سفری هیجان انگیز به پایتخت نپال

 پرتال اجتماعی واکنش:گردشگران برای بازدید از کاتماندو دلایل مختلفی دارند؛ بعضی‌ها سودای صعود از هیمالیا را در سر دارند، عده‌ای شیفته فرهنگ و هنر نپال هستند و برخی هم به امید یافتن بیداری معنوی راهی این شهر می‌شوند.سفر به کاتماندو می‌تواند یک ماجراجویی بی نظیر باشد برای تجربه‌ یک زندگی کاملا متفاوت و یک فرهنگ غنی. اکثر بازدید کنندگان به دنبال جاذبه‌های تاریخی و مقدس این شهر هستند، اما توصیه ما این است که چند روزی را برای تورهای خارج از شهر و تماشای طبیعت بکر اختصاص دهید تا کاتماندو را به معنای واقعی کلمه بشناسید.

سفری هیجان انگیز به پایتخت نپال
معبد گردی

روز اول

پایتخت نپال مرکز مذهبی این سرزمین هم به شمار می‌رود؛ راه رفتن در معابدی که تاریخی طولانی دارند و کشف آیین‌های شگفت‌انگیز آنها از جذابیت‌های این سفر است.

نمادهای اسرار آمیز

مقبره گنبدی بودهانت(Boudhanath) یکی از شناخته شده‌ترین جاذبه‌های کاتماندوست که در سال 1979 در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. گنبد روی یک پایه هشت ضلعی ساخته شده و پرچم‌های رنگارنگی از آن آویخته شده است. این معبد سرشار از نمادهاست؛ پنج مجسمه بودای آن نماد پنج عنصر اصلی جهان (‌زمین، آب، آتش، هوا و خاک) است، 9 طبقه آن برگرفته شده از کوه مرو که مرکز کیهان بودایی است و 13 حلقه آن بیانگر 13 پله برای رسیدن به اوج روشنگری و دانایی است. این معبد مرکز جامعه بودایی نپال محسوب می‌شود و 40 صومعه اطراف آن را احاطه کرده است.

سفری هیجان انگیز به پایتخت نپال
بلندترین معبد

سفر به بوهاکتاپور(Bhaktapur) را که در 10 کیلومتری کاتماندو واقع شده نباید از دست بدهید. این منطقه به واسطه مجسمه‌های باستانی و معابد خیره کننده‌اش در بین توریست‌ها و مردم محلی بسیار محبوب است. بلندترین معبد نپال در سال 1702 در این منطقه ساخته شده است. بوهاکتاپور که در قرن 12 تحت نظر پادشاه آناندا مالا به عنوان یک شهر مستقل شناخته شد خود دارای یک میدان به نام دوربار است که در اطراف آن مجسمه‌های زیبا و معابد باستانی قرار دارد. بخش شمالی میدان مربوط به کاخ سلطنتی است که در داخل آن گالری هنر ملی وجود دارد.

سفری هیجان انگیز به پایتخت نپال
معبد طلاکاری شده

معبد پاشوپاتینات (Pashupatinath) که در سال 1696 ساخته شده مهم‌ترین معبد هندو در نپال است. این معبد در سواحل رودخانه باگماتی ساخته شده و معماری عجیب آن هر بازدیدکننده‌ای را حیرت زده می‌کند. پشت بام این معبد طلاکاری‌های برجسته‌ای دارد و چارچوب در اصلی نقره توسط مجسمه‌های خدایان احاطه شده است. ارتفاع این معبد به حدود 24 متر می‌رسد. گرچه ورود غیر هندوها به داخل معبد مجاز نیست اما نگاه اجمالی به معماری این فضا و مجسمه‌های بیرونی آن می‌تواند برایتان جذاب باشد.

سفری هیجان انگیز به پایتخت نپال

ماجراجویی در طبیعت بکر

روز دوم

شناسایی طبیعت بکر و زیبای دره کاتماندو که توسط کوه‌های سر به فلک کشیده احاطه شده بخش لذت بخش سفر به پایتخت نپال است.

پارک ملی

پارک ملی چیتوان در سال 1973 در مساحتی بیش از 900 کیلومتر احداث شده است. این پارک در سال 1984 جزو میراث جهانی محسوب شده و شامل چندین جنگل و تالاب طبیعی است.  چیتوان در لغت به معنای قلب جنگل است و این فرصت را به بازدیدکنندگان می‌دهد تا از گوزن شاخدار، میمون، گراز وحشی، کفتار ، تمساح و بیش از 450 گونه پرنده بازدید کنند. در سرشماری سال 2011 تعداد کرگدن‌های این پارک 501 و ببرهای آن 125 قلاده گزارش شده است.

سفری هیجان انگیز به پایتخت نپال
منطقه اورست

نپال هشت قله هشت هزارتایی از اورست را در خود جای داده و بقیه قله‌ها در پاکستان، هند و چین قرار دارند. اگر سوار یک هواپیمای کوچک در فرودگاه لوکلا شوید در عرض 30 دقیقه به منطقه اورست خواهید رسید. از آنجا می‌توانید به صعود بر بلندترین قله‌های جهان فکر کنید و یا از تماشای کوهنوردان لذت ببرید. هیجان همراه شدن با تیم‌های کوهنوردی حرفه‌ای جهان و تنفس در منطقه‌ای که بسیاری از مشهورترین آدم‌های جهان در آن دمی آساییده‌اند می‌تواند برایتان لذت بخش باشد.

سفری هیجان انگیز به پایتخت نپال
کوه مقدس

منطقه آناپورنا به واسطه کوه مقدس و طبیعت بکرش یکی از جاذبه‌های اصلی کاتماندوست. این کوه به نام دم ماهی شناخته می‌شود که این نام را از شکل یخبندان فلاتش وام گرفته است. اردوگاه اصلی آناپورنا در ارتفاع چهار هزار و 130 متری زمین واقع شده و نمای خیره کننده‌ای از یخچال‌های طبیعی و شهر را پیش چشم‌تان خواهد گذاشت. برای کسانی که انرژی بالارفتن و رسیدن به قله را ندارند بهتر است که در کافه دودل در منطقه تامل یک چای داغ بنوشند و از تماشای امضاهای نخستین افرادی که به اورست صعود کردند لذت ببرند.