ستاره‌ای با جذابیت فراوان

03
03

اولین تک ترانه بنکس خواننده اهل لس آنجلس، ماه مارس امسال به بازار آمد ولی در همین فاصله کوتاه به خاطر شیوه اجرای صمیمی و محزون آن در سبک موسیقی “آر ان بی” طرفداران پر و پا قرصی پیدا کرده است. اوواکنش خوب و غیر منتظره طرفدارانش به این ترانه می گوید.

بنکس در آغاز مصاحبه و لابه لای نوشیدن چای در یک روز خشک پاییزی در لندن می گوید: “چند روز پیش برای اولین بار روی شکم یکی از طرفدارانم امضای یادگاری کردم . مطمئنم که او را زخمی نکردم ولی صادقانه باید بگویم که امضای من همیشه خوب از آب در نمی آید. خودکار را برای امضا روی پوست بدن درست نکرده اند، در این تجربه جالب متوجه این نکته شدم.”

در این چند ماه هر کسی که اجرای آرام، مجذوب کننده و زنانه او از این ترانه را شنیده به صدای بنکس و نحوه اجرای وی علاقمند شده است.

چون با توییتر و یا اینستاگرام سر و کار چندانی ندارد برخی این خواننده ۲۵ ساله را “اسرار آمیز” توصیف کرده اند. ولی او یادآوری می کند که مدیران برنامه‌اش این قسمت کارها را انجام می دهند.

اما طرفداران بنکس می توانند به شیوه ای که بسیار غیرمعمول است با او تماس بگیرند. او شماره تلفن موبایل خود را در صفحه فیس بوکش منتشر کرده و زیر آن نوشته است: “اگر هوس کردید حرف بزنیم، به من زنگ بزنید.”

بنکس در این مورد می گوید: “شاید به نظر بعضی ها این کار من ساده لوحی باشد ولی تا امروز هیچ پیامک یا تماس تلفنی عجیب و دلهره آوری نداشتم. همه کسانی که تماس گرفتند فقط می خواستند علاقه و یا رضایت خود را به خاطر این ترانه با من در میان بگذارند. هنوز هم باورم نمی شود که یک سال پیش همین وقت ها یک روزی که تو اطاقم روی زمین نشسته بودم داشتم روی این ترانه کار می کردم.”

دوران تیره و تار

او فقط ۲۵ سال دارد ولی به نظر می رسد که تلاطم های عاطفی زیادی را تجربه کرده است

بنکس نام خانوادگی اوست، خانواده و دوستانش، او را جولیان صدا می کنند. او از سن پانزده سالگی، وقتی که یکی از دوستانش برای دور کردن ذهن او از دوران تیره و تاری که در محیط خانواده حاکم بود به او یک ارگ کوچک داد، کار موسیقی را شروع کرده است.

خودش می گوید آن دوره درگیر مشکلاتی بود که بسیاری از نوجوانان در محیط خانوادگی با آن روبرو می شوند. رابطه پدر و مادرش نیز در آن سالها به شدت تیره شده بود و بعد از مدتی از یکدیگر جدا شدند.

وی از آن دوران این‌طور یاد می کند: “شرایط سخت و طاقت فرسایی بود. در یک چنین سن و سالی نوجوان‌ها ابزارهای لازم برای تجزیه و تحلیل این مسایل را ندارند. من به شدت احساس تنهایی می کردم و نمی دانستم مشکلاتم را با کی مطرح کنم. بعد یک نفر یک ارگ اسباب بازی به من داد، ارگ چندان خوبی نبود. ولی من شروع کردم به ور رفتن و به مرور یک ملودی هایی تو ذهن من شکل گرفت. مثل این بود که یک خروار وزن را از روی سرم برداشته باشند.”

بنکس به خوبی به یاد می آورد که “مثل یک راز پنهان و شخصی بود. بعد از اینکه این احساس را کشف کردم تمام مدت، شاید بیشتر از یک سال، همه اوقات را در اتاقم می گذراندم و با این ارگ کار می کردم.”

او سالها علاقه خود به موسیقی و هر آنچه را که می ساخت مثل یک راز پنهان نگاه داشت چون فکر نمی کرد که با آن می تواند به موفقیت برسد. وارد دانشگاه شد و در رشته روانشناسی لیسانس گرفت. بعد از آن بود که به قول خودش ترس را کنار گذاشت، نفس عمیقی کشید و موسیقی خود را به دیگران معرفی کرد.

اوایل سال جاری با چند شرکت تولید موسیقی مذاکره می کرد و هنوز هیچ قراردادی امضا نکرده بود که ناگهان یکی از ترانه های وی از رادیو پخش شد. او به یادمی آورد که فایل صوتی این ترانه را به نام ” قبل از اینکه هرگز تو را ببینم” رروی یکی از صفحات بایگانی مجازی (Soundcloud) گذاشته بود ولی “زین لوو” مجری برنامه موسیقی شبکه یک رادیو آن را پیدا کرده بود و پخش کرد.

بنکس می افزاید: “من حتی نمی توانستم بفهمم که او چطور این فایل صوتی را پیدا کرده است. واقعا باور نکردنی و جالب بود. احساس می کردم که از آسمان‌ها یک هدیه ای برای من فرستاده اند.”

قبل از اینکه جوهر قرارداد بنکس با شرکتهای تولید موسیقی خشک شود این ترانه که فضایی غمناک ولی به سبک “آر ان بی” ساخته و اجرا شده، ۲۵۰ هزار بار دیگر از رادیو پخش شد.

او می گوید: “واکنش مردم به این ترا

131201105531_1 نه دقیقا همان چیزی بود که یک ترانه سرا آرزوی آن را دارد. مردم واقعا با اشعار و موسیقی این ترانه احساس نزدیکی و پیوند می کردند. احساس خودم را در آن روزها نمی توانم با کلمات بیان کنم.”

این واکنش مثبت و غیرمنتظره اتفاقی و گذرا نبود. بنکس در همکاری با چند تهیه کننده موسیقی بریتانیایی مجموعه ترانه های دلنشینی را ساخته و عرضه کرده است که هر بخش از ملودی و هر مضراب آن گو اینکه تار دل شنوندگان را به صدا درمی آورد.

از روی اظهار نظرهای شنوندگان ترانه های او که روی صفحات یوتیوب منتشر شده می توان احساس پیوند آنها با اشعار و فضای موسیقی ترانه های او را به خوبی دید.

تطهیر روان به وسیله هنر

چون با توییتر و یا اینستاگرام سر و کار چندانی ندارد برخی این خواننده را “اسرار آمیز” توصیف کرده اند

واکنش و استقبال از ترانه های او بی نظیر بوده و خودش می گوید وقتی که علاقه مردم را می شنود با تمام وجود خوشحال می شود. “خیلی اوقات مردم از مطرح کردن موضوعاتی مثل شکست های عاطفی و یا تنهایی احساس شرم می کنند به همین خاطر خواندن ترانه هایی در این مورد یک احساس رهایی خیلی قوی ای در آدم به وجود می آورد. و اینکه دیگران هم با شنیدن این ترانه ها می فهمند که تنها نیستند واقعا خارق العاده است.”

او فقط ۲۵ سال دارد ولی به نظر می رسد که تلاطم های عاطفی زیادی را تجربه کرده است. به عنوان مثال در بخشی از شعر یکی از ترانه هایش به نام “تغییر” وقتی که بی ثباتی عاطفی معشوقش وی را به گریه وا می دارد می گوید: “تقصیر تو نیست چون پدرت از نظر عاطفی تو را آزار داده.”

در تازه ترین تک ترانه خود به نام “این همان احساسی است که به آدم دست می دهد” بنکس با کسی روبرو است که هر بار رابطه عاشقانه آنها جدی تر می شود او میدان را خالی می کند و یا در ترانه دیگری به نام “ویدئو” احساسات ترانه سرا به چنان شدتی می رسد که بیرون منزلش توفان مهیبی به راه می افتد.

خود او در این مورد با حالتی خجالتی می گوید: “آره، من هم تجربه های عاطفی سختی داشتم. وقتی من به کسی علاقمند می شوم واقعا او را دوست دارم. وقتی من از چیزی ناراحت می شوم واقعا غمگین می شوم. و در مورد همین چیزها شعر و ترانه می نویسم که همیشه مربوط به رابطه افراد است. تجربه جدایی پدر و مادرم برای من خیلی سخت و دردناک بود. ولی به همین خاطر رابطه افراد با همدیگر بیش از هر چیز دیگری کنجکاوی من را جلب می کند.”

از گفتگو با بنکس این احساس به آدم دست می دهد که برای او تلاش برای بازسازی روح و روان توسط موسیقی ازشهرت مهمتر است. او تاکید می کند: “بدون یک چنین تلاشی، دنیا و زندگی برای من معنای چندانی ندارد. برای من مثل هوا است، مثل خون است ، همه چیز است.”

04
04