معرفی سریال‌های جدید تلویزیونی

پرتال اجتماعی واکنش:تماشای مجموعه های دنباله دار از هر لحاظی انتخابی به صرفه و مغتنم است، نه نیازی به هزینه چندان است، نه زحمت رفت و آمد دارد، در قیاس با سینما و تئاتر و…

فصل سرما، فصل شکار مخاطب است؛ سریال های شبانه در زمانه ای که مخاطبین فرهنگی بیش از هر محصول فرهنگی دیگری سریال را می پسندند، اهمیتی دو چندان پیدا کرده اند. تماشای مجموعه های دنباله دار از هر لحاظی انتخابی به صرفه و مغتنم است، نه نیازی به هزینه چندان است، نه زحمت رفت و آمد دارد، در قیاس با سینما و تئاتر و… و علاوه بر همه ی اینها به دلیل متوالی بودن و دنباله دار بودن ساعات زیادی را پر می کند.

نمایش خانگی سریال های آمریکایی و مقوله دانلود و حتی سریال های دست چندم ماهواره ای اعم از ترکی و به تازگی ایرانی همه در رقابت هستند، اما هر چند که بازار متنوع شده است جایگاه صدا و سیما متفاوت از همه ی اینها است؛ به دو دلیل عمده  مورد توافق بودن و در دسترس همگان بودن. در پرونده ی پیش رو باکس شبکه های مختلف سیما را مرور کرده ایم که شب ها وقت رسیدن به منزل بدانید، چه گزینه هایی با چه شرایطی پیش رو دارید. تلاش کردیم سریال تولیدی و جدید سیما را در این بسته بگنجانیم فقط «پاورچین» که به دلیل محبوبیت بالا در این فهرست جای گرفته است، تنها مورد تکراری این لیست است.

شبکه یک – پشت بام تهران – ساعت 22:15

عوامل : سریال را سعید نعمت الله نوشته و طبعا با یک ملودرام اجتماعی طرفیم، کاری که بهرنگ توفیقی آن را کارگردانی کرده است که پیش از این از او سریال هایی چون: مسیر انحرافی، انقلاب زیبا و آمین را دیده بودیم، از بازیگران این مجموعه می توان به آزاده صمدی، کامبیز دیرباز و اندیشه فولادوند اشاره داشت.

سریال هایی برای گرم شدن در زمستان

تم: ملودرام، می شود حدس زد از آن داستان هایی است به قول معروف غم افزاست، فضای داستان با تاکید بر حفظ بنیان خانواده روایت می شود و با توجه به اشاراتی که به مسائل اجتماعی دارد مفرح نیست، البته پخش کار به تازگی شروع شده و برای قضاوت کمی زود است.
داستان: از آن داستان هایی است که خرده پیرنگ زیاد دارد به مسائلی نظیر: مسئولیت فردی، اعتیاد و عشق و مسائل حقوقی تعریض می زند، با کلی خرده داستان های فرعی.


شبکه دو – کیمیا – ساعت 21:30

عوامل: هشتاد قسمت از سریال پخش شده و خیلی نیازی به معرفی ندارد، کاری که جواد افشار کارگردانی کرده در آن هنرمندانی نظیر : مهراوه شریفی نیا، حسن پورشیرازی و رضا کیانیان ایفای نقش می کنند، سریال چند برهه تاریخی حساس مثل جنگ و انقلاب را دستمایه داستان پر پیچ و خم  خود قرار داده است .

سریال هایی برای گرم شدن در زمستان

تم: تاریخی، خانوادگی ، جنایی و ملغمه ای از همه ی اینها. فضای داستان برای نسل های قدیمی تر ملموس است چون روایتگر حساس ترین برهه های تاریخ معاصر است؛ آزادسازی خرمشهر و وقوع انقلاب اسلامی …«کیمیا» با کوچک سازی اتفاقات تارخی در قاب مناسبات چند خانواده نوع بدیعی از سریال تاریخی را پیش روی مخاطب گذاشته است.

داستان: «کیمیا» دختری که پدرش یک نظامی است، معشوقه اش پسر یک ساواکی است و با وجود سن کم اصرار به ایفای نقش در مناسبات سیاسی دارد…


شبکه سه – در حاشیه – ساعت 20:45

عوامل: کار را ژوله نوشته و مهران مدیری کارگردانی کرده، همان تیم همیشگی مدیری در آن ایفای نقش می کنند؛ مهران غفوریان و سیامک انصاری و جواد رضویان و جدیدترهایی نظیر نیما فلاح، اردوگاهی که حالا چند پزشک به آن اضافه شده و تضادها کمدی می آفریند.

سریال هایی برای گرم شدن در زمستان

تم : کمیک و طنز با استفاده از المان های همیشگی طنز های مدیری، البته این بار منهای خود آقای کارگردان. سریال چند تیپ آشنا با اشاراتی به یک اختلاس گر مشهور و البته یک مربی فوتبال دارد و به قول معروف طنز داستان به روز شده است.

داستان: ورود چند پزشک شیاد به یک زندان  و داستان هایی که مابین آن ها و قدیمی های زندان اتفاق می افتد…


شبکه پنج – یادداشت های یک زن خانه دار – ساعت 19:50

عوامل: اسماعیل عفیفه تهیه کننده سریال است و مسعود کرامتی آن را کارگردانی کرده است، از بازیگران سریال می توان به شقایق دهقان و فلامک جنیدی اشاره داشت. سرپرست نویسندگان امیر عباس پیام است و افرادی مثل نسیم عرب امیری با سابقه ژورنالیستی تیم نویسندگان را یاری می کنند.

سریال هایی برای گرم شدن در زمستان

تم: مجموعه ای در مایه های خانه سبز و همسران با نریشن های شقایق دهقان که معرف کاراکترها و روابط است، البته لازم به ذکر است که کار اصلا تازگی مجموعه های ذکر شده ر ا ندارد و بیشتر کلیشه ای نشان می دهد باید منتظر ماند و فعلا قضاوت نکرد، شاید اتفاقی بیفتد.
داستان: دختری به نام شیوا با ایجاد وبلاگی اتفاقاتی که مابین اعضای خانواده می افتد را می نویسد و …


شبکه آی فیلم – پاورچین – ساعت 20:00 (بازپخش)

عوامل: سریال پاورچین را پیمان قاسمخانی نوشت و مدیری کارگردانی کرد، در سریال از شقایق دهقان و جواد رضویان و خود مدیری تا سحر ذکریا و محمدرضا هدایتی ایفای نقش کردند. کاری که برادران آقا گلیان آن را تهیه کردند.