جنجال ممنوعیت پوشیدن مایوی اسلامی در فرانسه

جنجال ممنوعیت پوشیدن مایوی اسلامی در فرانسه

پرتال اجتماعی واکنش: بورکینی که به عنوان مایوی اسلامی از سوی زنان مسلمان در سواحل فرانسه مورد استفاده قرار می گیرد به موضوع تازه کشمکش بین مدافعان حق انتخاب پوشش و طرفداران سکولاریسم تبدیل شده است.دولت فرانسه با حمایت از تصمیم برخی شهرداری های این کشور در مورد ممنوع کردن بورکینی، از آنها خواسته است تا تنش ها در میان جوامع مختلف را آرام کنند.

تا کنون شهرهای مدیترانه ای کن، ویلنوف لوبه، و سیسکو در جزیر کُرس، پوشیدن بورکینی را ممنوع کرده اند و شهر لو کوته در ساحل شمالی فرانسه هم قصد دارد آن را ممنوع کند.شهرداران محافظه کاری که قانون ممنوعیت بورکینی را اعمال کرده اند، معتقدند این پوشش برخلاف قوانین سکولار فرانسه است.

آنچه بحث درباره بورکینی را حساس تر می کند، حملات تروریستی متعددی است که طی ماه های گذشته شهرهای مختلف فرانسه را هدف گرفته اند و باعث شدند تا تنش در میان جوامع مختلف این کشور بالا بگیرد.

لورنس روزینول، وزیر حقوق زنان با حمایت از اقدام شهرداری ها در ممنوع کردن بورکینی می گوید نباید این مسئله را در ارتباط با تروریسم دید. روزینول می گوید «بورکینی یک مدل جدید لباس شنا نیست، بلکه نسخه ساحلی برقه است و منطق مشابهی دارد: پنهان کردن بدن زنان برای کنترل بهتر آن.

فرانسه که با 5 میلیون مسلمان، بزرگ ترین جامعه اسلامی را در خود جای داده است، در سال 2010 پوشش کامل صورت با نقاب و برقه در اماکن عمومی را ممنوع کرد. حال وزیر حقوق زنان فرانسه می گوید بورکینی به خاطر وجه سیاسیش باعث افزایش تنش ها در سواحل فرانسه شده است.

او اضافه می کند: این مسئله تنها به زنانی که آن را می پوشند مربوط نیست، چرا که نمادی از یک پروژه سیاسی است که مخالف تنوع و رهایی زنان است.

 

روز شنبه، پس از آن که عکاسی یک توریست از شنای زنان با بورکینی در ساحل سیسکو منجر به دعوای لفظی خانواده مسلمان با گروهی از جوانان اهل کرس شد، شهردار این شهر تصمیم گرفت پوشیدن بورکینی را ممنوع کند.

لیونل لوکا، شهردار تندروی ویلنوف لوبه که عضو جنبش «حق عمومی» از حزب محافظه کار جمهوری خواه است، بورکینی را یک محرک ایدئولوژیکی می خواند. او می گوید از زمان حمله تروریستی در شهر نیس، مردم حساسیت خاصی پیدا کرده اند. لوکا همچنین معتقد است که بورکینی باعث افزایش نگرانی های بهداشتی می شود و نجات افراد در دریا را سخت تر می کند.

در مقابل، «جمعیت مخالف اسلام هراسی در فرانسه» (CCIF)، روز سه شنبه شکایتی را علیه این ممنوعیت در «شورای دولت»، عالی ترین دادگاه اداری فرانسه، مطرح کرده است و انتظار دارد که طی روزهای آتی بتواند این قانون را ملغی کند.محمد مروان، سخنگوی این جمعیت، می گوید ممنوعیت بورکینی آزادی های بنیادین افراد را محدود می کند و تبعیضی علیه زنان مسلمان است.

او می گوید: این تابستان شاهد یک اسلام هراسی سیاسی عصبی بودیم که شهروندان را علیه هم پرخاشگر کرده است.فرانسه که به طور تاریخی خود را مهد آزادی و دموکراسی در جهان می داند، سال ها است به خاطر قوانین سخت گیرانه سکولار که مخالف هرگونه نماد مذهبی است مورد انتقاد است. بسیاری بر این باورند که ممنوعیت های اعمال شده باعث شده تا اقلیت های این کشور دچار مسائل هویتی شوند و همین مسئله یکی از عوامل مهم رشد افراط گرایی در فرانسه است.اکنون، در سالی که فرانسوی ها بیش از هر زمانی قربانی افراط گرایی و تروریسم بوده اند، برخی مقامات تندروی آن سعی دارند محدودیت بیشتری بر آزادی های فردی اعمال کنند. اقدامی که بعید است تاثیر خوشایندی بر جامعه آسیب دیده این کشور داشته باشد.