آمریکا:هدف ما برکنار کردن اسد است

پرتال خبری واکنش: دستیار دبیر شورای امنیت ملی آمریکا در نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان هر گونه هماهنگی عملیات میان واشنگتن و مسکو در سوریه را رد کرد. ویکتور نولاندبه صراحت گفت: «هدف ما برکنار کردن اسد است.»
خبرگزاری فارس: «ویکتور نولاند»، مشاور دبیر شورای امنیت ملی آمریکا در امور اروپا و اروراسیا، در نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، هر گونه عملیات هماهنگی میان واشنگتن و مسکو در عملیات این دو کشور در سوریه را رد کرد.

download (1)

نولاند با بیان اینکه دو کشور تنها مانورهایی برای «تنش‌زدایی» برگزار کرده‌اند گفت که واشنگتن عملیاتش را با مسکو هماهنگ نمی‌کند.

«آن پترسون»، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک از دیگر مقامات آمریکایی حاضر در این نشست بود. وی در پاسخ به سوالی درباره موضع واشنگتن در واکنش به حمایت ایران و روسیه از ماندن بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، گفت که رفتن او «نقش حیاتی» در هر گونه توافق درباره سوریه دارد.

ویکتور نولاند هم در پاسخ به یک سوال در همین باره به صراحت گفت: «هدف ما برکنار کردن اسد است.»

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اثرات احتمالی بحران سوریه بر امنیت اسرائیل تأکید کرد که برای واشنگتن «هیچ چیز به اندازه امنیت اسرائیل اهمیت ندارد.»

«براد شرمن»، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا با بیان این ادعا که مداخله روسیه در سوریه بعد از امضای برجام، و بعد از اطمینان از دست‌یابی ایران به میلیون‌ها دلار پول صورت گرفته پرسید آیا در صورتی که ایران این منابع مالی را به سوریه یا روسیه انتقال دهد، واشنگتن از آن با خبر خواهد شد؟

«پترسون» به این سوال اینطور پاسخ داد:‌ «بله، متوجه می‌شویم.» «نولاند» ابتدا گفت که پاسخ این سوال را نمی‌داند، اما سپس گفت: «متوجه می‌شویم.» دو مقام آمریکا توضیح بیشتری در این باره ارائه نکردند.

«مایکل مک‌کاول»، قانونگذار جمهوری‌خواه با متهم کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به انجام اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه گفت که در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا درخواست قرار دادن این سازمان ایرانی در فهرست سازمان‌های تروریستی را مطرح کرده است. وی نظر «پترسون» و «نولاند» را در این باره جویا شد.

«پترسون» در پاسخ به این سوال گفت که در حال حاضر تحریم‌هایی علیه سپاه وضع شده است. مک‌کاول، پاسخ داد: «اما سپاه هنوز به عنوان سازمان تروریستی در فهرست قرار نگرفته است.» «پترسون» از پاسخ به این سوال خودداری کرد.