ساخت پروژه‌ي سينمايي كوروش كبير دوباره کلید خورد

پرتال اجتماعی واکنش:سال 1389 بود که علی معلم، تهیه کننده سینمای ایران اعلام کرد با امضاي توافق‌نامه كارگرداني پروژه‌ي سينمايي كوروش كبير توسط مسعود جعفري جوزاني، مرحله‌ي نخست كار بر روي اين اثر بين‌المللي آغاز شده است.
ساخت پروژه کوروش کبیر دوباره کلید خورد
او در آن سال گفته بود: «شخصيت كوروش از جهت جايگاه تاريخي و ملي، پايه‌گذاري امپراتوري چندمليتي و بزرگ جهان، بنيانگذاري حقوق بشر و احترام به اديان 600 سال پيش از ميلاد (زمانه‌اي كه هنوز در جهان بحث حقوق بشر حضور اوليه هم نداشت)، پذيرش اين شخصيت تاريخي از جانب اديان الهي (به خصوص ذكر اين شخصيت در قرآن كريم با عنوان ذوالقرنين) در شرايط امروز جهان كه قدرت‌هاي بزرگ و بي‌تاريخ درصدد نفي جايگاه ايران در معادلات جهاني هستند، بسيار حائز اهميت است. از اين رو اقدام براي ساخت اين پروژه‌ي ملي كه از مرحله‌ي نخست به توان يكايك ايرانيان و دست‌اندركاران و متخصصان شريف سينماي ايران متكي خواهد بود.»

علی معلم از همان روزی که ایده ساخت این پروژه سنگین را در سر می‎پروراند به خوبی می دانست که با تولیدی مواجه خواهد بود که در نخستین مرحله نیازمند جذب و اختصاص سرمایه ی هنگفتی است و بی شک ضعف در تولید و نبود سرمایه این پروژه را با شکست مواجه خواهد کرد. از این رو وی با تلاش های فراوان سعی در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ساخت این فیلم کرد. از آن روزها 4 سال می گذرد و فرجام پروژه کوروش کبیر نامعلوم است و مشخص نیست ساخت این فیلم کنجکاوی برانگیز چه زمانی آغاز خواهد شد؟

شرایط ساخت این پروژه و سختی هایی که به همراه خواهد داشت این نکته را روشن کرده که برای تولید آن چشمداشتی به کمک های دولتی نباید وجود داشته باشد به همین دلیل علی معلم و مسعود جعفری جوزانی عزم خود را جزم کرده اند تا این فیلم را به سرانجام برسانند. جوزانی ابتدای سال 94 گفته بود هر طور شده این فیلم را امسال می سازد اما شرایط با او یار نبود و در حالی روزهای پایانی سال 94 را سپری می کنیم که خبری از ساخت این اثر مهم به گوش نمی رسد.

اما در این میان خبری نیز مبنی بر رونمایی از فیلمنامه کوروش کبیر منتشر شد. سناریویی که حاصل پژوهش و قلم مسعود جعفری جوزانی و به همت نشر تریتا منتشر شده است. مراسم رونمایی از کتاب فیلمنامه «کوروش کبیر» روز جمعه ۱۴ اسفند از ساعت ۱۸ در شهر كتاب الف واقع در زعفرانيه، خيابان مقدس اردبيلي، ميدان الف، خيابان الف، نبش کوچه سوم برگزار می شود.

فیلمنامه این اثر سینمایی با نام «کوروش کبیر، دفتر اول» توسط مسعود جعفری جوزانی نوشته شده است و عبدالکریم یونسی و فتح الله جعفری جوزانی پژوهشگران این اثر تاریخی هستند.جعفری جوزانی در این مورد با بيان اينكه بزرگ‌ترین آرزویش ساخت فیلم کوروش است، گفته است:«کوروش شخصیتی بوده که در زمان تاسیس حکومتش، ملت‌های مختلف با افتخار زیر پرچم وی می‌آمدند و می‌خواسته‌اند بخشی از امپراطوری او باشند. از سوی ديگر، کوروش جنگجو نیست، بلکه اندیشمند است و به انسان و کرامت انسانی احترام می‌گذارد بنابراین، دانستن درباره او در شرایط کنونی از ضروريات است.» كوروش كبير، دفتر اول اين فیلم‌نامه است و دفتر بعدی آن نیز به زودی منتشر خواهد شد.آیا انتشار این فیلمنامه گره از ساخت این پروژه ملی که ایرانیان بی شماری چشم انتظار آن هستند باز خواهد کرد؟ گره سردرگمی که با حضور سرمایه گذاران و ایجاد شرایط مناسب تولید باز خواهد شد.