کافه گردش
گردشگری
۳۰ خرداد ۱۳۹۳, ۱۰:۳۴ ق.ظ

راهنمایان گردشگری ویترین فرهنگ یک کشور هستند

81208323-5772907

رییس کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران، گفت: راهنمایان گردشگری در اغلب موارد تنها فردی هستند که گردشگر با وی در ارتباط است و از این رو ویترین فرهنگ یک کشور محسوب می شوند.، آرش نورآقایی شامگاه پنجشنبه در نخستین هم اندیشی راهنمایان گردشگری ایران و زنجان افزود: راهنمایان گردشگری نخستین و آخرین افرادی هستند که همراه گردشگر می باشند و به همین علت در شکل گیری تفکرات گردشگران نسبت به ایران نقش بسیار موثری دارند.

وی یادآورشد: از عمر فعالیت رسمی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری ایران نزدیک به یک دهه می گذرد و این صنف در این مدت موفقیت های بسیاری داشته است.

نورآقایی اظهار کرد: طی این مدت شعبه استانی این انجمن در ۲۰ استان راه اندازی شده است.

رییس کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران گفت: برنامه جشن روز جهانی گردشگر یکی از معدودترین برنامه هایی است که طی هفت سال گذشته به صورت مستمر از سوی این انجمن و با حضور بیش از ۷۰۰ راهنمای گردشگری برگزار شده است.

وی راهنمایان را افراد میهن پرستی خواند که نوع رفتار و برخورد آنان با گردشگران ذهنیت ساز است، از سفر دو راهنمای گردشگری به مرزهای کشور برای بررسی میدانی میزان مهمان نوازی ایرانیان خبر داد.

نورآقایی به وجود ۱۶ میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو در ایران اشاره کرد و گنبد سلطانیه را یکی از این میراث جهانی برشمرد.

رییس کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران، گفت: متناسب با وجود چنین میراث ارزشمندی در زنجان باید یک شانزدهم گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه سفر کنند، اما نبود امکانات مناسب مانع تحقق چنین موضوعی شده است.

وی که رییس پروژه یوزپلنگ ایرانی برای منقوش سازی چهره این حیوان بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال ایران است، ادامه داد: تا پیش از طرح این ایده، فقط یک درصد از مردم ایران یوز ایرانی را می شناختند.

نور آقایی افزود: با این پروژه با کمترین هزینه و در سریعترین زمان مردم ایران و جهان با وجود چنین حیوان نادر و ارزشمندی آشنا شدند.

معاون عمرانی استاندار زنجان نیز در این مراسم گفت: نبود بسترهای مناسب از جمله هتل ها و فروشگاه هایی که زمینه حضور بیشتر گردشگران در این استان را فراهم کند، یکی از بزرگترین نقاط ضعف زنجان محسوب می شود.

جواد رحمتی راهنمایان را دارای نقش موثری در هدایت گردشگران به سوی میراث فرهنگی استان زنجان عنوان کرد و راهنمایی گردشگر را کاری علمی و نیازمند افرادی آشنا به اصول آن برشمرد.

وی یادآورشد: کیفیت کاری که راهنمایان گردشگری ارایه می دهند می تواند در طولانی کردن مدت حضور گردشگران در مجموعه های تاریخی موثرباشد.

رحمتی با بیان اینکه متاسفانه تاکنون بیش از۶۰ درصد مردم زنجان گنبد سلطانیه را از نزدیک ندیده اند، این موضوع را برای عرصه گردشگری کشور فاجعه خواند.

به گزارش ایرنا ، این نشست با حضور۳۰ نفر از راهنمایان گردشگری از سراسر کشور و فعالان عرصه گردشگری و صنفی استان زنجان برگزار شد.

سپیده تدین
350 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *