افتتاحیه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر آغاز شد

مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با سرود ملی و قرائت همخوانی قرآن آغاز شد.

رضا کیانیان،رویا تیموریان،مهدی فخیم زاده،پژمان بازغی، مصطفی کیایی،مهدی کرم پور، آرش معیریان، شهرام اسدی،مهدی محقق، رضاعطاران، ستاره اسکندری، لاله اسکندری، نگار عابدی،شقایق فراهانی،میلاد کی مرام سحر قریشی، مسعود رایگان، بهاره کیان افشار ، رضا ناجی ،بهروز شعیبی ،بهنوش طباطبایی ،فرهاد قائمیان،حامد کمیلی ،بهروز غریب پور، باران کوثری، کتایون ریاحی، الهام کردا، احسان کرمی، آزاده نامداری،اشکان خطیبی،محمود رضوی، نوید محمدزاده، هومن سیدی، ناصر هاشمی ، جواد یحیوی ، پیمان معادی، مهدی هاشمی، شیرین یزدان بخش ، حمیدرضا آذرنگ ،هاتف علیمردانی، حامد بهداد،طناز طباطبایی، مهدی پاکدل ، باران کوثری، پانته آ پناهی ها،حامد کمیلی، بهروز شعیبی، مریلا زارعی ،عباس غزالی ،فرشاد اکتسابی، محمد داوودی ،از حاضرین در این مراسم هستند.

افتتاحیه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر آغاز شد

پیش از شروع رسمی مراسم، یک فرش قرمز ویژه، رسم محبوب این دوره از جشنواره هم برگزار شد.

این مراسم در اقدامی قابل توجه راست ساعت 19 آغاز شد تا یکی از سر وقت ترین اتفاقات تاریخ جشنواره فجر رقم بخورد.

بعد از همخوانی قرآن مجید، یک نمایش صحنه ای با حرکت فرم به روی سن تالار وحدت رفت. دکلمه اشعاری از مولانا جلال الدین رومی با این حرکات فرم همراهی می کرد.

انتهای این حرکات به تیزری در مورد بهار سینمای ایران مربوط شد.

احسان کرمی مجری این مراسم است  و سن متحرک برنامه از ابتداعات افتتاحیه امسال فجر است.

سالن مملو از حاضرین است و تعدادی از بازیگران بنام سینمای ایران پشت دربهای سالن منتظر مانده اند.

اولین سخنرانی مراسم به سخنرانی محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر مربوط می شد. پیش از این دبیر جشنواره اعلام کرده بود که مراسم افتتاحیه جشنواره فجر سخنرانی ندارد.

در ابدای این بخش پیام ویدئویی دبیر جشنواره فیلم فجر پخش شد . حیدری در این پیام سال نوی سینمای ایران را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که سالی خاطره برانگیز برای سینمای پرافتخار سینمای ایران باشد.

بعد از این پیام ویدئویی، حیدری سبد گلی به حضار تقدیم کرد و به دنبال آن یک  سخنرانی کوتاه شاعرانه داشت و خیرمقدم متفاوتی از سوی دبیر جشنواره فیلم فجر ابراز شد.

کلیپی از مراحل مختلف  جشنواره و فعالیت های مختلف ستاد جشنواره بلافاصله بعد از سخنرانی دبیر جشنواره پخش شد.

اعلام برندگان بخش مواد تبلیغاتی جشنواره فیلم فجر اولین بخش هیجان برانگیز برنامه بود که دکور متفاوت امسال جشنواره، تفاوت آن را مشخص تر کرده بود.

برندگان بخش مواد تبلیغاتی سینما

هیات داوران بخش تبلیغات  سینما (عکس، پوستر، آنونس) متشکل از غوغا بیات و مصطفی خرقه پوش، علی وزیریان، بهرام عظیمی و رضا حداد برندگان این بخش را به این ترتیب اعلام کردند.

نامزدهای بهترین عکس عبارت بودند از :

1- جلال حمیدی برای فیلم «ارغوان»

2- محمد بدرلو برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من»

3-حبیب مجیدی برای فیلم «بهمن»

4- احمد رضا شجاعی برای فیلم «یحیی سکوت نکرد»

5- امید صالحی و مهدی دلخواسته برای فیلم «ارسال آگهی تسلیت برای روزنامه»

که ضمن تقدیر از جلال حمیدی برای فیلم «ارغوان»، سیمرغ بلورین به محمد بدرلو برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» اهدا شد .

جلال حمیدی از انجمن عکاسان سینمای ایران و دبیر تبلیغات جشنواره فجر تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که بخش عکس به ارج و قرب قبلی آن بازگردد.

نامزدهای بهترین آنونس و تیزر:

1-مسعود فرجام برای فیلم «فصل فراموشی فریبا»

2- آرش معیریان برای فیلم «محمد رسول الله»

3- بهروز داوودی برای فیلم «احتمال باران اسیدی»

4-معین کریم الدینی برای فیلم «آتلان»

5-محسن امیر یوسفی برای فیلم «خواب تلخ

ضمن تقدیر ویژه از  معین کریم الدینی برای فیلم «آتلان»، سیمرغ بلورین تقدیم می شود به محسن امیر یوسفی برای فیلم «خواب تلخ»

در اثنای اهدای جوایز این بخش علی جنتی وزیر ارشاد

محسن امیریوسفی با کنابه به دبیر جشنواره خود را معضل امیریوسفی نامید و با ابراز تاسف از فراهم نشدن تبلیغات برای فیلم؛ از مردمی که استقبال فوق العاده ای از این فیلم کردند تشکر کرد و از گروه هنر و تجربه و ایوبی نیز تشکر کرد و گفت که کاش  عوامل فیلم «آشغال های دوست داشتنی» نیز اینجا بودند.

امیریوسفی گفت: سه سال است که این فیلم به جشنواره داده شده است و به صورت غیرقانونی به هیئت انتخاب هم داده نشده است. امیریوسفی اشاره ای به شعار معروف حسن روحانی؛ «من سرهنگ نیستم؛ حقوقدانم» اشاره کرد و گفت :امیدوار بودیم که این حقوقدانی جاری و ساری در سینمای ایران باشد که این اتفاق نیفتاد و سازمان سینمایی حکم یک پادگان نظامی را برای من داشت . ما بیرون از گود در این حوزه بودیم و امیدوار بودیم که این فیلم در کشور خودمان نمایش داده شود، اما این اتفاق رخ نداد و جای تاسف است که این اتفاق در دولت تدبیر و امید رخ داد.اما ما همچنان امیدواریم.

امیریوسفی در پایان صحبت‌هایش این جایزه را به شهاب حسینی تقدیم کرد.

نامزدهای بهترین پوستر:

1-علی باقری برای فیلم «من می خوام شاه بشم»

2-طه ذاکر برای فیلم «خواب تلخ»

3-بهزاد خورشیدی برای فیلم «کپی برابر اصل»

ضمن تقدیر ویژه از طه ذاکر برای فیلم «خواب تلخ»، سیمرغ بلورین تقدیم شد به علی باقری برای فیلم «من می خوام شاه بشم»

علی باقری که با پوشش محلی در این مراسم حاضر شده بود بعد از اهدای جوایز گفت: خوشحالم که این سیمرغ را برای فیلمی می گیرم که داستانی نیست و اهالی مستند از این اتفاق به شدت خوشحال هستند.

این جایزه احتمالا با حواشی زیادی همراه خواهد بود.امروز صبح با اعلام نامزدهای این بخش برخی از رسانه ها اعلام کرده بودند که این اولین تخلف جدی جشنواره امسال است، زیرا فیلم های مستند طبق فراخوان این بخش حق شرکت در ابن بخش را نداشته اند.

ایوبی:افتخار جشنواره فجر را به همسران و فرزندان شهدای حرم تقدیم می کنیم

ایوبی دومین سخنران مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر بود که پیش از شروع سخنرانی گفت: چون قرار بر این شده است که امسال خیلی نوآوری داشته باشیم یک اختتامیه بدون سخنرانی خواهیم داشت؛ بنابراین امروز به قدر کافی صحبت خواهم کرد.

متن کامل این سخنرانی به این شرح است:

هنرمندان ارجمند و گرامی اهالی سینمای پرافتخار ایران

آغاز سال نوی سینما بر شما مبارک باد. سالی سرشار از غرور و پیروزی. سال پیروزی حکمت و عقلانیت ایرانی. سال پیروزی تمدن بر بربریت. سالی که کلیده واژه اش برجام است. و برجام یعنی پیروزی سخن بر شمشیر، یعنی ن و القلم و ما یسطرون یعنی و جادلهم بالتی هی احسن. و ما اینک در پسابرجامیم. جهان آغوشش را به روی سخن گشوده است. جهان همه گوش است. و ما یک دنیا سخن شنیدنی. و چه خوب که در جهان کنونی شنیدنی ها را می توان دید. و این است هنر سینما. و چه خوش اقبالند مردمانی که کلید داران گنج های گرانبهای سخن اند و دستی توانا در هنر تصویر دارند.

و ما در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر رونمایی می کنیم از سخنان دیدنی فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی. رمزگشایی می کنیم از قدرت اندیشه جوانان این سرزمین. می گشاییم سی و چهارمین دفتر مثنوی بلند سینمای ایران را. به نام فجرو به نام نور از سرزمین خور ( خورشید) به تماشا می خوانیم همه جهان را:

تماشا می روی؟ تماشا می خواهی؟

بیا اندرون من تماشاکن.

تفرج عالم خود و اندرون خود کردی

تفرج عالم من و اندرون من بکن «شمش تبریزی»

ما در سینما صبوری، همراهی و همدلی را مشق کرده ایم و امروز می بینیم میوه های این صبوری را. آشتی مردم با سینما، آشتی سینما با مردم. احترام به سینمای اندیشه وپاسداری از رونق گیشه. روزآمدی، نو شدن، جهانی شدن، حفظ ریشه ها و پیوند با اندیشه ها، حرکتی است که در سینما آغاز شده و پرشتاب به پیش می رود. «نوگرایی» ، روزآمدی و دست برداشتن از عادتهای کهنه و منسوخ را باید از مدیریت سینما آغاز کرد. سینمای دیجیتال با فکر و اندیشه و رفتار و مدیریت نگاتیو ناممکن است. می توانیم نوستالژی آپارات را در کلکسیون نوستالژیهای خود همچنان داشته باشیم. اما باید بدانیم که تند باد دیجیتال در سینمای ایران وزیدن گرفته. سینمای ایران پوست انداخته . چاره ای جز «نوگرایی» و روزآمدی نیست.

رویش جوانه های امید در سینما آغاز شده. پرده های سینما روز به روز پر رونق تر و نوتر و سفره سینما کم کم گسترده تر می شود. سینما به سبد کالای مردم بازمی گردد . با پایان تردید بخش خصوصی، سرمایه و هوش ایرانی به سوی ما می آید. با هجوم جوانان خوش ذوق، سینمای ایران به آوردگاه طرح ها و اندیشه های نو تبدیل شده.

به همه سینماگران عرصه های گوناگون از فیلم کوتاه تا داستانی و بلند، بشارت می دهم که موج تازه ای از صنعتی شدن در راه است. بر بستر بی انتهای وی .او .دی.، هر اثر دیدنی دیده خواهد شد. اقتصاد سینما و همه مناسبات به سود تولیدگران دگرگون می شود.

آری می توان دید رویش جوانه های امید را. و می توان حس کردوزیدن این نسیم جانبخش را. وزش بادصبایی که ابرهای تیره ناامیدی را از آسمان پرستاره فرهنگ ایران بیرون می راند. در این هوای صاف و پاک درخشش ستاره ها را می شود بهتر دید. و جشنواره سی و چهار، جشن ستاره ها با طعم نوگرایی است. آفرین می گویم به محمد حیدری که دیروز را دید ولی نگاهش به امروز و فردا بود. جشنواره ملی فجر جشن سینمای ایران و جشن سینماگران است. میزبان شمائید. خانه خانه شماست وچه خانه ایی که:

خاک و خس این خانه همه عنبر و مشک است

بانگ درِ این خانه همه بیت وترانه است

و آفرینی از ته دل به شما جوانانی که طراوات وشادابی و اندیشه های تازه را به سینما آوردید. شما آمدید تا نشان دهید که سینمای ایران ادامه دارد. تا با صدای بلند اعلام کنید که فرهنگ و هنر در این سرزمین پایان ناپذیر است. بی گمان شما به رسم ایرانی زانوی ادب خواهید زد در برابر بزرگانی که قامت در این راه به کمان نشانده اند تا شما سروگون و استوار بایستید. یادمان نمی رود این سفارش حضرت مولانا که:

مرغ پرنارسته چون پران شود لقمه هرگربه دران شود

چون درآرد پر بپرد او بخود بی تکلف بی صفیر نیک و بد

و درود می فرستم به همه آنها که هفته هاست که به پیشواز فجر شتافته اند. سلام می کنم به چشمان خسته، دستهای توانا، ذهنهای خلاق، ذوق سرشار و عشقتان به فرهنگ. شما که سراپا دیده اید بی آنکه دیده شوید. سراپاگوشید بی آنکه شنیده شوید. ادای احترام می کنم به شما اهالی بی ادعای رسانه. خبرنگاران، منتقدان، عکاسان و فیلمبرداران و همه شما که با عشق می کوشید تا سینمای ایران تا هنر این سرزمین و تا هنرمندان ایرانی دیده شوند.

و در پایان از طرف جامعه سینمایی درود می فرستیم بر قدمهای استور، نگاههای تیزبین، بازوان قدرتمند و قامتهای افراشته سرداران رشید، سربازان دلاور، پاسدارن حریم و حرم و رزمندگان مقاومت. و تقدیم می کنیم افتخارات سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر را به چشمان بر در مانده همسران وفرزندان شهیدان حرم. شهیدان مقاومت. پاسداران امنیت وآرامش ایران بزرگ.

بعد از سخنرانی نسبتا طولانی ایوبی، کلیپی از مجموعه فعالیت های شهید سیاح طاهری، شهید مدافع حرم در فعالیت های فرهنگی از جمله برگزاری مسابقه کتابخوانی در اندرزگاه درود؛ جشنواره فیلم های دانش آموزی دفاع مقدسی در مناطق مرحوم، برگزاری جشن کشتی دوستی بین کودکان ایرانی و عراقی  پخش شد.

تقدیر از شهید مدافع حرم با حضور رخشان بنی اعتماد، مهتاب کرامتی، فاطمه معتمدآریا و سیده زهرا حسینی

در ادامه این بخش، مراسم تقدیر از خانواده شهید سیاح طاهری به عمل آمد. رخشان بنی اعتماد، مهتاب کرامتی، فاطمه معتمدآریا و سیده زهرا حسینی، روای مشهور کتاب «دا» به روی سن آمدند.

سیده زهرا حسینی سخنان کوتاه خود را با شعر مشهور «ما زنده به آنیم که آرام نگیریم» آغاز کرد و گفت: شهید طاهری این شعر را با عملکرد خود اثبات کردند و ایشان برخلاف ظاهر آرامشان روحی ناآرام داشتند و طاقت این را نداشتند که ببینند مظلومی هست و سر آرام به بالین بگذارند.این شهید بزرگوار وحدت بین جامعه هنرمندان و سایر جامعه را در دستور کار خود قرار داده بود تا بتوانند از این وحدت برای پیشبرد فرهنگی امور استفاده کنند.. شهادت حق شهید سعید سیاح طاهری بود و من از همین جا به خانوده محترم این شهید تبریک می گویم، فقط باید تبریک گفت. تسلیت برای ماست که مانده ایم و تردید می کنیم. شهید راه خود را پیدا کرده بود.

فاطمه معتمد آریا نیز ضمن دعوت از همسر شهید طاهری برای حضور در سن در سخنان کوتاهی گفت:من در یک کشتی دوستی با ایشان آشنا شدم. وقتی که راجع به صلح حرف می زدیم در سالروز جنگ در شلمچه. یک کشتی دوستی بین بچه های عراقی و ایرانی به همت حبیب احمدزاده که همیشه پیام آور صلح است. آشنایی ما با صلح بود. هر جای جهان در این کره خاکی وقتی صحبت از صلح می شود من اولین کس هستم، برای من همیشه روی صلح حساب کنید.

مهتاب کرامتی نیز در سخنان کوتاهی گفت: خوشحالم که در این جمع در جشنواره فیلم های دانش آموزی بودم و از ایشان یاد گرفتم که می شود صبور بود و کار کرد.

رخشان بنی اعتماد نیز ضمن ادای احترام به همسر شهید سیاح طاهری گفت: گفته می شود که برای شناخت آدم ها بهتر است که با آنها همسفر یا همسفره شد. به ضرورت شرکت در جشنواره بی سروصدا اما موثر دانش آموزی همسفر و همسفره شهید بودم. از روح بزرگ ایشان گفتن ندارد. کسی که جوانی و سلامتش را در  جبهه های جنگ گذراند. ایشان به طور دائم در برنامه های مختلف فرهنگی که طراحی می کردند فعال بودند. ایشان احترام و باوری به حوزه سینما داشتند که فارغ از تفاوت های اعتقادی و دیدگاهی بسیار قابل توجه بود. آمدن و رفتن رسم روزگار است و بودن ما مثل پلک زدن است. اما بعضی وقت های رفتن برخی از آدم های چیزی را از جهان کم می کند که دیگر چیزی جای آن را پر نمی کند. ما در حال حاضر داغدار از دست دادن یدالله نجفی هستیم که معلم ما بود.اگر این موهبت نصیبت ما می شد که ذره ای از وجود شهید سیاح طاهری و مرحوم نجفی در وجود ما بود، جهان گلستان می شد.

همسر شهید طاهری نیز در سخنان کوتاهی اشاره ای به آیه ای از قرآن کرد: خداوند نعمت را بر چهار گروه تمام کرده است، انببیا، صدیقین و شهدا و صالحین. و جامعه به این ترتیب به سوی صلاح می رود. امثال سردار بزرگ اسلام، شهید حاج سعید طاهری که 8 سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشت و روحش آرام نگرفت و در همه عرصه های هنری فعال بود نهایتا هنرش را با شهادت نشان داد که شهادت هنر مردان خداست. او بی آرم و بی قرار دفع خطر از حرم و حریم انقلاب اسلامی بود و تا خون نداد آرام نگرفت. حرف ها و نشست ها و فیلم های ما زمانی اثر می کند که خونی در طول تاریخ جاری شود. ایشان معتقد بودند سینما مخصوص یک قشر خاص در شهر تهران نیست. به مناطق مرحوم و روستاها می رفتند و سینما را برای آنها می بردند.به قول برادرمان پرویز پرستویی که می گفتند ما فکر می کردیم ایشان تدارکاتچی هستند دنبال نام نبودند و ایشان سرانجام به آرزویشان رسیدند و فقط همین ما را آرام می کند.

جنتی: فخیم‌زاده، مرد همه فن حریف سینمای ایران است

در ادامه برنامه مهنار افشار، برای برنامه تقدیر از مهدی فخیم زاده به روی سن آمد و اولین بخش بزرگداشت های افتتاحیه فجر آغاز شد.

مریلا زارعی و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تقدیر از مهدی فخیم زاده به روی سن آمدند.

زارعی در سخنان کوتاهی ضمن تبریک دهه فجر، از بودن در این بخش ابراز خوشحالی کرد و گفت: امروز با گذشت 20 سال از اولین همکاری با فخیم زاده ، هز وقت دچار مشکل می شوم دوباره به گنجینه آموزه های ایشان مراجعه می کنیم. او به ما گفت که برای بودن در سینمای ایران باید بازیگر خوبی بود و بازیگر خوبی بودن یعنی به خود اعتماد داشتن.

علی جنتی نیز حضور وزیر ورزش و کار و رفاه اجتماعی در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر را نمادی برای این دانست که دولت تدبیر و امید با همه وجود از سینمای ایران حمایت می کند.

جنتی افزود: ما آدم های سیاسی بودیم و کمتر وقت می کردیم که اتفاقات هنر و فرهنگ را تجربه کنیم، اما یکی از سریال هایی که همواره دنبال می کردیم سریال «خواب و بیدار» و «ولایت عشق» بود.ایشان همه فن حریف هستند و سینمای ایران به حضور ایشان افتخار می کند.

فخیم زاده نیز به روی سن آمد و در سخنان کوتاهی گفت: قرار بود که با همسرم به روی سن بیایم، اما ایشان تازه عمل کرده اند و نتوانسته اند.تشکر می کنم از آقایان حیدری و ایوبی و وزیر فرهنگ. خانم زارعی هم از ابتدا هنرپیشه ماهری بودند و بنده بی تقصیرم.

ایوبی: اگر سازمان سینمایی پادگان نبود، از دادگو دعوت می کردم جایگزین من شود

نکوداشت بعدی افتتاحیه جشنواره فیلم فجر به محمدمهدی دادگو، از تهیه کننده پرسابقه سینمای ایران اختصاص داشت که به سنت رسم جدید برنامه به همراه همسرش به روی سن آمد. فاطمه معتمد آریا و حجت الله ایوبی برای تقدیر از دادگو به روی سن آمدند.

فاطمه معتمدآریا در این مراسم تقدیر گفت: خیلی خوشحالم که زیر سایه بزرگان سینمای ایران ایستادم. دادگو جزء توابغ سینمای ایران است. مردی که دانشش خردمندانه است و به من آموخت که سینما علم و هنر و مهر است.

ایوبی نیز گفت: نبود آقای دادگو هر روز در کنار ما احساس می شود.ژرف‌نگری و مدیریت ایشان زبانزد است و اگر سازمان سینمایی پادگان نبود حتما از ایشان دعوت می کردم که جایگزین من شوند.

دادگو نیز در این مراسم گفت: اهالی هنر دل نازکند و از اینکه دیده بشوند و تقدیر شوند خیلی خوشحالند و من از دل نازکی هم گذشته ام.این بزرگداشت را از حسن ظن محمد حیدری می دانم و از استادم حجت‌الله ایوبی که از نطر من بدون شک، به هر جا و هر مستندی اعتبار می دهد.

دادگو از ابتکار جدید جشنواره در توجه به خانواده تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که این مسیر ادامه پیدا کند.

تشکیل کمیته پسابرجام در سینمای ایران

سخنرانی علی جنتی بخش بعدی مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر بود.

جنتی در ابتدای سخنرانی اش گفت: جشنواره فیلم فجر فرصت کم نظیری برای ارتباط هنرمندان با یکدیگر، با مردم و مخاطبان، کشف استعدادهای جدید و مذاکره برای شروع پروژه های جدید سینمایی است. جشنواره سی و چهارم ثمره دولت تدبیر و امید است و تفاوت محسوسی با سایر دوره ها دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سینما یکی از ابرازهای نوین جنگ نرم است و نگاه ما به توسعه سینما، نگاه به آینده است و با چنین نگاهی سیاست های سینمایی این دوران تدوین شده است. برای نخستین بار بیش از دویست فیلم متقاضی حضور در جشنواره بوده اند که این امر بی سابقه است  و نشانگر این است که سینمای ما از تحولاات کلا کشور متاثر است و امیدوارتر از همیشه حرکت می کند. و این در حالی است که فقط 30 فیلم با مشارکت فارابی تهیه شده و بقیه فیلم ها با حمایت بخش خصوصی یا نهادهایی غیر از ارشاد ساخته شده اند و این تحقق یکی از آرزوهای دیرینه ماست. این شعار که گفته می شود سینمای ایران ورشکسته است را اساسا قبول ندارم. چون نباید این همه علاقه مند و تولید بدیع وجود داشت. سینمای ایران در حال پوست اندازی است. سینمای ما با نشاط، پویا و روبه جلوست. خانه سینما زنده است، گیشه ها رونق گرفته و آشتی مردم با سینما دیگر آرزو نیست بلکه یک واقعیت است. 65 میلیارد تومان فروش سینما تا پایان دی ماه امید آفرین است.

جنتی ادامه داد : تشکیل گروه هنر و تجربه و گروه کودک و نوجوان، نمایش فیلم برای استاید جامعه شناسی و اساتید حوزه ، مدرسه عالی سینما، افزودن 100 پرده سینما و بهسازی خیلی از سالن ها، ورود قدرتمند بخش خصوصی در تولید از مهمتری  فعالیت های سازمان سینمایی در 2 سال گذشته است.

وزیر ارشاد همچنین خبر خوبی برای سینما هم داد و آن آغاز vod در سینماست. اتفاقی که به عقیده جنتی بیستری به وجود می آورد برای دیده شدن همه و گردش مالی سینما را چند برابر می کند.

جنتی گفت: درخواست های متعدد ساخت فیلم های اجتماعی نشانی از دغدغه های فرهنگی اجتماعی هنرمندان است. دیدن برخی از صحنه ها بر پرده سینما ممکن است نامطلوب باشد اما دستکم وجدان عمومی را روشن می کند. ناهنجاری های اجتماعی نباید از نگاه هنرمندان متهد دور بماند.

جنتی همچنین از درخواست برای تشکیل یک کمیته پسابرجام برای سینمای ایران خبردادکه فعالیت سینمای ایران را در کشورهای خارجی با شدت و حدت بیشتری پیگیری کند.

در ادامه این برنامه کلیپی با محوریت پاسداشت و گرامیداشت هنرمندان فقید و تازه درگذشته سینمای ایران در سال گذشته نمایش داده شد.

پس از نمایش این کلیپ گروه موسیقی حجت اشرف زاده، خواننده جوان ایران به اجرای ترانه پرداختند.

بهرام رادان دیگر چهره‌ای بود که اجرای بخش دیگری از مراسم را همراه با کرمی برعهده گرفت. او برای تقدیر از رضا کیانیان به روی صحنه آمده بود و اجرای این بخش از مراسم را بر عهده گرفته بود. کلیپی با محوریت مروری نمادین بر کارنامه او و نقش‌های ماندگارش در سینمای ایران به نمایش درآمد. ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و داوود کیانیان برای تقدیر از رضا کیانیان به روی سن تالار وحدت دعوت شدند.

کیانیان در ابتدای سخنان خوئ با بیان اینکه بعد از ظهر امروز فکر می‌کردم که زندگی ما به خصوص در ایران خیلی به شانس بستگی دارد، گفت: مثلاً در هنگام تولد معلوم نیست در چه خانواده ای به دنیا می آییم و  بزرگ می شویم. من شانس آوردم چون معلم بزرگی مانند برادرم همچون داوود داشتم که به واسطه او وارد فعالیت تئاتر شدم. شانس بعدی من در مدرسه بود و بعد در زمینه ازدواج به واسطه همسرم شانس آوردم. همسری از خانواده سهراب سپهری. بعد از آن فرزندم علی شانس بعدی من بود. بعد از آن بازیران، کارگردانان و عوامل خوب سینما از شانس های من بودند که با آن‌ها همکار شدم تا اینکه امروز در اینجا از من تقدیر شود و من از همه این دوستان و خداوند سپاسگزارم.

بعد از صحبت‌های رضا کیانیان، برادرش داوود کیانیان گفت می‌خواهم خاطره‌ای از پیش از تولد او و پس از تولد او بگویم. من 9 سال از رضا بزرگترم و در این سال‌ها هر کار پدر و مادرم می‌کردند از دوا تا دعا و جادو اما او به دنیا نیامد. بعد از 9 سال او آمد، اما وقتی او می خواست به دنیا بیاید، مادرم را بسیار اذیت می‌کرد، مادربزرگم می گفت بچه ای که به زور از خدا بگیری همین می شود.  مادرم می گفت مادر جان رضا جایش تنگ و تاریک است و برای همین معترض است. رضا از زمانی که به دنیا آمد هم هیچ وقت نتوانست در فضای تنگ و تاریک آرام بگیرد و هر وقت در این فضا ها قرار می‌گرفت فضا را با شعر و خواندن و … برای خودش باز می‌کرد. سینما هم مانند رضا امروز به این باز شدن فضا نیاز دارد.

داوود کیانیان بار دیگر از فاطمه معتمد آریا دعوت کرد تا برای تقدیر از رضا کیانیان روی صحنه بیاید. این برای سومین بار بود که او به روی صحنه دعوت شد و مجری به همین خاطر معتمد آریا را رکورد دار حضور بر روی صحنه اعلام کرد.

علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به آثار گذشته رضا کیانیان او را فردی هنرمند و با استعداد خواند و گفت: او هنرمندی است که با بازی‌های فوق العاده اش به نقش هایش جان می‌دهد.

رویا تیموریان بازیگر دیگری بود که مراسم بزرگداشت او در مراسم افتتاحیه برگزار شد. برای تقدیر از او از محمد حیدری دبیر جشنواره و ویشگا آسایش برای تقدیر دعوت شد.با اخبار فرهنگی هنری سایت واکنش همراه باشید.