آتش‌سوزی در مناطق جنگلی پاسارگاد بعد از 15 ساعت هم مهار نشد

پرتال خبری واکنش: با گذشت 15ساعت از آغاز آتش سوزی درمناطق جنگلی و ارتفاعات شهرستان پاسارگاد در شمال استان فارس، این آتش از آنچه که سخت گذر بودن حوزه آتش سوزی و کمبود بالگرد برای انتقال نیروهای امدادی نامیده شد، هنوز مهار نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس شامگاه چهارشنبه با اشاره به اینکه تاکنون موفق به مهار70 تا 80درصد دامنه آتش سوزی درمنطقه بلاغی شهرستان پاسارگاد شده ایم، اظهار داشت : از استان کرمان تقاضای بالگرد کمکی به منظور انتقال بیشتر نیروهای امدادی به ارتفاعات پاسارگاد شده است.

حسن فیاض پور به خبرنگار افزود : امروز با همکاری نیروهای امدادی چندین شهرستان همجوار توانستیم آتش را به رغم شدت گرمی هوا و وزش باد در بخش وسیعی از منطقه بلاغی مهار کنیم.

به گفته فرماندار شهرستان پاسارگاد 900 هکتار از پوشش گیاهی در منطقه بلاغی این شهرستان از صبح امروز دچار آتش سوزی شده و برغم تلاش نیروهای امدادی هنوز مهار نشده است.

طاهر ایزدی افزود: این آتش سوزی حوالی ساعت 30: 9 صبح امروز به دلایل نامعلومی درمنطقه یاد شده آغاز شد که از همان ابتدا گروه هایی از اداره های محیط زیست، منابع طبیعی و مردم برای فرونشاندن آتش به منطقه بلاغی عزیمت کردند.

وی گفت : هم اینک بخشی از این آتش سوزی مهار شده لیکن به دلیل سخت گذر بودن، وسعت منطقه و پوشش گیاهی انبوه در این مکان هنوز این آتش به صورت کامل مهار نشده است.

فرماندار پاسارگاد ادامه داد : برای سرعت بخشیدن به کار مهار آتش در این منطقه از اداره های شهرستان های همجوار نیز درخواست کمک شده و همچنین از بالگرد برای انجام این کار استفاده شده اما به دلیل محدود بودن ظرفیت بالگرد، این وسیله چندان کارآیی برای خاموش کردن آتش در این منطقه ندارد.

وی، نوع پوشش گیاهی منطقه آتش سوزی را درختان بادام و بنه عنوان کرد و افزود: وزش باد موجب شده که دامنه آتش در این منطقه گسترش یابد.

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در فاصله 110 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.