روایتی عجیب از رفتار داعش با زنان /تصاویر

پرتال اجتماعی واکنش:او پنج دختر از همسر اولش داشت؛ اما به خائولا گفته بود تو باید برای من پسر بیاوری. داعش جزوه‌ای درباره چگونگی کتک زدن برده‌های زن منتشر کرده که چگونه با برده یا اسیر برخورد کنیم.

روایتی عجیب از رفتار داعش با زنان /تصاویر
تروریست های داعش مشهور به داشتن برده‌های جنسی هستند. آن‌ها معمولا زنان را مجبور به استفاده از راه‌های جلوگیری از بارداری می‌کنند؛ اما بسیاری از آن‌ها از متجاوزین باردار می‌شوند. زنانی که موفق به فرار می‌شوند باید با زخم‌های عمیق عاطفی زندگی کنند. متن گزارش اشپیگل در این باره بدین شرح است:شب‌ها خائولا به سختی به خواب می‌رود و هر شب خواب کودکش را می‌بیند. هر بار، تصاویر یکسان است. او را می‌بیند که دست‌هایش را در مقابلش بسته و فضایی را تشکیل داده است. زمانی که دستش را بالا می‌برد، یک پرنده زیر آن نشسته است. تنه و پرهای آن را می‌بیند اما پرنده به او نگاه نمی‌کند و آوازی از او نمی‌شوند. سر او جدا شده است.
خائولا می‌گوید هر بار این رویا را می‌بینم برای مدتی نمی‌توانم تکان بخورم. بعد از هشت ماه در اسارت داعش بودن، او یک دختر به دنیا آورده است. پدر کودک، شکنجه‌گر او و یک داعشی اهل عراق در موصل بوده است. او دختران زیادی داشت؛ اما می‌خواست خائولا، زن ایزدی ربوده شده توسط داعش برای او پسر به دنیا بیاورد.این قضیه مربوط به ۱۲ ماه قبل است. او امروز در آلمان بدون فرزندش زندگی می‌کند. او در اتاقی در کافه بادن وارتمبرگ در آلمان نشسته است و داستانش را بیان می‌کند. او زنی ساکت و آرام، ۲۳ ساله و با موهای مشکی فر است که دوست دارد لباس‌های کردی بپوشد.خائولا با دیگر زنانی که موفق به فرار شدند در یک خوابگاه زندگی می‌کند. مکان او باید مخفی بماند و نام خائولا مستعار است. هم‌فکران داعش در آلمان نیز هستند و این زنان در اینجا نیز در خطر به سر می‌برند.
کنار آمدن با آسیب شدید روحی
ایالت بادن وارتمبرگ حدود ۱۰۰۰ زن و کودک عراقی راه سرپناه داده تا با اتفاقاتی که برای آن‌ها رخ داده کنار بیایند.جان الهان کیزیلهان، متخصص روانشناسی و آسیب‌های روحی، در دانشگاه دولتی بادن وارتمبرگ در ویلینجن شنینگن در چندین سفر خود به عراق، کسانی را که محتاج کمک بودند انتخاب کرده است. او در گذشته به قربانیان تجاوز در رواندا و بوسنی نیز کمک کرده است.
کیزیلهان می‌گوید: تنها زنانی که آسیب شدید روحی دیده‌اند اجازه آمدن به آلمان را دارند. مانند زنی ایزدی که کودک او توسط تروریست های داعش داخل جعبه‌ فلزی قرار داده و در آفتاب گذاشته شد تا بمیرد. کودک زنی دیگر زیر ضربات مردی داعشی بعد از شکستن نخاعش، جان داد.در اوت ۲۰۱۴، داعش به منطقه سینجار عراق حمله کرده و هزاران زن و دختر را کشت و به اسارت برد که بعدها به عنوان برده جنسی برای مبارزینش استفاده کرد. صدها زنی که توانستند از چنگ شکنجه‌گران خود فرار کنند، باردار شدند. کودکان تروریست های داعش امروزه در عراق، سوریه، در آلمان و احتمالا در ترکیه، لبنان و دیگر کشورهایی که پناه‌جویان آن‌ها را امن دانسته‌اند، یافت می‌شوند. تعداد آن‌ها به نظر می‌رسد صدها نفر باشد. تنها در منطقه کردستان عراق، دکتر‌ها تعداد کودکان را بین ۴۰ تا ۱۰۰ نفر تخمین می‌زنند که نسبت به تعداد زنانی که در منطقه ربوده شده‌اند، این رقم به نظر پایین است.
روایتی عجیب از رفتار داعش با زنان /تصاویر
تجاوز به عنوان سلاح جنگ
استفاده از تجاوز به عنوان سلاح جنگی به اندازه ایده جنگ قدیمی است؛ اما جرائم سازماندهی شده در داعش خائنانه است. داعش زنان ایزدی ربوده شده را مجبور به استفاده از راه‌های جلوگیری از بارداری می‌کند تا بتواند آنان را بدون مشکلات بارداری مبادله کند (آن‌ها گاهی پنج، شش و یا هفت بار به افراد مختلف فروخته می‌شوند).زنان آزاد شده و همچنین دکترها و روانشناسان که اشپیگل با آنان مصاحبه کرده است، تایید کردند زنان ایزدی که به اسارت گرفته شدند، از راه‌های جلوگیری از بارداری استفاده کرده‌اند. برخی از آنان از قرص استفاده کردند اما برخی دیگر مخفیانه آن‌ها را نخورده‌اند.
بازار برده‌ها
در ۳ اوت ۲۰۱۴، داعش به دهکده خائولا حمله کرد و طی چند ماه ۵ هزار نفر در منطقه ناپدید شدند. خائولا سوار اتوبوسی شده و به زندانی با صدها دختر و زن منتقل شد. آن‌ها مجبور بودند از آبی که جلوی آن‌ها می‌ریختند، بنوشند. خائولا به دست یک مرد بلند قد ۴۵ ساله داعشی افتاد که خود را ابوعمر می‌نامید. او یک و نیم میلیون دینار عراقی برایش پرداخت کرد و به او گفت، تو متعلق به منی. سپس او را در خانه‌ای در موصل زندانی کرد. او ۴ ماه خائولا را شکنجه کرد و سپس او را به خانه پیش همسرش برد. در آنجا او در کارهای خانه کمک می‌کرد. همسرش از روی حسادت با صندلی او را زد. حتی یک بار خائولا سعی کرد خودکشی کند.
من می‌خواهم تو به من پسری بدهی
او پنج دختر از همسر اولش داشت؛ اما به خائولا گفته بود تو باید برای من پسر بیاوری. داعش جزوه‌ای درباره چگونگی کتک زدن برده‌های زن منتشر کرده که چگونه با برده یا اسیر برخورد کنیم. در این جزوه می‌گوید که رابطه جنسی با برده جایز است. تنها جایی که درباره بارداری صحبت شده مربوط به ارزش زن در بازار فروش است. سوال این است: اگر زندانی زنی توسط صاحبش باردار شود، آیا می‌تواند او را بفروشد؟ پاسخ: اگر مادر کودکی شده نمی تواند او را بفروشد.زمانی که خائولا متوجه شد باردار است به پذیرایی رفت و تلویزیون را برداشت و ساعت‌ها از پله‌ها بالا و پایین رفت. دیگر زنان به خود سنگ بستند یا برخی از ارتفاع پریدند تا بچه سقط شود. زن داعشی به زودی حسادت کرد و به او تلفن داد تا به برادرش زنگ بزند و از خانه فرار کند.
یک شبکه زیرزمینی
همکار برادرش، با یک ایزدی که در منطقه داعش فعالیت کرده و توانسته زنانی را از اسارت خارج کند و به منطقه کردستان انتقال دهد، ارتباط برقرار می‌کند. این شبکه توسط فردی در دهوک رهبری می‌شود که به ابو شویا مشهور است. او سه خط تلفن دارد و دائما توسط داعش تهدید به مرگ می‌شود.خائولا ۴۰ روز منتظر شد تا ابو شویا او را به یک خانواده عرب منتقل کرد. آن‌ها تنها در شب حرکت می‌کردند و ۴ تا ۵ ساعت در کوه بودند. این فرد خائولا را در مسیر آخر تا پیش‌مرگه به دوش خود حمل کرد. خائولا می‌گوید، بالاخره آزاد شدم.حدود ۳ هزار زن موفق به فرار از مناطق تحت کنترل داعش شده‌اند. سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند ۳۵۰۰ زن ایزدی هنوز در اسارت داعش هستند.
روایتی عجیب از رفتار داعش با زنان /تصاویر
انتخاب‌های سخت
دهوک یک شهر با نیم میلیون جمعیت در ۷۵ کیلومتری موصل در منطقه کردستان عراق، اولین مقصد بازماندگان داعش است. این شهر با دهکده‌های چادری محصور شده و جایی است که زنان باردار می‌آیند و کودکان خود را سقط می‌کنند. همچنین کودکان باقی مانده برای فرزندخواندگی به اینجا منتقل می‌شوند. خائولا در کمپی در دهوک به برادرش پیوست. او در شش ماهگی بارداری‌اش بود. او می‌گوید آن قدر خوشحال بودم نمی‌دانستم چگونه او را در آغوش بگیرم. عصر آن روز او یک لایه دیگر لباس پوشید تا بارداری خود را بپوشاند؛ اما همه به او خیره می‌شدند. یک روز عصر، عموی او خائولا او را کنار کشید و گفت، فرزند داعش را نمی‌خواهیم.
او تصمیم به سقط جنین گرفت و دکتری را پیدا کرد که داروی سقط به او بدهد. او دو روز را در هتلی سر کرد و به عنوان مریض عادی به بیمارستان رفت. او به آنان گفت پدر بچه در جبهه در حال نبرد است. پس از به دنیا آمدن بچه متوجه شدند او مرده است. پسرعموی او به دنبالش آمد و کودک را داخل پلاستیکی گذاشتند و به خارج شهر رفتند تا او را در کنار جاده دفن کنند. او می‌گوید تنها چیزی که در ذهنش می‌گذشت این بود که کودکی را کشته است.
پیدا کردن خانه برای کودکان داعش
اگر کودک خائولا زنده مانده بود احتمالا به دست دو مردی در دهوک می‌افتاد که در حال کمک به کودکان داعش و مادرانشان هستند. یکی از آن‌ها دکتر نزار اسمت تائب، مدیر بخش سلامت در دهوک است که کلینیکی برای زنان بازمانده نیز دارد. دیگری محمد حسن، قاضی دادگاه شهری است که به فرزندخواندگی یتیم‌های منطقه رسیدگی می‌کند. حسن به خانواده‌های کرد کمک می‌کند تا این کودکان را به فرزندخواندگی قبول کنند.
تائب می‌گوید: ما کاری را که از دستمان بیاید انجام می‌دهیم؛ اما شوک زده‌ایم. او مردی آرام با موی نمکی و فلفلی است که به نظر می‌رسد صبری بی‌پایان دارد. او با سه فیزیوتراپ زن و یک دکتر زنان کار می‌کند. قبل از رفتن ما، یک زن به آنجا آمد که می‌خواست خود را بکشد.از ۷۰۰ زنی که سال قبل برای کمک آمدند، ۵٪ در زمان اسارت باردار شده بودند. یعنی ۳۵ زن. بارداری کم به دلیل استفاده از راه‌های جلوگیری از بارداری است. او می‌گوید، تمام زنانی که باردار شده‌اند مجوز سقط جنین امن دارند. او با تیم خود در دادگاه خواستار حق سقط جنین زن تجاوز شده در دومین ماه بارداری بود؛ اما ما هنوز راه حلی نداریم.