سلفی های به یادماندنیِ و مرگ آور

پرتال اجتماعی واکنش: از جمله اتفاقاتی که به واسطه حضور گسترده در شبکه های اجتماعی میان کاربران جهانی رواج یافت، گرفتن عکس های سلفی بود. این عکس ها که ابتدا جنبه تفنن داشت، کم کم به یک اتفاق همه گیر تبدیل شد؛ تا آنجا که رویه تولید گوشی را هم در شرکت های بزرگ تغییر داد و سرانجام بهترین گوشی ها بر مبنای توانایی گرفتن عکس های سلفی از نظر کاربران سنجیده شد. اگر 2014 را سال سلفی بنامیم، 2015 می تواند سال عکاسی سلفی در سطح خطرناک و حرفه ای باشد.

بازی با مرگ برای شهرت در شبکه های اجتماعی

براساس آمارهای رسمی، طی چند سال اخیر بسیاری از افراد به خاطر گرفتن عکس های سلفی جان خود را از دست دادند. در سال 2015 میلادی در کشور روسیه چند مرگ به واسطه عکاسی سلفی گزارش شد؛ از جمله آنها دو مرید که در ارتفاعات کوه های اورال بودند و عکس آنها در حالی گرفته شد که ضامن یک نارنجک دستی را می کشیدند و همین مساله آنها را به کام مرگ کشاند. در ژوئن امسال هم چنین یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه که از پل مسکو آویزان شده بود تا عکس سلفی بگیرد، کشته شد.

جدیدترین گزارشی که در این زمینه ارائه شده مربوط به یک پسر 17 ساله روسی می شود که روی پشت بام بود و تلاش می کرد برای صفحه اینستاگرام خود عکس متفاوت بگیرد و متاسفانه پس از سقوط، جان خود را از دست داد. او در گذشته چند عکس مشابه در پشت بام های مختلف گرفته بود و در موارد قبلی جان سالم به در برده بود. البته باید توجه داشت این مشکل فقط به روس ها مربوط نمی شود و در آمریکا و دیگر کشورهای جهان هم مرگ به دلیل عکاسی سلفی بسیار گزارش شده است.

سلفی های به یادماندنی

در گزارش های رسمی اعلام شده است طی سال 2015 میلادی دست کم 12 نفر به خاطر گرفتن عکس های سلفی جان خود را از دست دادند و این طور که در خبرها هم آمد، این اتفاق کشنده تر از کشته شدن توسط کوسه ماهی بود. به عبارت دیگر، آن قدر که عکس های سلفی از ابتدای سال 2015 میلادی تاکنون جان مردم را گرفتند، کوسه نتوانست تا این اندازه مرگ و میر را در سراسر جهان موجب شود. سایت اینترنتی Mashable براساس گزارش های رسمی اعلام کرد که امسال تنها هشت نفر به دلیل حمله کوسه جان خود را از دست دادند.

این آمار و ارقام می تواند بسیار نگران کننده باشد. آگوست امسال یعنی حدود دو ماه قبل مقامات ارشد کلورادو مجبور شدند پس از کشته شدن چند نفر به خاطر عکس سلفی، پارک ملی خود را تعطیل کنند. ماموران این پارک گزارش دادند ده ها نفر را که حین گرفتن سلفی نزدیک بود جان خود را از دست بدهند، از خطر حتمی مرگ نجات دادند. براندون رنسام، مدیر این پارک گفت: «ما افراد فراوانی را مشاهده کردیم که با دستگاه مونوپاد در حال عکاسی بودند و در یکی از موارد حتی خرس به آنها حمله کرد. در مورد دیگر ماموران ما موفق شدند فردی را که در سه متری شیر ایستاده بود تا با او سلفی بگیرد نجات دهند.»

بازی با مرگ برای شهرت در شبکه های اجتماعی

پارک ملی Yellowstone که بزرگ ترین پارک در آمریکا محسوب می شود نیز این روزها با مشکل مشابه مواجه شده است. ماموران این پارک هم فقط برای تابستان امسال پنج گزارش مربوط به عکاسان سلفی را که مورد حمله گاومیش های وحشی قرار گرفتند منتشر کردند.

در استرالیا یک سنگ بزرگ وجود دارد که شکل ظاهری آن شبیه به کیک عروسی است. بسیاری از افراد در مراسم ازدواج خود از این سنگ بالا می روند تا عکس های یادگاری تهیه کنند. گفته می شود از ابتدای سال 2015 تاکنون این سنگ جان ده ها عروس و داماد را به خطر انداخته و چند کشته هم به جا گذاشته است.

دولت روسیه این روزها مسوولیت کشته شدن علاقه مندان به عکاسی سلفی را بر عهده گرفته است. وزارت کشور روسیه کمپین جدیدی با نام «عکاسی سلفی به قیمت جان شما» تشکیل داده است و از این طریق به مردم اطلاع رسانی می کنند تا احتیاط بیشتری در این زمینه به خرج دهند. این کمپین همچنین می کوشید آموزش های لازم را برای عکاسی سلفی ارایه دهد و حتی مکان های مناسب برای عکس های سلفی متفاوت را هم معرفی کند.

در یکی از آگهی های تبلیغاتی این کمپین نوشته شده است: «سلفی گیری می تواند از اسلحه کشنده تر باشد». این کمپین پوستری طراحی کرده که روی دیوار شهرهای مختلف روسیه نصب شده است. در این پوستر به دقت گفته می شود که چگونه سلفی در مقابل قطار، همراه با سلاح گرم، بالای دکل های برق، دریا، مقابل مترو، پشت بام، راه پله، کنار حیوانات وحشی، کوهستان و… می تواند جان کاربران را به خطر بیندازد.

شهرت اینترنتی

تاکنون فکر کرده اید که چرا برخی کاربران ترجیح می دهند جان خود را به خطر بیندازند تا عکس سلفی تهیه کنند؟

کارشناسان علوم اجتماعی می گویند مهم ترین دلیلی که افراد ترجیح می دهند در چنین شرایطی عکاسی کنند، کسب شهرت در شبکه های اجتماعی است. لی تامسون، یکی از علاقه مندان به سلفی، ژوئن 2014 در شهر ریودوژانیرو برزیل یکی از مشهورترین عکس های جهان را روی دستان مجسمه حضرت مسیح گرفت. او در این خصوص می گوید: «مردم عکس هایی مشابه آنچه من گرفتم تماشا می کنند و این عکس ها توسط  کاربران جهانی دست به دست می چرخد. زمانی که هر فرد چنین تصویری را می بیند، این سوال در ذهن او شکل می گیرد که چطور چنین عکس خطرناکی گرفته شده است. این عکس توجه همگان را جلب می کند، ولی باید اعتراف کرد که فقط برای 15 دقیقه شهرت می آورد.»

تامسون که از عکاسان حرفه ای به شمار می آید، بر این مساله تاکید دارد عکسی که او گرفت یکی از شیرین کاری های تبلیغاتی برای شرکت Flash Pack بود که از طرف آن مامور به سفر شده بود. رایزنی های این شرکت موجب شد مقامات برزیلی اجازه دهند تامسون از این مجسمه بالا رود و با آن عکس سلفی بگیرد.

او همچنین گفت «من جزو آن دسته از کاربرانی نیستم که دایم عکس سلفی بگیرم. این عکس متفاوت به عنوان یک اتفاق تبلیغاتی برای محل کارم گرفته شد. از آنجایی که حرفه من عکاسی است، هنگام گرفتن این عکس به خوبی می دانستم چه زاویه ای را انتخاب کنم تا تعجب همگان را برانگیزم».

بازی با مرگ برای شهرت در شبکه های اجتماعی

با این همه، او می گوید عکاسی سلفی در شرایط مشابه و خطرناک می تواند خارج از کنترل باشد و جان افراد را به خطر بیندازد. او به همه کاربرانی که تمایل دارند با عکس های سلفی در شبکه های اجتماعی به شهرت جهان برسند، توصیه کرد: «خلاقیت را در عکس های خود دخیل کنید و از این طریق تفاوت خود را با دیگران به نمایش بگذارید، ولی سعی نکنید برای این کار جان خود را به خطر بیندازید. خلاقیت در تصویربرداری همیشه به معنی انجام کارهای خطرناک نیست».

خودشیفتگی

در آخرین مطالعه دانشگاه ایالتی اوهایو مشخص شد عکس های شخصی که مردم روی شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، می تواند داستان جالب و دقیق در مورد شخصیت آنها را بیان کند. در این مطالعه هزاران آزمایش روی رفتارهای مردم در شبکه های اجتماعی انجام شد و کارشناسان در پایان دریافتند کاربرانی که عکس های سلفی فراوانی را منتشر می کنند، بیش از دیگران به خودشیفتگی و اختلالات روانی مبتلا هستند.

جِسی فاکس، مدیر این تحقیقات توضیح داد برای بسیاری از کاربران امروزی، گرفتن سلفی خطرناک حکم پیروزی در یک مسابقه جهانی را دارد و هرچه تعداد لایک ها و کامنت ها برای این گونه عکس ها بیشتر شود، موفقیت او را در مقابل دیگر ساکنان شبکه های اجتماعی نشان می دهد.

او گفت: «لایک ها امروز به یک معیار سنجش تبدیل شده اند و مردم با گرفتن سلفی های خطرناک می کوشند تعداد لایک های خود را در شبکه های اجتماعی افزایش دهند. این روزها تقریبا همه اعضای شبکه های اجتماعی علاقه مند به گرفتن عکس های سلفی شده اند و هرچه به واسطه این عکس ها لایک بیشتری جمع کنند، خود را نسبت به بقیه ارجح تر می دانند. هرچه این عکس های سلفی خطرناک تر باشد، نشان می دهد که کاربر جسورتر بوده و با بقیه تفاوت داشته است. این تفاوت در کامنت های ارسال شده توسط اطرافیان هم دیده می شود.»

بازی با مرگ برای شهرت در شبکه های اجتماعی

گسترش سلفی نگاری به عنوان یک هنر و علاقه مندی برای کاربران از دید کارخانه های بزرگ موبایل سازی پنهان نمانده است. همین مساله موجب شد شرکت ایسوس چندی پیش گوشی هوشمند جدید خود را با نام Zen Fone Selfie عرضه کند. همان طور که نام گوشی نشان می دهد، دوربین ثانوی این دستگاه به حسگر بسیار پیشرفته مجهز شده تا بهترین و باکیفیت ترین عکس ها به کمک آن گرفته شود.

این دستگاه ها رغبت مردم به گرفتن عکس های سلفی خطرناک را بیشتر کرده است. ولی به جز روسیه، دیگر دولت ها از جمله فرانسه بررسی های گسترده انجام داده اند تا فرهنگ سازی های لازم برای گرفتن عکس های سلفی را میان مر دم خود انجام دهند. وزارت فرهنگ فرانسه این روزها آگهی های تبلیغاتی گسترده را منتشر می کند که در آن خطرات سلفی نگاری های بی محابا اعلام شده است. هم چنین در برخی اماکن خطرناک که مردم تمایل دارند عکس سلفی بگیرند روی تابلوهای کوچک نوشته شده است: «گرفتن عکس سلفی ممنوع!»

اگرچه این روزها فعالیت گسترده رسانه ای و غیررسانه ای انجام می شود تا مردم از خطرات عکس برداری های شخصی مطلع شوند، ولی بررسی ها نشان داده که تعداد مرگ و میرها در این زمینه کاهش نمی یابد. یک تصویر ویدیویی که هفته گذشته روی سایت اینترنتی یوتیوب منتشر شد، 25 عکس سلفی خطرناک را که تاکنون در سراسر جهان گرفته شده است نشان داد و این ویدیو به قدری مورد توجه مردم قرار گرفت که طی یک هفته بیش از 20 میلیون نفر از آن بازدید کردند.

بازی با مرگ برای شهرت در شبکه های اجتماعی

در این تصویر ویدیویی سلفی نگاری یک مرد حین حمله یک گاو وحشی به او نشان داده شد، مرد دیگر با شیر گرسنه سلفی گرفته بود، یک جوان مقابل قطار در حال حرکت عکس خود را گرفت و یک زن هم وقتی که به همراه نوزاد خود پشت فرمان بود به گرفتن سلفی اقدام کرد. در این فیلم ویدیویی به خطرناک ترین عکس های سلفی جهان امتیاز داده شد و جوانی که در ارتفاع چندصد متری از یک جرثقیل آویزان شد تا عکس مربوط را بگیرد، رتبه سوم را به دست آورد.

این فهرست هم چنین تعداد زیادی از کاربران جهانی را نشان داد که با کوسه عکس سلفی گرفتند و البته در بررسی ها مشخص شد که برخی کاربران از نرم افزار فتوشاپ استفاده کردند تا به اطرافیان خود نشان دهند که سلفی خطرناک گرفته اند.

به هر حال آنچه هم اکنون برای همگان مسلم شده این است که سلفی می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی بیشتر از کوسه ماهی جان مردم را به خطر بیندازد. اگرچه مردم هنوز به این خطرات توجه چندانی ندارند و این مشکل را چندان جدی نمی گیرند، ولی گروه های زیادی در سراسر جهان سعی کرده اند فرهنگ سلفی نگاری را برای مردم جا بیندازند تا از خطرات مربوطه کاسته شود و شاهد مرگ و میر کمتری در این زمینه باشیم.