کافه گردش
مکان های تفریحی جهان
۷ اسفند ۱۳۹۴, ۵:۴۱ ب.ظ

معرفی مسجد سلیمانیه

رپورتاژ:استانبول تنها شهر واقع در بین دو قاره آسیا و اروپا در جهان می باشد . همین امر باعث شده که در طول تاریخ از اهمیت و توجه خاص قدرت های روزگارهای قدیم قرار بگیرد از مرکز حکمت روم شرقی تا لشگر کشی های امپراطوری ساسانی و جولانگاه خلفای عثمانی همواره در حال ساخت و ساز و تغییر بوده ودارای بناهای متعدی می باشد حال به معرفی دو بنای این شهر مهم دنیای باستان می پردازیم

 


معرفی مسجد سلیمانیه


 

مسجد سلیمانیه در استانبول از مسجدهای جامع این شهر است که در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شد.

این مسجد را معمار بزرگ عثمانی خواجه معمار سنان آغا به‌دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول طرح کرد. ارتفاع گنبد این مسجد ۵۳ متر و قطر گنبد ۲۷٫۵ متر است. بنا به سنت عثمانی این مسجد چهار منار دارد که نشانه مسجدهایی است که به امر شاهان ساخته می‌شد. سبک معماری آن، مانند دیگر کارهای سنان و معماران عثمانی ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است. بر پایهٔ رسم آن دوره این مسجد دارای ساختمان‌های جنبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و کاروانسرا و بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده‌است.

Capture1

این مسجد در سال ۱۶۶۰ در آتش ویران شد و از سوی سلطان محمد چهارم مورد مرمت قرار گرفت. همچنین بخشی از گنبد آن در سال ۱۷۶۶ براثر زلزله فروریخت. مرمت‌های بعدی به نوعی صورت گرفت که تزئینات اصلی آن حفظ شود.مسجد در حیاط بزرگی احاطه شده است. حیاط داخلی سنگفرش مرمر است که در بزرگ و باشکوهی داشته و در حیاط حوض دیده می‌شود. بر خلاف دیگر مساجد ۴ مناره این مسجد در ۴ گوشه حیاط واقع شده‌اند. مناره‌ها و گنبد مسجد تناسب خاص و چشم نوازی دارند که از زیبایی‌های خاص سلیمانیه محسوب می‌شود.در باغ پشت این مسجد آرامگاه‌های سلیمان یکم و همسر و دخترش نیز آرامگاه‌های سلیمان دوم و احمد دوم قرار دارد.

Capture2

برج گالاتا یکی از دیدنی های شهر استانبول است بهترین نمای شهر استانبول از برج گالاتا به چشم میخورد  برج گالاتا در سال ۱۳۴۹ میلادی به دست جنو والی ها که در اطراف گالاتا دیوارهای بلند کشیده بودند به عنوان برج اصلی ساخته شد.  داخل قلعه پلکان سنگی مارپیچی که تا محوطه بزرگی ادامه می یابد وجود دارد.

Capture3


معرفی برج گاتالا


 

برج گاتالا برج ۹ طبقه ای است به ارتفاع ۶۶٫۹۰ متر است و بدون  آذین بالای سر برج ۶۲٫۵۹ متر است . این برج یکی از قدیمی ترین و بلندترین برج های سنگی در جهان است که ارتفاع آن از سطح  دریا ۳۵ متر است . قطر خارجی برج ۱۶٫۴۵ متر است و قطر داخلی برج ۸٫۹۵ متر و دیوارهای برج ۳٫۷۵ متر ضخامت دارد . رستوران ها و کافه های در طبقه فوقانی برج وجود دارد که منظره زیبایی را به سمت شهر استانبول دارد . این برج ۹ طبقه ای در سال ۱۹۶۷ بازسازی شد و برای ۷ طبقه نخستین آن دو دستگاه آسانسور کار گذاشتند . طبقه آخر این برج هم کلوب  شبانه است . این برج از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر به روی بازدیدکنندگان باز است.ورودی آن ۱۱ لیره ترک است.

 

Capture4

آژانس الفبای سفر مجری تخصصی  تور استانبول بلیط استانبول نوروز ۹۵  ، تور استانبول نوروز ۹۵  و  تور لحظه آخری استانبول نوروز ۹۵  شما را دعوت به دیدن این شهر زیبا می نماید.

www.alefbatour.com

 

رهـــــــــــــا مسعودی
562 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *