جزییات تمدید مذاکرات برای ۷ روز

اخبار,اخبار سیاست خارجی,تمدید مذاکرات

پرتال خبری واکنش: خبرنگار الاخباریه سعودی با اشاره به خوشبینی های موجود درباره مذاکرات هسته ای، تمدید مذاکرات را نشان دهنده موضوعات بغرنجی دانست که پیش روی مذاکره کنندگان قرار دارد.

مذاکره کنندگان ایران و غرب تصمیم به تمدید مذاکرات هسته ای تا روز هفتم ژوئیه گرفتند. این تصمیم در پی عدم دستیابی به توافق نهایی تا پایان مهلت تعیین شده یعنی سی ام ژوئن اتخاذ شد. منابع دیپلماتیک از پیشنهاد آمریکا در خصوص بازرسی از تاسیسات نظامی خبر دادند که یکی از موضوعات اصلی مورد اختلاف در این مذاکرات به شمار می رود.

نایف نوفل خبرنگار شبکه در وین در گزارشی با اشاره به این که سی ام ژوئن فرارسید و به جای اعلام دستیابی به توافقنامه نهایی، خبر تمدید مذاکرات تا هفتم ژوئیه اعلام شد، افزود: اعلام تمدید مذاکرات نشان دهنده پیچیدگی های موجود بر سر راه مذاکره کنندگان در مدت باقیمانده است که قرار است آخرین مهلت قبل از امضای توافقنامه جامع باشد که هدف از آن تضمین صلح آمیز بودند برنامه هسته ای ایران در برابر لغو تحریم های اقتصادی تحمیل شده بر این کشور است. محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران پس از بازگشت از تهران به وین به صورت جداگانه با وزرای خارجه کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک دیدار کرد.

در ادامه پس از پخش قسمتی از سخنان ظریف که در آن بر داشتن اختیارات کامل در مذاکرات تاکید کرد و گفت برای گرفتن اختیارات به تهران نرفته بود، آمده است: دیپلمات های غربی به آنچه ظریف درباره سفر خود برای رایزنی با مسئولان ایرانی به آن اشاره نکرد، اشاره کردند. ظریف حامل پیشنهاد آمریکا در خصوص کوتاه آمدن غرب از بازرسی مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان ایرانی در مقابل دادن اطلاعاتی شفاف درباره فعالیت های فعلی و گذشته ایران، بود. کارشناسان بر این باورند که این پیشنهاد با استقبال تهران روبرو شده است.

یک کارشناس با اشاره به سخنان آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم ایران در خصوص مذاکرات گفت: پیام آیت الله خامنه ای، علائمی مثبت برای مذاکرات ارسال می کند و این بدان معناست که می توان به حل یکی از بغرنج ترین مسائل مورد اختلاف نزدیک شد، ولی با این حال مسئله تحریم ها نیز وجود دارد که بی شک موضوعی بغرنج است. خوش بینی های محتاطانه های درباره نتایج مذاکرات کنونی وجود دارد.

در ادامه گزارش آمده است: موضوع لغو تحریم های اقتصادی تهران و اطمینان از توانایی های این کشور برای توسعه هسته ای و نیز بازرسی ها، از مهمترین موضوعات مورد اختلاف است که مذاکرات وین می کوشد آنها را برای دستیابی به حل جامع موضوع هسته ای، به آنها دست پیدا کند. سوالی که اکنون وجود دارد سرنوشت این دور از مذاکرات پس از تمدید چند روزه آن است که یا به توافقی تاریخی منجر می شود یا این که همچنان اسیر چرخه تمدید باقی خواهد ماند.