10 فیلم برتر که فیلمسازانش زن هستند

پرتال اجتماعی واکنش: در حالی که صنعت سینما توسط کارگردانان مرد غصب شده، اما این سلطه رفته رفته در حال شکستن است و گواه این موضوع نیز سال 2016 است که شاهد حضور کارگردان های موفق زن در جشنواره های مهم سینمایی جهانی بودیم.

سال 2016 سال خوبی برای کارگردان زن در مقایسه با سالهای دیگر بود. در حالی که صنعت سینما توسط کارگردانان مرد غصب شده و زنها بیشتر در پشت صحنه فیلم ها نقش های فنی را برعهده دارند و برخی مواقع کار به نادیده گرفتن آنها می رسد اما این سلطه رفته رفته در حال شکستن است و گواه این موضوع نیز سال 2016 است که شاهد حضور کارگردان های موفق زن در جشنواره های مهم سینمایی جهانی بودیم.

کارگردانان زن هر چند با نابرابری های جنسیتی روبه رو بوده اند اما توانسته اند شاهکارهای درخشانی را خلق کنند و در قلب تماشاگران نیز نفوذ کنند. همه اینها را در حضور گسترده زنان کارگردان در جشنواره های مختلف می توان دید و از جایزه هایی که به آنها تعلق می گیرد میتوان حیات سینمایی جدیدی را در حال شکل گیری دنبال کرد.

برخی از آنها حتی با فیلم نخست خود توانسته اند به عنوان کسی که در پشت دوربین قرار می گیرند موفقیت های بزرگی را از آن خود کنند و داستان های فوق العاده و معناداری را برای تماشاگران تدارک ببینند.

بنابراین با پایان یافتن سال 2016 سراغ ده فیلم با کارگردانان زن مهم و برتر در این سال رفته ایم که توانسته اند صدای شان را در مجامع سینمایی به خوبی انعکاس بدهند.

تونی اردمن (مارن اده)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

تونی اردمن (Toni Erdmann) فیلمی به کارگردانی مارن آده محصول ۲۰۱۶ آست. این فیلم در بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نمایش داده شد. وینفرید مرد تنها و مجردی است که به شهر باز می گردد تا محبت دختر بزرگسالش اینز ( ساندرا مولر ) را که چند وقتی است از او جدا شده دوباره به دست آورد.بعد از مردن سگش، وینفرید لباس مبدل می پوشد تا بدون این که دوستان و همکاران دخترش از این موضوع باخبر شوند او را در شهر تعقیب کند.


عزیز آمریکایی (آندریا آرنولد)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

عزیز آمریکایی (American Honey) درام جاده‌ای بریتانیایی/آمریکایی به نویسندگی و کارگردانی آندریا آرنولد است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این فیلم برای بدست آوردن جایزه نخل طلا در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ به رقابت پرداخت. در این فیلم بازیگرانی همچون ساشا لین، شایا لابوف و رایلی کیئو به ایفای نقش پرداخته‌اند.


آنچه در پیش است (میا هانسن- لووه)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

آنچه در پیش است (Things to Come , فرانسوی: L’Avenir) به کارگردانی میا هانسن-لووه محصول کشورهای فرانسه و آلمان است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. تصویربرداری فیلم در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵ در پاریس آغاز شد. از بازیگران آن می‌توان به ایزابل هوپر اشاره کرد. این فیلم برای رقابت کسب جایزهٔ خرس طلایی در شصت و ششمین دورهٔ جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برگزیده شد.


مردم بی گناه (آن فونتین)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

سال 1945، لهستان. یک دکتر جوان فرانسوی از طرف صلیب سرخ فرستاده می شود تا به بازماندگان اردوگاه های آلمان کمک کند. او که برای بازدید از یک صومعه رفته بود با چند راهبه‌ی حامله آشنا می شود. فیلم از درد و مصیبت ملتی می‌گوید که بیشترین رنج را در جنگ جهانی دوم متحمل شدند (لهستانی‌ها) اما نه به‌رسم گذشته. این بار عده‌ای خاص (راهبه های یک صومعه) که کمترین صدمه را از جنگ متحمل شده‌اند و کسانی که ظاهراً برای نجات آن‌ها آمده بودند (سربازان روسی) هدف قرارگرفته‌اند.


خانه (Fien Troch)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

این فیلم (Home) در جشنواره بین المللی فیلم ونیز در بخش مسابقه افق موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی شد. فیلم درامی نوجوانانه است اما از این حد بالاتر می رود و لایه های عمیق شخصیتی و رابطه ای بین جوانان و بزرگسالان را به تصویر می کشد.


زنان مطمئن (کلی رایشارد)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

فیلم زنان مطمئن (Certain Women) زندگی وکیل جوانی به نام بث تراویس (کریستین استوارت) را روایت می کند که در یکی از شهر های کوچک ایالت مونتانا مجبور شده است دو بار در هفته را برای تدریس به بزرگسالان وقت بگذارد در کنار داستان زندگی دو زن دیگر در همان ایالت با مشکلاتی خاص قرار می گیرد.


همانطور که من چشمایم را باز می کنم (لیلا بوزید)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

فیلم (As I Open My Eyes) در جشنواره فیلم ونیز خوش درخشیده و توانسته جایزه تماشاگران و بهترین فیلم اروپایی را از آن خود کند. فیلم داستان دختر جوان و ماجراجویی را روایت می کند که در بحبوحه انقلاب قبل از تونس به خوانندگی راک رو آورده است.


از سرزمین ماه (نیکول گارسیا)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

از سرزمین ماه (From the Land of the Moon) یک فیلم به کارگردانی نیکول گارسیا است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. ماریون کوتیار؛ لویی گارل و الکس برندمول در آن بازی کرده اند. گارسیا کارگردانی فرانسوی است که از سال ۱۹۶۷ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است. از فیلم‌های او می‌توان به پروانه روی شانه اشاره نمود.


گروه بد (آنا لیلی امیرپور)

10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

گروه بد (The Bad Batch) فیلمی رو به اکران آمریکایی در سبک رمانتیک، مهیج و ترسناک به نویسندگی و کارگردانی آنا لیلی امیرپور است که قرار است در سپتامبر ۲۰۱۶ منتشر شود. از بازیگران آن می‌توان به جیسون موموآ، جیم کری، کیانو ریوز و دیه‌گو لونا اشاره کرد. این فیلم دربارهٔ اهالی شهر کوچکی در ایالت تگزاس است که آدمخوار هستند.


ملکه کاتوه (میرا نایر)
10 فیلم برتر که فیلمسازان زن ساختند

ملکهٔ کاتوه (Queen of Katwe) یک فیلم در سبک زندگینامه‌ای و درام به کارگردانی میرا نایر است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به لوپیتا نیونگو و دیوید اویلوو اشاره کرد.