حضور سه فیلم ایرانی در جشنواره توکیو

سه فیلم از سینمای ایران در جشنواره‌ بی‌المللی فیلم توکیو نمایش داده می‌شوند.

پرتال اجتماعی واکنش:بیست‌ونهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم توکیو که از ۴ تا ۱۳ آبان‌ماه در ژاپن برگزار می شود، فهرست فیلم‌های انتخابی خود را اعلام کرده که سه نماینده از سینمای ایران در آن دیده می‌شود.

جشنواره فیلم توکیو که در میان جشنواره‌های به اصطلاح “الف” جهانی قرار دارد، از میان ۱۵۰۲ فیلم دریافتی از ۹۸ کشور جهان، حدود ۲۰۰ فیلم را برای بخش‌های مختلف خود و از جمله ۱۶ فیلم را برای بخش مسابقه‌ رسمی خود برگزیده است.

این جشنواره با فیلم “فلورنس فاستر جنکینز” ساخته استفن فریرز افتتاح می‌شود که مریل استریپ و هیو گرانت در آن بازی دارند.

فیلم سینمایی “به دنیا آمدن” ساخته محسن عبدالوهاب و به تهیه‌کنندگی محمد احمدی در اولین حضور بین‌المللی خود در بخش مسابقه جشنواره توکیو به نمایش درخواهد آمد. در این بخش کارگردان‌های سرشناسی مانند میکل هپلاچیدو از ایتالیا با فیلم “هفت دقیقه” و رها اردم ترکیه‌ای با فیلم “دنیای بزرگ بزرگ” که اخیرا در جشنواره ونیز جایزه دریافت کرد، حضور دارند.

هیات داوری پنج‌نفره‌ جشنواره به ریاست ژان ژاک بنه، سینماگر سرشناس فرانسوی، جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره با ۵۰ هزار دلار جایزه نقدی، جایزه ویژه هیات داوران با ۲۰ هزار دلار جایزه نقدی، جایزه بهترین کارگردانی با ۵ هزار دلار جایزه نقدی، دو جایزه بهترین بازیگر مرد و زن هر یک با ۵ هزار دلار جایزه نقدی و جایزه بهترین مشارکت هنری با ۵ هزار دلار نقدی را اعطا خواهند کرد و جایزه تماشاگران نیز به همراه ۱۰ هزار دلار جایزه نقدی است. محسن عبدالوهاب و الهام کردا به دعوت این جشنواره به توکیو سفر خواهند کرد.

جشنواره فیلم توکیو در بزرگداشت عباس کیارستمی، فیلم کوتاه “منو ببر خونه” ساخته‌ کارگردان فقید ایرانی و فیلم مستند “۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی” ساخته‌ سیف‌الله صمدیان را به نمایش خواهد گذاشت. سیف‌الله صمدیان نیز بدین منظور به جشنواره فیلم توکیو دعوت شده است.

عرضه و پخش بین‌المللی هر سه فیلم ایرانی امسال جشنواره توکیو، برعهده محمد اطبایی است.