کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۳ تیر ۱۳۹۴, ۱۱:۳۷ ق.ظ

وضعیت بیماری تب کنگو در ایران

پورتال خبری واکنش: رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: تشخیص و درمان به موقع، مانع از فوت بیمار مبتلا به تب کنگو در مازندران شد.

 

dowق(2)

دکتر محمدمهدی گویا، افزود: دو هفته گذشته ۲ مورد ابتلای بیماری تب کریمه کنگو در انسان در شهرهای چالوس و نوشهر گزارش شده است .

وی در توضیح گفت: مورد اول کشاورزی ۳۹ ساله در چالوس بوده است که وقتی پی به بیماری گوسفند اش می برد، بدون اینکه مراتب را به سازمان دامپزشکی گزارش کند، آنها را ذبح و از گوشت گوسفندان نیز استفاده می کند.

گویا افزود: این کشاورز بعد از ۵ روز از این اقدام، دچار علائم بیماری تب کریمه کنگو می شود و تا ۲ روز نیز به این مسئله اهمیت نداده و بعد از ۲ روز، ابتدا در بیمارستان چالوس و سپس در بیمارستان تخصصی ساری تحت شرایط ویژه بستری می شود و متاسفانه به دلیل مراجعه دیرهنگام ، اقدامات درمانی موثر واقع نشده و بیمار فوت می کند.

رئیس مرکز مدیریت بیماریها در ادامه افزود: مورد دوم مردی ۸۵ ساله در نوشهر بود که به دلیل ذبح دام و تماس مستقیم با دام آلوده و عدم رعایت نکات بهداشتی، مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو می شود .

گویا گفت: خوشبختانه بیماری این فرد به موقع تشخیص داده شده و تحت درمان قرار می گیرد و در حال حاضر حال عمومی این بیمار خوب است .

وی در ادامه با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو از طریق دام به انسان انتقال پیدا می کند، گفت : این بیماری از طریق کنه های موجود روی بدن دام و تماس انسان با دام ممکن است مورد گزش قرار گیرد منتقل می شود .

گویا افزود: همچنین این بیماری هنگام ذبح حیوان و آلوده شدن فرد با خون ، ترشحات و امحاء و احشاء حیوانات به انسان می شود .

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تاکید کرد: ذبح دام باید در کشتارگاه ها و نه در مکان های دیگر صورت گیرد و رعایت نکات بهداشتی هنگام ذبح مانند پوشیدن لباس مناسب ، دستکش و چکمه ضروری است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: وقتی بیماری مشکوک به ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو شد باید تحت شرایط ویژه نگهداری شود و درمان دارویی برای او آغاز شود .

گویا همچنین به کادرهای پزشکی که وظیفه مراقبت از بیماران را بر عهده دارند، توصیه کرد: نکات بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند چرا که این بیماری می تواند در اثر تماس با خون و ترشحات بدن از طریق دام به انسان انتقال یابد .

وی گفت: خوشبختانه این بیماری در مازندران به دلیل اقدام سریع و انجام مقررات ویژه کادرهای بهداشتی باعث شد که کسی به این بیماری مبتلا نشود و مراقبت از بیماری با هماهنگی سازمان دامپزشکی کماکان ادامه یابد.

رهـــــــــــــا مسعودی
850 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *