی آتشین می‌شود.

همان طور نمایش، سریال «دندون طلا» هم در کنار داستان اصلی‌اش پر است از آوازها و توجه به موسیقی روحوضی و سیاه بازی. به همین دلیل باز هم هنگامه مفید به عنوان ترانه سرا که 15 سال پیش هم در پروژه «دندون طلا» حضور داشت در کنار میرباقری قرار گرفت تا علاوه بر تکرار  اشعاری که از او در نمایش اجرا شد، براساس نیاز قصه و متن دوباره تصنیف‌های دیگری را برای سریال بسراید.

شبکه خانگی جان می‌گیرد؟

شخصیت‌های دیگری هم به کار اضافه شده و یا با تغییراتی رو به رو شده‌اند. همچون نقش «طلوع» که باران کوثری آن را بازی می‌کند. شخصیت طلوع در نمایش به نوعی راوی بوده است اما در این سریال او در آخر وارد قصه می‌شود و گره‌گشایی می‌کند. او  یک دانشجوی کنجکاو و پیگیر است که سعی دارد عنایت سرخوش با بازی حمیدرضا آذرنگ را وادار به حرف زدن کند و حرف‌های او را ثبت کند. او در تلاش است خدمتی به هنر سیاه بازی و روحوضی کرده باشد و یا شخصیت «طلا» با بازی بهناز جعفری که به عنوان یک شخصیت جدید به داستان اضافه شده است.

مهدی فخیم زاده، حامد بهداد، حمیدرضا آذرنگ، ستاره اسکندری، سیامک صفری، سیروس گرجستانی، بهناز جعفری، فرزین صابونی، نادر سلیمانی، کاظم هژیرآزاد، طوفان مهردادیان، انوش معظمی، رسول نجفیان، محسن قاضی مرادی و باران کوثری بازیگرانی هستند که در این مینی سریال حاضر شده‌اند. بنا به برنامه توزیع 10 روزه قرار است قسمت دوم سریال دندون طلا امروز چهارشنبه 21 مرداد  به صورت گسترده و هم زمان در سراسر کشور توزیع ‌شود.