کافه گردش
مکان های تفریحی جهان
۳۱ شهریور ۱۳۹۴, ۱۲:۳۱ ب.ظ

رازهای عجیب قطب جنوب /تصاویر

پرتال اجتماعی واکنش:در این بخش به شما درباره دورافتاده‌ترین قاره دنیا و بلندترین، وحشی‌ترین، متروک‌ترین و سردترین نقطه زمین و ۱۹ واقعیت خاص این قاره آشنا خواهیم کرد.

۱٫    بدون کشیدن دندان عقل و درآوردن آپاندیس نمی‌توانید در این سرزمین کارکنید. در این قاره جراحی انجام نمی‌شود بنابراین حتی اگر این دو عضو سالم هستند هم باید پیش از عزیمت به آنجا، آن‌ها ا دربیاورید.

۲٫    این قاره خشک‌ترین نقطه زمین است. درواقع خشک‌ترین نقطه زمین بانام «دره‌های خشک» در این قاره قرار دارد.

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۳٫    ۵۳ میلیون سال پیش این قاره آن‌قدر گرم بود که سرتاسر سواحل آن پوشیده از درخت و دمای هوا بالای ۲۰ درجه سانتی‌گراد بود.

۴٫    گروه موسیقی «متالیکا» اجرای زنده‌ای به نام «فریز اِم آل» (Freeze ‘Em All) در قطب جنوب داشت و همین باعث شد نخستین گروه موسیقی باشند که در تمامی قاره‌ها اجرا کرده‌اند.

۵٫     تأسیسات هسته‌ای در این منطقه از زمین دایر وجود دارد. مثل ایستگاه مَک موردو که بزرگ‌ترین ایستگاه قطب جنوب به شمار می‌آید و از سال ۱۹۶۲ تحت اداره ایالات‌متحده است.

 

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۶٫    در این قاره اداره آتش‌نشانی هم وجود دارد.

۷٫    علی‌رغم دمای بسیار پایین بیش از ۱۱۵۰ گونه متنوع قارچی در این قاره شناسایی‌شده‌اند که در برابر سرما مقاوم‌اند.

 

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۸٫    به لحاظ فنی این قاره دارای تمامی نواحی زمانی وی کره زمین است. همه طول هلی جغرافیایی که ما آن‌ها را به‌عنوان نواحی زمانی می‌شناسیم، در دو قطب به همدیگر می‌رسند.

۹٫    هیچ خرس قطبی در قطب جنوب زندگی نمی‌کند. اما اگر تمایل دارید می‌توانید برای دیدن آن‌ها به کانادا یا قطب شمال بروید.

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۱۰٫    سردترین دمای ثبت‌شده وی زمین با رکورد منفی ۱۲۸٫۵۶ درجه فارنهایت (منفی ۸۹٫۲ سلسیوس) متعلق به این قاره است. این دما در ۱۲ جولای ۱۹۸۳ در ایستگاه ووستوک قطب جنوب به ثبت رسید.

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۱۱٫    قطب جنوب با مساحت ۱۴ میلیون کیلومترمربع پنجمین قاره بزرگ دنیاست.

 

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۱۲٫    ۹۹ درصد این قاره پوشیده از برف است که اغلب به این پوشش یخی، صفحات یخی می‌گویند.

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۱۳٫    متوسط ضخامت یخ‌های قطب جنوب حدود ۱ مایل (۱٫۶ کیلومتر) است. درواقع ۷۰ درصد منابع آب شیرین دنیا در این قاره قرار دارد.

 

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۱۴٫    کوه‌های سراسر قطب جنوب این قاره را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده‌اند.

۱۵٫    تا قبل از سال ۱۸۲۰ که این قاره کشف شد، این منطقه ناشناخته بود. پیش‌ازاین تصور می‌شد که این منطقه صرفاً از مجموعه‌ای از جزایر تشکیل‌شده است.

۱۶٫    اولین کسی که به این قاره پا گذاشت، یک کاوشگر نروژی بانام رولد اموندسن بود. او کاوشگر انگلیسی بانام رابرت فالکون را پشت سر گذاشت و در ۱۴ دسامبر ۱۹۱۱ وارد قطب جنوب شد و پرچم ملت خود را در زمین قطب جنوب فروکرد.

 

رازهای قاره قطب جنوب + تصاویر

۱۷٫    به دنبال مذاکرات مخفیانه ۱۲ کشور که به امضای معاهده ۱۹۵۹ قطب جنوب منجر شد، قرار شد که فقط فعالیت‌های صلح‌آمیز در این منطقه انجام شود. تا به امروز ۴۸ ملت زیر آن را امضا کرده‌اند.

۱۸٫    اِمیل مارکو پالما اولین کودکی بود که در ژانویه ۱۹۷۹ در این قاره متولد شد. البته این تولد توسط دولت آرژانتین برنامه‌ریزی‌شده بود تا با ارسال زنی باردار به این ناحیه بتوانند مدعی بخشی از این قاره شوند.

رهـــــــــــــا مسعودی
941 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *