کافه گردش
سرگرمی
۱ اسفند ۱۳۹۴, ۱۰:۵۳ ب.ظ

اعتراض منتقدین به فیلم جدید سحرقریشی

نقد فیلم دریاکنار توسط دکتر محمد لطفی زاده

دکتر محمد لطفی زاده در “منبر اینترنتی” نوشت:

 

به نام خدایی که هنرمند است

سلام علیکم

اخیراً فیلمی با عنوان دریاکنار به شبکه نمایش خانگی و سوپرمارکت‎ها راه یافته که در این یادداشت قصد داریم چند نکته درباره این فیلم تقدیم نماییم. این فیلم که آن را می‎توان بیشتر تبلیغ شهرک دریاکنار در شمال کشور دانست، در صدد آن بوده که در کنار فضای طنز و البته با نگاهی به ژانر وحشت، به تقبیح (تهمت زدن) بپردازد و عواقب این گناه را گوشزد نماید.

مانند بسیاری از فیلم‎های دیگر، در این فیلم هم هدف، وسیله را توجیه کرده و برای نمایش قبح (تهمت زدن) و (سوء ظن به دیگران) به رقص و آواز و نمایش جلوه‎هایی از بدحجابی، اختلاط زن و مرد نامحرم، تجمل‎گرایی و نظایر آن پناه برده شده است. در سکانس‎های مختلف و متعدد فیلم، رقص و آواز دیده می‎شود و اساساً فیلم با آواز و حرکات موزون دو بازیگر اصلی فیلم در مسیر مسافرت به شهرک دریاکنار آغاز می‎شود. از سویی حجاب نامناسب و بخصوص آرایش غلیظ بازیگران زن (که با گریم تفاوت دارد) و نمایش تجمل گرایی (سوار شدن زوج جوان در ابتدای زندگی بر ماشین میلیاردی) رشته‎های هدف فیلم را به راحتی پنبه کرده است. در کنار این موضوع، فیلمنامه ضعیف و بازی نه چندان جالب بازیگران که سطح فنی بالایی ندارد را که ضمیمه کنیم، از این فیلم جز یک پوستر و تبلیغ شهرکی تفریحی در شمال کشور چیزی باقی نمی‎ماند.

اعتراض منتقدین به فیلم جدید سحرقریشی

در حاشیه این فیلم و فیلم‎های مشابه آن این سؤال مطرح است: اگر کاری حرام است و نباید انجام شود چرا با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام  می شود؟ مگر بدحجابی حرام نیست؟ چرا در فیلم‎ها با آن تسامح صورت می‎گیرد؟ چرا در فیلم‎ها اختلاط زن و مرد به آسانی نمایش داده می‎شود و رقص و آواز به سبک فیلم هندی و فیلم‎فارسی قدیم احیاء شده است؟در روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر، گشت ارشاد در کنار برج میلاد حضور داشت. از سویی مردم و بخصوص اهالی سینما ارشاد می‏ شدند که بدحجابی کار حرامی است و نباید انجام شود و از سویی دیگر به همان اهالی محترم سینما مجوز داده می‎شود که در فیلم، بدحجابی را به نمایش بگذارند و ترویج کنند. این تناقض در ذهن یک نوجوان چگونه حل می‎شود؟

قبح‎شکنی یک شبه و یکباره اتفاق نمی‎افتد. کسی نگوید که این فیلم‎ها بیننده ندارد و وضع و اثر مخرب ماهواره و حتی اینترنت به مراتب بدتر است و وضع خیابان‎های ما بخصوص در نقاط مرفه شهر تهران تعریفی ندارد. آمار فروش فیلم‎های سوپرمارکتی بخصوص فیلم‎هایی از این دست (دریاکنار) که با محوریت خوانندگان نابازیگر و چهره‎های بزک شده بازیگران زن درجه دو نشان می‎دهد، این فیلم‎ها کم بیننده ندارند و اتفاقاً نرم و آرام تأثیر خود را می‎گذارند.

اعتراض منتقدین به فیلم جدید سحرقریشی

کاش مسئولین سینمایی، نقش (ارشادی) خود را پررنگ‎تر ایفا کنند و با هم‎اندیشی و اقناع، سینماگران را به رعایت یک خط قرمز واحد مبتنی بر اسلام، در زمینه عفاف و حجاب مجاب نمایند.

سارا ابراهیمی
1,102 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. رضا در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۴:

    چه بازوهایی.
    اصلا هم با پشت دستش زیر بازوهاش رو فشار نداده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *