بازگشایی مرز ایران و ترکیه

پرتال خبری واکنش:مدیرکل نظارت بر ترانزیت گمرک گفت:‌ مرز ایران و ترکیه باز بوده و ورود و خروج کالا و مسافر انجام می‌شود.

علیرضا دشتانی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مشکلات اخیر مرز بازرگان به ترکیه اظهار داشت: در حال حاضر مرز باز است و تردد انجام می‌شود، روز گذشته هم 347 کامیون ترانزیتی به داخل کشور وارد شده و 307 کامیون نیز از مرز خارج شده است.
مدیرکل نظارت بر ترانزیت گمرک ایران با بیان اینکه روز سه‌شنبه 20 مرداد نیز 473 کامیون به داخل کشور و 623 کامیون به سمت ترکیه تردد داشته‌اند، یادآور شد: همچنین 570 مسافر به ایران وارد شده و حدو د450 مسافر ایرانی نیز خارج شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه این مشکلات و درگیری‌ها مربوط به گروه پ.ک.ک از مخالفان ترکیه بوده و هدف آنها آسیب رساندن به ماشین‌های ترک است، افزود: در این میان، یکی از کامیون‌های ایرانی مورد حمله قرار گرفته و یک ایرانی کشته و سه نفر زخمی شدند.
دشتانی با اشاره به بخشنامه کشور ترکیه برای جلوگیری از ترانزیت کالا توسط کامیون‌های ایرانی در خاک این کشور، تصریح کرد: از 15 مردادماه کشور ترکیه بخشنامه‌ای صادر کرده که کامیون‌های ترانزیتی ایران به مقصد اروپا هنگام بازگشت نمی‌توانند کالاهای کشور ترک را به داخل مرزهای کشور بیاورند، در غیر این صورت 3 هزار یورو باید جریمه بپردازند.
مدیرکل نظارت بر ترانزیت گمرک تأکید کرد: ایران نیز می‌تواند رفتار مقابل به مثل با کامیون‌های ترک و همچنین کالاهایی که امکان قاچاق آنها در داخل فراهم است انجام دهد، اما در حال حاضر، رایزنی‌ها و اقدامات مربوط به این موضوع در حال پیگیری است.
وی افزود: در حال حاضر 20 درصد از حجم مسافران برای خروج از کشور به مقصد ترکیه کاهش یافته است.