کافه گردش
اخبار فرهنگی هنری
۱۱ اسفند ۱۳۹۴, ۶:۴۰ ب.ظ

ساخت پروژه‌ی سینمایی کوروش کبیر دوباره کلید خورد

پرتال اجتماعی واکنش:سال ۱۳۸۹ بود که علی معلم، تهیه کننده سینمای ایران اعلام کرد با امضای توافق‌نامه کارگردانی پروژه‌ی سینمایی کوروش کبیر توسط مسعود جعفری جوزانی، مرحله‌ی نخست کار بر روی این اثر بین‌المللی آغاز شده است.
ساخت پروژه کوروش کبیر دوباره کلید خورد
او در آن سال گفته بود: «شخصیت کوروش از جهت جایگاه تاریخی و ملی، پایه‌گذاری امپراتوری چندملیتی و بزرگ جهان، بنیانگذاری حقوق بشر و احترام به ادیان ۶۰۰ سال پیش از میلاد (زمانه‌ای که هنوز در جهان بحث حقوق بشر حضور اولیه هم نداشت)، پذیرش این شخصیت تاریخی از جانب ادیان الهی (به خصوص ذکر این شخصیت در قرآن کریم با عنوان ذوالقرنین) در شرایط امروز جهان که قدرت‌های بزرگ و بی‌تاریخ درصدد نفی جایگاه ایران در معادلات جهانی هستند، بسیار حائز اهمیت است. از این رو اقدام برای ساخت این پروژه‌ی ملی که از مرحله‌ی نخست به توان یکایک ایرانیان و دست‌اندرکاران و متخصصان شریف سینمای ایران متکی خواهد بود.»

علی معلم از همان روزی که ایده ساخت این پروژه سنگین را در سر می‎پروراند به خوبی می دانست که با تولیدی مواجه خواهد بود که در نخستین مرحله نیازمند جذب و اختصاص سرمایه ی هنگفتی است و بی شک ضعف در تولید و نبود سرمایه این پروژه را با شکست مواجه خواهد کرد. از این رو وی با تلاش های فراوان سعی در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ساخت این فیلم کرد. از آن روزها ۴ سال می گذرد و فرجام پروژه کوروش کبیر نامعلوم است و مشخص نیست ساخت این فیلم کنجکاوی برانگیز چه زمانی آغاز خواهد شد؟

شرایط ساخت این پروژه و سختی هایی که به همراه خواهد داشت این نکته را روشن کرده که برای تولید آن چشمداشتی به کمک های دولتی نباید وجود داشته باشد به همین دلیل علی معلم و مسعود جعفری جوزانی عزم خود را جزم کرده اند تا این فیلم را به سرانجام برسانند. جوزانی ابتدای سال ۹۴ گفته بود هر طور شده این فیلم را امسال می سازد اما شرایط با او یار نبود و در حالی روزهای پایانی سال ۹۴ را سپری می کنیم که خبری از ساخت این اثر مهم به گوش نمی رسد.

اما در این میان خبری نیز مبنی بر رونمایی از فیلمنامه کوروش کبیر منتشر شد. سناریویی که حاصل پژوهش و قلم مسعود جعفری جوزانی و به همت نشر تریتا منتشر شده است. مراسم رونمایی از کتاب فیلمنامه «کوروش کبیر» روز جمعه ۱۴ اسفند از ساعت ۱۸ در شهر کتاب الف واقع در زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، خیابان الف، نبش کوچه سوم برگزار می شود.

فیلمنامه این اثر سینمایی با نام «کوروش کبیر، دفتر اول» توسط مسعود جعفری جوزانی نوشته شده است و عبدالکریم یونسی و فتح الله جعفری جوزانی پژوهشگران این اثر تاریخی هستند.جعفری جوزانی در این مورد با بیان اینکه بزرگ‌ترین آرزویش ساخت فیلم کوروش است، گفته است:«کوروش شخصیتی بوده که در زمان تاسیس حکومتش، ملت‌های مختلف با افتخار زیر پرچم وی می‌آمدند و می‌خواسته‌اند بخشی از امپراطوری او باشند. از سوی دیگر، کوروش جنگجو نیست، بلکه اندیشمند است و به انسان و کرامت انسانی احترام می‌گذارد بنابراین، دانستن درباره او در شرایط کنونی از ضروریات است.» کوروش کبیر، دفتر اول این فیلم‌نامه است و دفتر بعدی آن نیز به زودی منتشر خواهد شد.آیا انتشار این فیلمنامه گره از ساخت این پروژه ملی که ایرانیان بی شماری چشم انتظار آن هستند باز خواهد کرد؟ گره سردرگمی که با حضور سرمایه گذاران و ایجاد شرایط مناسب تولید باز خواهد شد.

سارا ابراهیمی
1,010 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *