جزایر مصنوعی ساخته دست بشر /تصاویر

پورتال خبری واکنش: انسان از زمان قبیله باستانی آزتک در مکزیک به بیرون آوردن خشکی از دل آب‌ها اهمیت می‌داد. چیزی که امروزه با عنوان شهر مکزیکوسیتی می‌بینید نتیجه تلاش‌های این قبیله است.

 

امروزه در کشورهای مختلف جهان به‌منظور ارتقای صنعت گردشگری و ایجاد زمین کشاورزی به ساخت جزایر مصنوعی یا دست‌ساز بشر تمایل بیشتری  نشان داده می‌شود. مخصوصاً با بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها و احتمال کاهش مساحت خشکی‌ها، ساخت جزایر مصنوعی ضروری به نظر می‌رسد.

در حال حاضر جزایر مصنوعی متعددی در جهان وجود دارد که تنها تعدادی از آنها مهندسی ساز هستند.

 

جمیرا (Palm Jumeirah) در امارات متحده عربی
جمیرا مجمع‌الجزایر ایجادشده در امارات با اقتباس از روش احیای زمین است. این جزیره یکی از سه جزیره جبل علی و دیره است که در آب‌های خلیج‌فارس بناشده است. این جزیره خط ساحلی دوبی را تا ۵۲۰ کیلومتر افزایش داده است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

جزیره جهان (The World) در دوبی
جزیره مصنوعی جهان، جزیره دست‌ساز انسان به شکل نقشه کره زمین است که در ۴ کیلومتری سواحل دوبی ساخته‌شده است.این جزیره از ماسه‌های آب‌های کم‌عمق ساحلی و به دستور امیر دوبی شیخ محمد بن راشد المختوم  بناشده است. جزیره در مساحتی به وسعت ۱۴ در ۴۲ هزار مترمربع و با استفاده از ۳۱ میلیون تن سنگ و ماسه با هزینه تخمینی ۱۴ میلیارد دلار ساخته شد.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

پورت آیلند(Port Island) در ژاپن
این جزیره مصنوعی در سواحل چوکو ژاپن قرار دارد و بین سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۸۱ بنا شد.این جزیره علاوه بر راه ارتباطی به بخش‌های داخلی ژاپن، از باند فرود بالگرد، هتل، مرکز خرید و پارک برخوردار است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ در هنگ‌کنگ
باندهای فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ روی جزیره مصنوعی چک لاپ کاک ساخته‌شده است. این جزیره از سال ۱۹۹۸ راه‌اندازی شد و در حال حاضر پرازدحام‌ترین فرودگاه دنیا و بزرگ‌ترین بندر بارگیری کشتی‌ها است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

جزیره برج العرب در دوبی
برج العرب با ۳۲۱ متر ارتفاع بلندترین هتل جهان است. این برج در جزیره‌ای مصنوعی در فاصله ۲۸۰ متری از جزیره جمیرا ساخته‌شده است و توسط پلی به آن متصل است.این هتل ۷ ستاره شبیه به بادبان یک قایق طراحی‌شده است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

جزیره ونتین (Venetian) فلوریدا آمریکا
این مجمع‌الجزایر در ساحل میامی فلوریدا بناشده و شامل ۶ جزیره غیرمسکونی است. جزیره صرفاً جهت تفریح و پیک‌نیک مورداستفاده قرار می‌گیرد و توسط یک پل به بخش اصلی شهر میامی متصل می‌شود.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

جزیره مروارید (The Pearl) در قطر
این جزیره در ۳۵۰ متری شهر دوحه در مساحتی به وسعت ۴ میلیون مترمربع بناشده است. تا سال ۲۰۱۲ بیش از ۵ هزار نفر در این جزیره سکنی گزیدند. این جزیره تا ۳۲ کیلومتر به مرز آبی قطر افزوده است. هزینه ساخت این جزیره مصنوعی ۱۵ میلیارد دلار است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

فرودگاه بین‌المللی کانسای در ژاپن
این جزیره مصنوعی در جزیره اوزاکا واقع‌شده و رنزو پیانو طراح ایتالیایی آن را طراحی کرده است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

جزایر امواج (Amwaj) در بحرین
این جزیره در مساحتی به وسعت ۲ میلیون و ۷۹۰ هزار مترمربع بناشده  و تا ۲۴۰ متر به مرز آبی بحرین افزوده است. این جزیره کاملاً مسکونی بوده و مجهز به هتل و مراکز تجاری است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی

 

جزیره شناور اروس
این جزیره در دریاچه تیتیکاکا نزدیک مرز بولیوی و پرو ساخته‌شده است. اساس جزیره از نی بوده و ساکنان آن با علمی که از اجداد خود به ارث برده‌اند این جزیره شناور را بناکرده‌اند. این جزیره مجهز به آنتن رادیو و مدرسه بوده و قایق و خانه‌هایی که کاملاً از نی ساخته‌شده است.

 

اخبار ,  اخبار گوناگون, جزایر مصنوعی