پیامهای رسانه‌ای شدن علت مرگ افراد مشهور

پرتال اجتماعی واکنش:مرگ ورزشکاران و شخصیت‌های مشهور بر اثر مصرف مشروبات الکلی و اعلام رسانه‌ای آن سوالی است که این روزها در بین مردم مطرح می‌شود و نظرات مختلفی از جانب آنها مطرح شده است.اتفاقی که پس از درگذشت مهرداد اولادی رخ داد، شایعاتی مبنی بر نحوه فوت او به وجود آمد که تا دو هفته پس از خاکسپاری او نیز ادامه داشت.بحثی که این روزها نقل محافل سیاسی اجتماعی در این باره است، چرایی اعلام کردن علت مرگ اولادی و سایر افراد مشهور است. عده‌ای معتقدند علت مرگ اولادی نباید رسانه‌ای می‌شد چرا که او دستش از این دنیا کوتاه است اما عده‌ای که موافق رسانه‌ای شدن این ماجرا هستند در پاسخ به نقد افراد مخالف می‌گویند برای درس عبرت سایر جوانان جامعه باید این مسایل رسانه‌ای شود.

محسن بنگر کاپیتان پرسپولیس در این باره می‌گوید: « رسانه‌ای شدن علت مرگ اولادی کار صحیحی نبود».جواد کاظمیان هم‌بازی و دوست صمیمی اولادی نیز همین نظر را دارد که البته به شکل تندتری آن را بیان کرده است: « اسلام برای حفظ آبرو و حرمت و شخصیت مومنان اهمیت زیادی قائل است تا آنجا که حق تعالی در قرآن کریم می فرماید: کسی را که خداوند مدافع اوست چگونه انسان به خود اجازه می دهد که پرده از رازش بدرد و رازش را فاش کند یا عیبش را آشکار سازد و بی دلیل به او تهمت روا دارد و آبروی او را بریزد و به حیثیتش صدمه برساند».اما نگاهی به مرگ‌های مشکوک افراد مشهور در سایر کشورهای دنیا نشان می‌دهد که اغلب این مرگ‌ها به شکل کاملا شفافی رسانه‌ای می‌شود و هیچگونه مخالفتی نیز در پی ندارد.ویتنی هستون خواننده مشهور امریکایی 4 سال پیش، در وان حموم هتل درگذشت.این خواننده که جسد او در ماه فوریه در وان حمام اتاقش واقع در هتل بورلی هیلز پیدا شد، در حالیکه کوکائین مصرف کرده بود و دچار یک حمله قلبی شده بود، در وان حمام خفه شد.

علاوه بر کوکائین آثاری از داروها و مواد مخدر دیگر مانند ماری جوانا، زاناکس و بنادریل نیزدر بدن بی جان او کشف شده است. این خواننده در حالیکه کوکائین مصرف کرده بود و دچار یک حمله قلبی شده بود ، در وان حمام خفه شد.در سال 2009 نیز مایکل جکسون ستاره موسیقی دنیا به شکل عجیبی در سن 50 سالگی درگذشت.کالبد شکافی نشان می‌دهد که «مایکل جکسون» در شب مرگش مقداری «پروپوفل» مصرف کرده بود.پلیس جنایی آمریکا تا کنون چند بار از پزشک شخصی خواننده جنجالی که «کونارد موری» نام دارد بازجویی کرده اما او به قتل عمدی یا غیرعمدی متهم نشده است.

دکتر «کونارد موری» به دادستانها گفت برای درمان بی خوابی «مایکل جکسون» به او «پروپوفل» داده بود. این پزشک مدعی است از بیم آن که «مایکل» به «پروپوفل» معتاد شود مقدار کم تری از دارو را به بیمارش تزریق می‌کرد.

پیامهای رسانه‌ای شدن علت مرگ افراد مشهور

اما 2 هفته پیش سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به نظر پزشکی قانونی درباره پرونده مرگ مهرداد اولادی گفت: بنابر نظر پزشکی قانونی مرگ مهرداد اولادی خودکشی نبوده بلکه مصرف مواد و الکل عنوان شده است که واکنش‌های منفی و مثبت زیادی را در برداشت.

پیامهای رسانه‌ای شدن علت مرگ افراد مشهور

امروز مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی طی نشست مطبوعاتی به ماجرای مرگ “مهرداد اولادی” بازیکن تیم پرسپولیس اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر مصرف مشروبات الکلی همزمان با داروهای مخدر اعم از ترامادول را در کشور شاهد هستیم که خطرات زیادی را به دنبال داشته و باعث مرگ فرد می‌شود که آخرین قربانی آن نیز مهرداد اولادی بازیکن تیم پرسپولیس است.با مقایسه و رفتارشناسی دو جامعه و فرهنگ ایرانی و غربی می‌توان پی به این موضوع برد که رفتار اشتباه افراد مشهور که زمانی تیتر یک روزنامه‌ها بودند، چه تاثیری بر روی مردم خواهد داشت. تلنگر یا شکسته شدن اسطوره‌ها…؟