پیشنهادی متفاوت برای گردشگری در نوروز

پرتال اجتماعی واکنش:قصد سفر دور دنیا دارید اما جیب هایتان از تهی سرشار است؟ اهل سفرید و در زاویه دیدتان به دنبال جاهایی فراتر از دوبی هستید؟ اصلا گیریم که جیب هایتان هم پرپول شد، سوال اساسی تری که به وجود می آید این است که اصلا ایران را دیده اید؟قصد سفر دور دنیا دارید اما جیب هایتان از تهی سرشار است؟ اهل سفرید و در زاویه دیدتان به دنبال جاهایی فراتر از دوبی هستید؟ اصلا گیریم که جیب هایتان هم پرپول شد، سوال اساسی تری که به وجود می آید این است که اصلا ایران را دیده اید؟ زیر و زبر این گربه نشسته را زیرپا گذاشته اید که حالا قد سفر به دور دنیا را دارید؟

حالا چه سوالات ما باعث شده زندگی تان به دو نیمه تقسیم شود، چه اینکه وضعیت جیب تان مشکل دارد و نمی توانید فعلا به سفر دور دنیا بروید، عجالتا منوی پیشنهادی ما را بخوانید. در این صفحات به کمک ایرانگردان و جهانگردان کاربلدی مثل آرش نورآقایی و جواد قارایی از هر قاره چند مکان دیدنی را انتخاب کرده ایم و نمونه مشابه وطنی اش را هم در کنارش آورده ایم. رفتن به چنین جاهایی در عید نوروز مصداق بارز «چه خوش بود که برآید به یک کرشه دو کار» است.

حتی اگر خوب نگاه کنید می بینید که سه تا کار با یک کرشمه همزمان انجام شده چرا که هم یک منطقه کمتر شناخته شده را دیده اید، هم به خاطر اطلاعات این صفحه انگار از مشابه جهانی اش بازدید کرده اید و از همه مهم تر اینکه از شلوغی و راه بندان های عجیب نوروز نجات پیدا کرده اید و چند امتیاز از بقیه جلو افتاده اید. مزیت بزرگ تر این کار این است که اگر خدا خواست و در آینده به هر کدام از این نقاط دنیا سفر کردید، بتوانید با افتخار سرتان را بالا بگیرید و برای افراد محلی توضیح بدهید که در ایران هم نمونه مشابهی از این مکان وجوددارد.

استرالیا

برفراز ابرها

نمونه خارجی: بلو مونتینز

کوه های آبی یا بلو مونتینز یکی از همان همیشگی هایی است که پیشنهاد خیلی از توریست های باتجربه به توریست های جوان است. این منطقه با وسعت بیش از 11400 کیلومترمربع تقریبا در 50 کیلومتر غرب سیدنی در حد فاصل بین دو رودخانه نیپین و کاکس واقع شده. هفت پارک ملی و بخشی از مناطق حافظت شده کوه های آبی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. قبل از اینکه پای اروپایی ها به این منطقه برسد کوه های آبی برای هزاران سال در تصرف ساکنان بومی این منطقه بوده.

پیشنهادی متفاوت برای گردشگری در نوروز

مشابه داخلی: جنگل ابر

با اینکه جنگل ابر در استان سمنان قرار دارد اما به نوعی ادامه جنگل های هیرکانی شمال کشور است. ویژگی اصلی این جنگل همان طور که از اسمش پیداست، ابرهایی است که فضای جنگل را گرفته. ابرها آن قدر در این جنگل پایین آمده اند که از عصر تا شب می توانید عملا در میان ابرها قدم بزنید. دلیل این اتفاق این است که در این محل از ضخامت کوه های البرز کم شده و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لا به لای دره ها به سمت جنوب سرازیر می شوند. به همین دلیل است که با کم شدن دمای هوا از بعدازظهر تا شب انگار ابرها روی زمین می آیند.

پیشنهادی متفاوت برای گردشگری در نوروز

نکته کنکوری

جنگل ابر در مرز استان سمنان و گلستان قرار دارد. این جنگل در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان قرار دارد.


جاده ساحلی

نمونه خارجی: گریت اوشن رود

یک جاده در کنار اقیانوس آرام هست که خیلی از کسانی که استرالیا می روند از آن دیدن می کنند. این جاده حدود 150 مایل در امتداد ساحل ویکتوریای جنوب شرقی ادامه دارد و قدمت آن به جنگ جهانی دوم می رسد. در اینجا یک جاده ساحلی واقعی که البته پس از جنگ جهانی اول ساخته شده نیز وجود دارد. جاذبه های طبعی یو کوهستان که یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی دنیا را در این منطقه می بینید.

پیشنهادی متفاوت برای گردشگری در نوروز

مشابه داخلی: جاده ساحلی چابهار تا بندر گواتر

مسیر جاده ساحلی ای که از چابهار تا بندر گواتر ادامه دارد، حدود 100 کیلومتر است. این جاده با وجود اختلافاتی که با گریت اوشن رود دارد، می تواند همان ساحل زیبا و جاده را داشته باشد. بندر گواتر خلیجی کوچک در دریای عمان است که نیمی از آن در ایران و نیم دیگرش در پاکستان قرار دارد.

پیشنهادی متفاوت برای گردشگری در نوروز

نکته کنکوری

طول جاده حدود 99 کیلومتر است که حدود یک ساعت و نیم برای رسیدن به بندر گواتر زمان می برد. اگر بخواهید با هواپیما به فرودگاه «کنارک» بیایید، باید مسافتی حدود 127 کیلومتر را طی کنید و تقریبا بعد از دو ساعت به آنجا می رسید.


آفریقا

شهر رنگی رنگی

نمونه خارجی: شهر شفشاون مراکش

یکی از دلایل بسیاری از توریست ها برای رفتن به مراکش، شهر نقلی و کوچک شفشاون در شمالا ین کشور است. نکته مهم و بامزه ای که در مورد این شهر وجوددارد این است که قسمت قدیمی این شهر یکدست، آبی رنگ است. در دهه 1930 یهودیان در این منطقه ساکن شدند و تمام دیوارهای شهر به این رنگ درآوردند. شفشاونی ها (!) به رسوم گذشتگان شان پایبندند به خاطر همین هم هر سال رنگ دیوارها را تجدید می کنند. به نظر آنها رنگ آبی نمادی از آسمان و بهشت است.

پیشنهادی متفاوت برای گردشگری در نوروز

مشابه داخلی: روستای ابیانه

با سفر به روستای ابیانه در نگاه اول دو نکته جلب توجه می کند؛ اول ساخته شدن خانه ها روی دامنه شی دار رودخانه برزرود است که باعث شده روستای چندطبقه به نظر برسد. نکته دوم هم رنگ سرخ ساختمان هاست. اهالی روستا، نمای خارجی خانه هایشان را با خاک سرخی که معدن آن در نزدیکی روستاست، می سازند.به همین دلیل روستای ابیانه روستایی به رنگ سرخ است. بنابراین در برابر شهر آب مراکشی ما در ایران روستای سرخ ابیانه را داریم. مردم ابیانه هم مثل اهالی شهر آبی به رسم و رسوم قدیمی شان پایبندند و علاوه بر حفظ آداب و رسومشان، هنوز گویش و لباس هایش محلی مخصوص خودشان را استفاده می کنند. مردهای ابیانه هنوز شلوارهای سیاه بختاری می پوشند و زن ها هم پیراهن هایی بلند با چارقدهای گلدار سر می کنند.

پیشنهادی متفاوت برای گردشگری در نوروز

نکته های کنکوری

روستای ابیانه در استان اصفهان و در 40 کیلومتری به شهرستان نطنز قرار دارد. اگر وسیله شخصی ندارید، اصفهان می تواند مقصد شما باشد و از حداکثر گزینه هایی که برای یک سفر داخلی وجوددارد مثل هواپیما، قطار و ماشین شخصی استفاده کنید. البته در این صورت باید هواپیما، قطار و ماشین شخصی استفاده کنید. البته در این صورت باید به فکر وسیله ای برای طی کردن فاصله 140 کیلومتری اصفهان تا نطنز هم باشید. روستای ابیانه به خاطر حجم بالای گردشگر، خودش هتل دارد که می توانید اینترنتی رزرو کنید.