فاجعه رواج چهره‌های عروسكی در ایران /تصاویر - پرتال جامع واکنش | اخبار سیاسی ، فرهنگی ، گردشگری ، زناشویی ، سرگرمی ، عکس بازیگران ،دنیای مدل
کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۳ فروردین ۱۳۹۵, ۹:۲۰ ب.ظ

فاجعه رواج چهره‌های عروسکی در ایران /تصاویر

پرتال اجتماعی واکنش:با کمی دقت در چهره دختران امروزی متوجه می شویم که چهره های برخی دختران و زنان بی شباهت به عروسک های پشت ویترین مغازه ها نیست

فاجعه رواج چهره‌های عروسکی در ایران /تصاویر

خطر بحران هویت و بی فرهنگی و از بین رفتن اعتماد به نفس بین جوانان در جامعه ایرانی بیداد می کند. برخی جوانان با اینکه چهره طبیعی و قابل قبولی دارند اما توسط برخی پزشکان تاجر اغفال می شوند و صورت خود را تبدیل به عروسک های مصنوعی می کنند و تصور می کنند چهره خوب و پسندیده ای پیدا کرده اند!

متاسفانه اکثر جوانان به دنبال بینی های خود را سربال هاجراحی می کنند و با هاشور زدن ابرو ها ظاهری عجیب و غیر معمول برای خود درست کرده اند. با انواع  رنگ های فانتزی موهای خود را سبز، بنفش، قرمز، آبی و بور می کنند، لب های اکثر دختران پروتز شده و چشمان خود را با آرایش های غلیظ و لنزهای رنگی از پشت شیشه های عینک به نمایش می گذارند! با این کارشان می خواهند نشان دهند که چهره ای زیبا پیدا کرده اند.

فاجعه رواج چهره‌های عروسکی در ایران /تصاویر

در تهران و دیگر شهرهای بزرگ چهره های اکثر دختران به شکل عروسک درآمده آن هم تکراری. تقلید و الگو برداری از چهرهای هالیوودی بین جوانان ایرانی باعث بروز فاجعه از دست دادن هویت اصلی آنها شده است خطر بحران هویت و از دست رفتن اعتماد به نفس میان جوانان ایرانی.در این میان برخی پزشکان هم که به جای طبابت راه تجارت را پیش گرفته اند با نگاه تجاری خود جوانان را به انواع جراحی های زیبایی ترغیب می کنند!با کمی دقت در چهره دختران امروزی متوجه می شویم که چهره های برخی دختران و زنان بی شباهت به عروسک های پشت ویترین مغازه ها نیست. الگویی که گویا انجام دادن آن حتمی و لازم است. اکثر دختران جامعه لاغر‌اندام و قد بلند شده اند و ‌پوست های برنزه، ‌موهای بور، ‌چشم‌های رنگی، ‌بینی کوچک و لب‌های برجسته برای خود درست کرده اند.

تقلید از چهره هنرپیشه ها و خوانندگان غربی باعث شده تا همین تقلید و الگوبرداری نمادی برای تعریف زیبایی برای زنان جامعه ما شود. و همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا ایران را به رتبه اول جراحی زیبایی بینی و پایتخت جراحی بینی در دنیا و همچنین رتبه سوم مصرف لوازم آرایش در دنیا تبدیل کند.

فاجعه رواج چهره‌های عروسکی

بنیانگذار و مؤسس انجمن بیوتکنولوژی، ایمنی زیستی و انجمن پدافند غیر‌عامل افزایش دختران هم‌شکل و عروسکی را به عنوان یک نگرانی جدی مطرح می‌کند. به باور وی احتمال تهدیدات زیستی ناشی از نفوذ دشمنان در این حیطه وجود دارد.

کرمی در این‌باره می‌گوید: امروزه فاجعه‌ای کشور و پایتخت را تهدید می‌کند که افزایش دختران هم‌شکل و به اصطلاح دختران عروسکی است که مثل هم آرایش می‌کنند، جراحی‌های زیبایی انجام می‌دهند و حتی در نوع لباس پوشیدن نیز از هم تقلید می‌کنند و کاملاً شبیه به هم هستند.

فاجعه رواج چهره‌های عروسکی در ایران /تصاویر

این استاد دانشگاه با ابراز نگرانی از تأثیر‌پذیری فرهنگ غنی ایرانی اسلامی کشور و جوانان ما از رسانه‌های غربی می‌افزاید: پسران و دختران نسل جوان به جای پذیرش الگوهای داخلی که بسیار غنی از فرهنگ ایرانی اسلامی است در موارد متعدد به خصوص در عرصه زیبایی‌های ظاهری از الگوهای غربی پیروی می‌کنند که تحول نگران‌کننده‌ای در بین جوانان کشور به شمار می‌آید.

ماسک زدن عروسکی برای عدم اعتماد به نفس
برگزاری مسابقه تلویزیونی ثانیه‌ها و ناتوانی اغلب افراد شرکت‌کننده در این مسابقه از پاسخگویی به سؤالات ساده‌ای که به کمترین میزان اطلاعات عمومی نیاز داشت موجب شد برای نخستین بار یک نگرانی عمیق و جدی در جامعه مطرح شود؛‌نگرانی از سطحی شدن سطح سواد و اطلاعات اجتماعی مردم آن هم در شرایطی که در سطح شهر با افرادی روبه‌رو می‌شوید که اغلب‌شان جراحی‌های زیبایی انجام داده‌اند و پیش از خروج از منزل ساعت‌ها برای ظاهرشان وقت صرف کرده‌اند اما همین افراد در طول شبانه روز به جز اطلاعات ناقص و نامطمئنی که از طریق عضویت در شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورند، اغلب حتی حاضر نیستند درصدی از زمانی را که برای ظاهرشان صرف می‌کنند برای مطالعه و بالا بردن اطلاعات‌شان صرف کنند.

به باور رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی بسیج جامعه پزشکی بسیاری از افرادی که خود را به عروسک‌های شبیه به هم تبدیل می‌کنند خود را از علم، مطالعه، کتاب و فرهنگ غنی کشور خود دور نگه داشته‌اند و ملاک تفاخر را در نوع پوشش و ظاهر خود می‌دانند.

کرمی، نوعی بی‌هویتی را در رواج این رفتارها مؤثر می‌داند و تصریح می‌کند: این افراد سعی می‌کنند خود را از این طریق در جامعه مطرح کنند و به جای اینکه به مطالعه و کسب آگاهی برای زندگی بهتر روی بیاورند خود و سلامتی‌شان را فدای زیبایی‌های غیرمنطقی و ناسالم می‌کنند.

کافی است یک روز سرزده به مطب دکتر جراح پلاستیک و یا گوش و حلق و بینی وارد شود آن زمان متوجه می شوید که در این مطب ها فقط جراحی های زیبایی صورت می گیرد تا درمان بیماران! بیشتر مراجعه کنندگان برای تزریق ژل و برجسته شدن لب و تزریق چربی برای از بین بردن خطوط پیری در صورت و همچنین تزریق بوتاکس مراجعه می کنند که این عمل های زیبایی بین آقایان هم مرسوم شده است.

این در حالی است که در دیگر کشورهای دنیا اعمال جراحی بینی رو به کاهش است و در عوض جراحی‌های مربوط به جوان‌سازی افزایش یافته است. وقتی در یک جامعه جراحی‌های زیبایی به طور غیرعادی و نامطلوبی افزایش پیدا می کند آن جامعه متأثر از انگیزه‌های شناختی و عاطفی افراد آن است.

در ایران بسیاری از جراحی‌های زیبایی غیرضروری‌اند و تنها انگیزه افراد از اینکه خود را به جراحان زیبایی می سپارند و یا با آرایش های غلیط تغییر چهره دهند ناشی از اعتماد به نفس پایین یا رنج بردن از برخی اختلالات روانشناختی است که این خود یکی از مهم‌ترین اختلالات خود زشت‌انگاری یا توهم زشت و بد‌فرم بودن است.

در بسیاری از موارد پزشکان و جراحان پس از انجام بررسی‌های لازم متوجه می‌شوند که فرد مراجعه‌کننده و متقاضی جراحی زیبایی، بدریختی واقعی ندارد و حتی از یک ظاهر خوب و بالاتر از خوب برخوردار است اما تصور می‌کند که ظاهرش مناسب نیست و به دلیل تفکراتی که ناشی از اختلال روانی بدریختی است خواهان انجام جراحی شده است. افرادی که دچار اختلال بدریختی هستند، در مورد ظاهر یک یا چند قسمت از بدن خود، اشتغال ذهنی دارند که در حد شدید و بیمارگونه است و برای رفع این تصور اشتباه خود به اعمال جراحی متعدد روی می‌آورند.

فاجعه رواج چهره‌های عروسکی در ایران /تصاویر

 در این میان رسانه‌ها و نهادهای فرهنگی و هم چنین خانواده‌ها می توانند نقش مهم و اساسی در بازگرداندن اعتماد به نفس  جوانان داشته باشند تا آنها تعریفی از زیبایی و احساس رضایت از خود داشته باشند. و به دلیل عدم اعتماد به نفس به دنبال ظاهری مصنوعی و عروسکی نروند.

سارا ابراهیمی
1,879 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
بستن پنجره