10 فیلم برتر در سال 2016

نویسندگان و منتقدان مجله فرانسوی کایه دو سینما همزمان با آغاز فصل جوایز سینمایی در آمریکای شمالی، بهترین‌ فیلم‌های سال را انتخاب کردند.

مجله معتبر کایه دو سینما که زمانی خانه بزرگانی چون ژان-لوک گدار و فرانسوا تروفو بود، روز سه‌شنبه فهرست 10 فیلم برتر را که در یک سال گذشته در فرانسه اکران شده‌اند، منتشر کرد.

کایه دو سینما 10 فیلم برتر سال 2016 را انتخاب کرد

فهرست امسال کایه دو سینما تقریباً به طور کامل متشکل از فیلم‌هایی است که اولین بار در دنیا ماه مه پیش در جشنواره فیلم کن روی پرده رفتند.

کمدی خانوادگی “تونی اردمان” به کارگردانی مارن آدی که نماینده آلمان در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار امسال است، در صدر فهرست مجله فرانسوی قرار دارد.

سومین فیلم بلند داستانی آدی یک مطالعه عمیق درباره شخصیت انسان‌هاست. داستان درباره یک معلم موسیقی است که می‌‌کوشد با رگباری از شوخی‌ها، ماهیت بیش از حد جدی دخترش را که موقعیت کاری بیش از هر چیز دیگر برایش اهمیت دارد، اصلاح کند.

“تونی اردمان” تنها فیلم آلمانی بخش مسابقه اصلی این دوره جشنواره کن بود و هرچند نتوانست در این بخش جایزه‌ای دریافت کند، اما از سوی فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی)، به عنوان بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی جشنواره کن انتخاب شد.

“ال” به کارگردانی پل ورهوفن کارگردان هلندی دومین فیلم برگزیده سال از نگاه نویسندگان و منتقدان کایه دو سینما است. ایزابل هوپر در این فیلم که به نمایندگی از فرانسه در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار رقابت می‌کند، نقش مدیر ارشد یک شرکت تولید بازی‌های ویدیویی را دارد که در خانه‌اش مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و بعد از این اتفاق در پی انتقام است.

“شیطان نئون” ساخته نیکلاس ویندینگ رفن کارگردان دانمارکی در فهرست کایه دو سینما در رده سوم قرار گرفته است. این فیلم هم مانند “تونی اردمان” و “ال” در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن حضور داشت، اما برخلاف آن دو فیلم چندان در کن مورد استقبال اهالی رسانه قرار نگرفت. ال فانینگ در این تریلر ترسناک نقش یک مدل جوان به نام جسی را دارد که در لس آنجلس رقبای حسودش برای او دردسر درست می‌کنند.

“کارول” به کارگردانی تاد هینز سال 2015 یکی از رقبای جدی فصل جوایز سینمایی بود، اما امسال در فرانسه اکران شد و به فهرست 10 فیلم برتر سال راه پیدا کرد.

کایه دو سینما سال گذشته فیلم “مادرم” به کارگردانی نانی مورتی کارگردان ایتالیایی را به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کرد.

فهرست فیلم‌های برتر سال 2016 به انتخاب کایه دو سینما به شرح زیر است:

1- “تونی اردمان” (Toni Erdmann) به کارگردانی مارن آدی

2- “ال” (Elle) به کارگردانی پل ورهوفن

3- “شیطان نئون” (The Neon Demon) به کارگردانی نیکلاس ویندینگ رفن

4- “Aquarius” به کارگردانی کلبر مندوسا فیلیو

5- “Slack Bay” به کارگردانی برونو دومون

6- “خولی‌یتا” (Julieta) به کارگردانی پدرو آلمودوار

7- “عمودی ماندن” (Staying Vertical) به کارگردانی آلن ژیرودی

8- “La Loi de la jungle” به کارگردانی آنتونین پرتیاتکو

9- “کارول” (Carol) به کارگردانی تاد هینز

10- “Le bois dont les rêves sont faits” به کارگردانی کلر سیمون