واکنش‌های جهانی به موضوع حذف بهداد سلیمی

واکنش‌های جهانی به موضوع حذف بهداد سلیمی

پرتال اجتماعی واکنش:در حالی شب گذشته بهداد سلیمی ملقب به «هرکول ایران» برای ثبت دو رکورد پیاپی جهان و المپیک در حرکات یک ضرب و دو ضرب روی تخته رفت که در نهایت و متأسفانه با اتفاقی نادر حتی موفق به کسب مدال در رقابت های وزنه برداری مثبت 105 کیلوگرم نیز نشد. این امر از شب گذشته تا کنون، موضوع بحث در سطح افکار عمومی داخلی است و همچنین برخی واکنش های جهانی به این موضوع نیز وجود داشته است.
بهداد سلیمی وزنه بردار سنگین وزن کشورمان، شب گذشته، در حالی موفق به ثبت رکورد جدید جهان و المپیک در حرکت یک‌ضرب – با مهار وزنه 216 کیلوگرم – شد که اتفاقاتی عجیب و نادر در حرکت دو ضرب وی را از رسیدن به مدال المپیک بازداشت.در حالی که سلیمی در سه حرکت خود برای دو ضرب، دو بار موفق شد، وزنه 245 کیلوگرم را بالای سر خود ببرد، در بار اول با دو چراغ قرمز مواجه شد؛ اما در دومین اقدام خود برای مهار وزنه در ابتدا داوران سه چراغ سفید را به نشانه مهار وزنه برای وی ثبت کردند، ولی در اقدامی نادر، هیأت ژوری رأی داوران را ملغی کرد و در نتیجه بهداد برای مهار همان وزنه برای بار سوم مجبور شد، پا به روی تخته بگذارد. متأسفانه به دلیل مصدومیت از ناحیه زانو بهداد سلیمی هرکول ایران در حرکت سوم نیز نتوانست وزنه را مهار کند و به این ترتیب با مدال المپیک وداع گفت.

از شب گذشته تا کنون هم در سطح افکار عمومی و کارشناسان داخلی و هم در برخی از نشریات خارجی به این اتفاق نادر در مسابقات المپیک اشاره شده و این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در حالی که کارشناسان داخلی معتقدند، اساسا در حرکت دوم بهداد سلیمی موفق شده است در نهایت وزنه را به شکل صحیح مهار کند، برخی دیگر بر این نظر هستند که هر دو حرکت بهداد سلیمی برای مهار وزنه هرچند به دلیل مصدومیت همراه با کمی لغزش بوده است اما، در چنین شرایطی معمولا داوران و هیأت ژوری، رأی به پذیرش مهار وزنه می دهند.

اما نظر کارشناسان داخلی در حالی است که رسانه های خارجی نیز این موضوع را مد نظر خود قرار داده اند و به خاطر اهمیت این رویداد در مسابقات بزرگی همچون المپیک، ماجرای شب گذشته را از نظر گذرانده اند.

تنش در سالن مسابقات و حضور نیروهای امنیتی
از جمله خبرگزاری رویترز که در مطلبی با اشاره به اتفاقات شب گذشته نوشته است، در پی اعتراضات شدید مربی بهداد سلیمی به رأی نهایی کمیته داوران و هیأت ژوری تنش در سالن مسابقات بالا گرفت و مسئولان مجبور به اعزام نیروهای امنیتی به سالن شدند.

رویترز گزارش داده است، این تنش در پی آن بود که مهار وزنه 245 کیلوگرم توسط بهداد سلیمی توسط دو تن از سه داور اصلی مسابقات تأیید شد – به معنای تایید حرکت – اما کمی بعد هر پنج عضو هیأت ژوری به این دلیل که بازوی چپ بهداد به شکل کامل باز نشده بود، رأی داوران را ملغی کردند.

توطئه یک عراقی در هیأت ژوری؟ تحریم تیم وزنه برداری ایران
این در حالی است که به گفته رویترز سلیمی و سجاد انوشیروانی مربی وی، مدعی شده اند که توطئه ای در هیأت ژوری و توسط یکی از مسئولان عراقی این هیأت در این رابطه صورت گرفته است که همین، منجر به خشم آنها و اعتراض شدید مربی بهداد به رأی هیأت ژوری شده است.

«سم کوفا» رئیس کمیته فنی فدراسیون وزنه برداری در این خصوص گفته است: این رفتاری زشت و ناپسند از سوی آنها – مربی بهداد – بود و ما از مدیر مسابقات درخواست کردیم تا در واکنش به رفتار مسئولان ایرانی ماموران امنیتی را به سالن فراخوانند.

رویترز اعلام کرده است که تیم ملی وزنه برداری ایران به دلیل این رفتارها مورد تحریم و تنبیه قرار میگیرد.

از سوی دیگر «نیوزتریبیون» واشنگتن نیز با اشاره به مسائل شب گذشته وزنه برداری در المپیک و رای داوران مبنی بر عدم توان بهداد سلیمی برای باز کردن بازوی چپ، اشاره کرده است که یکی از مربیان ایرانی به شکلی طعنه آمیز روی به هیئت ژوری و تابلو نتایج حرکتی صورت داده است و تماشاگران ایرانی نیز در سالن اعتراضات شدید خود را به مسئولان مسابقات و هیأت داوران اظهار کرده اند.

نشریه «دیلی میل» نیز با اشاره به سخنان سجاد انوشیروانی مبنی بر وجود یک توطئه در این مسابقات اشاره کرده که اظهارات انوشیروانی مربوط به یکی از داوران عراقی هیأت ژوری است. سجاد انوشیروانی خطاب به گزارشگران گفته که داوران برای رقم زدن این اتفاق، انتخاب شده بودند.

این نشریه نیز به موضوع بازوی چپ سلیمی در حرکت دوم اشاره کرد و همچنین یادآور شد، پس از رأی هیأت ژوری، مربی و ورزشکار هر دو رو به سوی داوران رفته و با تهدید و ارعاب با آنها سخن گفته اند.

این همه در حالی است که وب سایت رسمی فدراسیون وزنه برداری جهانی، هنوز هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده و در این وب سایت خبری از ماجراهای شب گذشته نیز نیست، جز اعلام نتایج نهایی.

هنوز مشخص نیست، تکلیف تیم ایران و اعتراضات به نتایج به کجا خواهد رسید, اما آنچه مشخص است، اینکه واکنش ها به این موضوع بسیار اساسی است و به نظر می رسد، در روزهای آینده، خبرهای بیشتری در این رابطه منتشر خواهد شد و به احتمال بسیار، باید منتظر واکنش رسمی فدراسیون وزنه برداری کشور در این خصوص باشیم.