کافه گردش
دنیای مد
۳ آبان ۱۳۹۴, ۱۲:۳۹ ب.ظ

خانه ای زیبا با فضای سنتی ایرانی

پرتال اجتماعی واکنش: به نظر می‌رسد در تقویم‌ها یک روز را باید به نام صفویه نامگذاری کرد؛ سلسله‌ای که اگر نبود بخش مهمی از تاریخ فرهنگ و هنر ایران هم از دست می‌رفت. نمونه بارزش بافت پارچه‌های ترمه است؛ پارچه‌هایی که اگرچه گذشته‏ای کاملا ایرانی و چند هزارساله دارند اما مدت‌ها بود که فراموش شده بودند. دوره صفویه اما ترمه ایرانی دوباره احیا شد و جای خودش را در بازارهای دنیا پیدا کرد. حالا و بعد از گذشت چند صد سال از آن روزگار اگرچه بازار ترمه رونق و رواج گذشته را ندارد اما هنوز سرپاست و به حیات خودش ادامه می‌دهد. کسانی که دل شان می خواهد خانه ای با فضای سنتی ایرانی داشته باشند حتما مشتری ترمه هستند.

پارچه‌های اشرافی

رانر

قیمت: ۱۵۰ هزار  تا ۱ میلیون تومان

پارچه‌های اشرافی

رانرها به عنوان رومیزی برای میز ناهارخوری، میز پذیرایی و عسلی‌های کنار مبل استفاده می‌شوند. به خاطر همین هم معمولا سه تکه یا چهار تکه هستند. رانرها متنوع‌ترین محصولات ترمه در بازارند و شما بسته به سلیقه و رنگ مورد نظرتان حق انتخاب‌ زیادی دارید.

پارچه‌های اشرافی

رومیزی مربع

قیمت: ۹۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان

پارچه‌های اشرافی

بعضی‌ها به عنوان بقچه، بعضی ها برای روی اپن و عده‏ای هم به عنوان رومیزی برای میزهای گرد آن را می‌خرند. اوج زیبایی طرح‌های ترمه را می‌شود در همین کار دید. سادگی و کم بودن سرمه‌دوزی و تزئینات اجازه می‌دهد طرح‌های پارچه بیشتر از همیشه خودشان را نشان دهند.


پارچه ترمه

قیمت: ۲۵ تا ۳۷۰ هزار تومان

پارچه‌های اشرافی

اگر طرح‌های داخل بازار راضی‌تان نمی‌کند و دل‌تان می‌خواهد خودتان دست به قیچی شوید، می‌توانید پارچه‌های ترمه را جداگانه از بازار بخرید. مثل بقیه پارچه‌ها، ترمه‌ها هم عرض‌های متفاوتی دارند که موقع خرید باید حواس‌تان به آن باشد.


سرویس کامل

قیمت: ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان

پارچه‌های اشرافی

بعضی از شرکت‏ها هم هستند که سرویس ۳۴ پارچه روتختی و روبالشی ترمه برای اتاق خواب دارند؛ سرویسی که از رومبلی گرفته تا آینه و شمعدان و سطل زباله را شامل می‌شود. درست مثل همین عکس که در آن رومیزی، روتختی، روبالشی، کوسن و پرده‌ها همه از جنس ترمه هستند.


سجاده و جانماز

قیمت: ۱۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان

پارچه‌های اشرافی

سجاده ترمه جزء جدانشدنی جهیزیه نوعروس‏هاست؛ البته به غیر از نوعروس‏ها یکی از پرکاربردترین و پرفروش‌ترین وسایلی که با ترمه درست می‌شود و در همه فروشگاه‌ها هم وجود دارد، سجاده و جانماز ترمه است. سجاده‌ها معمولا سه‌تکه هستند و اغلب سرمه‏دوزی دارند.


تابلو

قیمت: ۱۵۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان

پارچه‌های اشرافی

تابلوهای ترمه طرح‌های متنوعی دارند. هر شرکت بنا بر ذوق و سلیقه طراحانش با استفاده از ترمه تابلوهایی را در رنگ‌های متنوع تولید می‌کند. علاوه بر طرح‌های معمول خیلی وقت‌ها سوره‌های چهار قل، و ان‌یکاد و دعاهای مذهبی به کار اضافه می‌شود و کارکرد تابلو را تغییر می‌دهد.


صندوقچه

قیمت: ۳۵ تا ۱۵۰ هزار تومان

پارچه‌های اشرافی

صندوقچه‌های ترمه کاربردها و ابعاد متفاوتی دارند. بسته به ابعاد صندوقچه می‌توان از آن به عنوان جعبه جواهرات، دستمال کاغذی، کارد و چنگال یا لوازم آرایشی استفاده کرد. بعضی‌ها هم از این صندوقچه‌ها به عنوان جعبه کادو استفاده می‌کنند و هدیه‌های‏شان را در آن می‌گذارند. حتی بعضی از آجیل‌فروشی‏ها هم جعبه‌های آجیل کادویی‏شان از جنس ترمه است. گاهی اوقات این صندوقچه‌ها را از ترکیب چرم با ترمه می‌سازند و در دکور خانه استفاده می‌کنند.


کوسن و پشتی

قیمت: ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان

پارچه‌های اشرافی

اگر دکوراسیون خانه‌تان سنتی است و حال و هوای قدیمی دارد، می‌توانید متناسب با رنگ مبل‌ها و وسایل اتاق از کوسن و پشتی‌های ترمه استفاده کنید.


پوشیدنی‌ها

قیمت: ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان

پارچه‌های اشرافی

ترمه‌ها خودشان را به وسایل شخصی و لباس‌های ما هم رسانده‌اند. اگر خوب در بازار بگردید، حتما چشم‌تان به کفش‌های ترمه، انواع کیف‌، مانتو، روسری و حتی جلیقه ترمه هم می افتد.

پارچه‌های اشرافی

جلد کتاب

قیمت: ۴۰ تا ۳۰۰ هزار تومان

پارچه‌های اشرافی

بیشتر برای کتاب‌های ارزشمند مثل قرآن و دیوان حافظ از جلد ترمه استفاده می‌شود. مشتری‌های آن هم اکثرا تازه‌عروس‌هایی هستند که می‌خواهند به خانه بخت بروند. به همین دلیل در کنار کتاب‏ها، جلد سند ازدواج و دفتر بله‌برون از جنس ترمه هم دیده می‌شود.

سارا ابراهیمی
1,675 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *