کافه گردش
مکان های تفریحی جهان
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶, ۱۱:۱۴ ق.ظ

سفری به کشور زیبای سوئد

پرتال اجتماعی واکنش: ‌سوئد،سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا بعد از فرانسه و اسپانیا است. این کشور با وجود برخورداری از قدرت نظامی ۲ قرن است که در هیچ جنگی شرکت نکرده است.سوئدی ها دارای طول عمر زیاد و کندترین میزان زاد و ولد در دنیا هستند.در ادامه نکاتی متفاوت درباره کشوری می خوانیم که دارای تاریخی جالب ،معماری های تحسین برانگیز،مردمانی مهربان و چشم اندازهای فوق العاده زیبا است.

سفری به کشور زیبای سوئد

سوئد هر ماه مبلغ ۱۸۷ دلار به دانش آموزان پرداخت می کند تا به دبیرستان بروند.تنبیه بدنی کودکان در سال ۱۹۷۹ در سوئد ممنوع شد.زمین های گلفی در مرز سوئد و فنلاند وجود دارد که برخی از چاله های آن در سمت کشور فنلاند افتاده است.۸۹ درصد مردم سوئد می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

سفری به کشور زیبای سوئد

سقط جنین به خاطر جنسیت در سوئد قانونی است.در سال ۱۹۷۴ “کیم ایل سونگ”-رهبر کره شمالی هزار “ولوو سدان” از سوئد خریداری کرد اما پول آن را هرگز پرداخت نکرد!از سال ۱۹۶۶ تاکنون هر سال به مناسبت کریسمس یک بز بزرگ از نی ساخته می شود و در نهایت سوزانده می شود.سوئد دارای قدرتمندترین گذرنامه در دنیا است.هزینه صدور و تعویض گذرنامه در سوئد تنها ۲۸ پوند و با آن می توان ۱۷۴ کشور سفر کرد.

سفری به کشور زیبای سوئد

در سوئد ۸۷ درصد بزرگسالان تحصیلات دبیرستان دارند.دانشگاههای بدون شهریه در کنار مشاغلی با زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی در سوئد فراهم است.استکهلم،پایتخت سوئد مجموع ۱۴ جزیره است.سوئد دارای بیشترین درصد مادران شاغل در دنیا است.(بیش از ۷۶ درصد)

سفری به کشور زیبای سوئد

گذاشتن نام “ایکیا”(IKEA) و “الویس”(ELVIS) برای بچه ها در سوئد امکانپذیر نیست.در سال ۲۰۱۱ مردی به دلیل شکافتن اتم در آشپزخانه اش ،در سوئد دستگیر شد.در سال ۱۹۵۴ باستان شناسی که مشغول حفاری اقامتگاه قرن هشتم وایکینگ ها بودند،یک مجسمه باستانی بودایی هندی پیدا کردند.”اریک پامرنیا”-پادشاه سابق سوئد- هنگامی که تاج و تخت را از دست داد تبدیل به یک دزد دریایی شد.

سفری به کشور زیبای سوئد

شرکت های خودروسازی ولوو ،ساب و اسکانیا سوئدی هستند.بزرگترین بازار اروپا در شهر “گوتنبرگ”-سوئد- قرار دارد که در مجموع دارای ۱۸۰ مغازه و ۱۵۰ دفتر تجاری است.پایتخت سوئد دارای بیشترین تعداد رستورانهای “مک دوناد” در اروپاست.در حدود ۲۵۰ گرگ در سوئد تحت مراقبت هستند که تنها در صورت صدمه زدن به انسانها کشته می شوند.

سفری به کشور زیبای سوئد

استکهلم به “ونیز شمال” شهرت دارد زیرا اطراف آن آب است و با ۴۲ پل به هم متصل شده است.جشن اهدا جوایز نوبل هرساله در سوئد و نروژ برگزار می شود.نخستین هتل یخی دنیا در سوئد ساخته شده است.برندهای IKEA و H&M هردو سوئدی هستند.۱۰ رآکتور هسته ای در سوئد موجود است.

سفری به کشور زیبای سوئد

خورشید در فصل تابستان در ساعت ۳:۳۰ صبح طلوع می کند و در زمستان در ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر غروب می کند.ایستگاه مترو شهر بیشتر به یک گالری هنری شباهت دارد زیرا دیوارهای آن پر از نقاشی ها ،مجسمه و موزائیک های رنگی است.عدم وجود صنایع سنگین در پایتخت آن را به یکی از تمیزترین شهرهای دنیا تبدیل کرده است.

سفری به کشور زیبای سوئد

مشهورترین غذای سوئدی “میت بال”(گوشت های توپی) است.فوتبال و هاکی روی یخ محبوب ترین ورزشها در سوئد هستند.

رهـــــــــــــا مسعودی
1,535 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *