آمار اتباع خارجی در ایران…

.
.

در حالی که به گفته مقامات دولتی، بازار کار کشور به دلیل ورود صدها هزار جوان کارجو به سمت انفجار بیکاری و بحران واقعی پیش می‌رود، طبق آخرین سرشماری رسمی حدود ۱٫۷ میلیون تبعه خارجی که بیشتر آنها از افغانستان، عراق، پاکستان و ترکیه هستند، در بازار کار ایران فعالیت دارند و به همین تعداد متقاضی شغل ایرانی هنوز فرصت اشتغال را نیافته‌اند. علی ربیعی وزیر کار اخیرا تعداد اتباع بیگانه حاضر در بازار کار ایران را بالغ بر ۲ میلیون نفر اعلام کرد که نشان دهنده موج جدید ورود خارجی‌ها به ایران برای کار است.

 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است: بر اساس آخرین سرشماری رسمی کشور در سال ۹۰، ۱ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۱۹۵ خارجی در بازار کار ایران مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۱۲ نفر فقط از کشور افغانستان هستند.

بر پایه این گزارش، ۵۱ هزار و ۵۰۶ نفر از اتباع کشور عراق نیز به همراه ۱۷ هزار و ۷۳۱ نفر تبعه پاکستانی در بازار کار ایران فعالیت دارند. در کنار اتباع کشورهای یاد شده، وزارت کار تعداد اتباع کشور ترکیه را در بازار کار ایران هزار و ۶۳۹ نفر اعلام کرده است.

افزایش ۸۲ درصدی مهاجرت اتباع بیگانه به ایران

۲۴ هزار و ۲۹۰ نفر نیز در آمار وزارت کار از سایر کشورها هستند و ۱۴۰ هزار و ۵۱۶ نفر نیز تابعیت خود را اعلام نکردند. رسیدن جمعیت اتباع خارجی در ایران به حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نسبت به جمعیت خارجی های حاضر در ایران در سال ۶۵ به میزان ۸۱٫۹ درصد رشد یافته است.

همچنین بر اساس آمارها از تعداد کل جمعیت خارجی های حاضر در ایران ۸۶ درصد معادل ۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۱۳ نفر تبعه کشور افغانستان هستند و پس از آن به ترتیب ۳٫۱ درصد معادل ۵۱ هزار و ۵۰۶ نفر عراقی، ۱٫۱ درصد به تعداد ۱۷ هزار و ۷۳۱ نفر پاکستانی، ۰٫۱ درصد معادل ۱۶۳۹ نفر مربوط به کشور ترکیه و ۱٫۴ درصد به تعداد ۲۴ هزار و ۲۹۰ نفر نیز سهم سایر کشورها است. در این بین ۸٫۳ درصد خارجی ها به تعداد ۱۴۰ هزار و ۵۱۶ نفر نیز تابعیت خود را اظهار نکرده اند!

از مجموع ۱ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۷۷۲ نفر جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر خارجی ساکن در کشور ۷۰۸ هزار و ۶۷۵ نفر مرد معادل ۵۵٫۳ درصد، و ۵۷۳ هزار و ۹۷ نفر نیز معادل ۴۴٫۷ درصد زن هستند. استان تهران با ۴۱۸ هزار و ۲۵۷ خارجی، مقصد اول اتباع بیگانه برای سکونت و کار محسوب می شود.

می توان گفت ۳۲٫۶ درصد اتباع بیگانه برای حضور در ایران تهران را انتخاب می کنند و پس از آن خراسان رضوی با ۱۷۸ هزار و ۴۷۵ نفر معادل ۱۳٫۹ درصد کل مهاجران خارجی به کشور را در خود جای داده است. پس از آن نیز اصفهان با ۱۳۳ هزار و ۱۴ نفر معادل ۱۰٫۴ درصد، مقصد سوم اتباع بیگانه در ایران است.

تهران انتخاب اول خارجی ها برای سکونت و کار

از مجموع ۱ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۷۷۲ نفر خارجی بالای ۱۰ سال ساکن در ایران ۳۵۸ هزار و ۹۹۷ نفر معادل ۲۸ درصد در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ ساله قرار دارند. از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر خارجی ساکن در ایران ۵۰۷ هزار و ۸۸۰ نفر معادل ۳۹٫۶ رصد در گروه جمعیت فعال و ۷۰۱ هزار و ۹۳۸ نفر معادل ۵۴٫۸ درصد در گروه جمعیت غیرفعال قرار دارند.

یکی از نکات جالب توجه درباره حضور اتباع بیگانه در ایران، اشتغال ۹۲٫۷ درصدی جمعیت فعال خارجی ها در کشور است که در مقابل سیل تقاضا برای کارجویان ایرانی جالب توجه و در عین حال برای برنامه ریزیان و سیاست گذاران بازار کار کشور حائز اهمیت است.

بر پایه این گزارش، از میان شاغلان خارجی ساکن در ایران ۷۱ درصد دارای تحصیلات ابتدایی و راهنمایی، ۱۷ درصد تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی و تنها ۵٫۶ درصد دارای تحصیلات عالی هستند. به صورت کلی از حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار شاغل خارجی در ایران تنها ۱۴ هزار و ۴۳۸ نفر دارای تحصیلات عالی هستند.

تحصیلات ۷۱ درصد مهاجران در حد ابتدایی

اکثریت قریب به اتفاق اتباع شاغل در ایران در گروه کارگران ساده مشغول به فعالیت هستند و پس از آن گروه های شغلی صنعتگران، کارکنان کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری بیشترین تعداد خارجی ها را در خود جای داده است.

ساختمان انتخاب درصد بسیار بالایی از شاغلان خارجی در ایران است و تولیدات صنعتی (ساخت) نیز در این بخش قابل توجه است. عمده فروشی و خرده فرشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت نیز دارای بیشترین تعداد کارگران خارجی است. به صورت کلی، ۷ درصد کارگران ساده کشور را خارجی ها تشکیل می دهند.

جدول استان های دارای بیشترین تعداد خارجی

استان افغانستان استان عراق استان پاکستان
اصفهان ۱۷۳۱۷۷ اصفهان ۴۳۶۱ اصفهان ۵۰۷
البرز ۷۵۸۶۸ ایلام ۲۲۳۳ تهران ۲۵۴۹
تهران ۵۰۳۲۶۶ تهران ۸۸۹۴ خراسان رضوی ۲۰۹۲
خراسان‌رضوی ۲۱۴۵۵۸ خراسان‌رضوی ۶۶۱۹ خوزستان ۵۰۶
فارس ۱۰۷۳۲۴ سیستان‌وبلوچستان ۲۰۰۱ سیستان‌وبلوچستان ۳۲۱۶
قم ۹۶۵۸۰ قم ۹۵۱۵ فارس ۴۷۱
کرمان ۱۰۴۵۳۰ کرمان ۹۶۲ قم ۴۶۲۶
یزد ۵۱۱۰۴ یزد ۲۴۸۲ کرمان ۴۲۲