آیت‌الله هاشمی: اتمام جنگ بهترین کار در طول عمرم بود

پرتال خبری واکنش:غلامعلی رجایی نوشت: چندین روز پیش، سومین مصاحبه اختصاصی ام را با آیت الله هاشمی انجام دادم که ازساعت یازده ونیم آغاز و تا مدتی پس ازاذان ظهرطول کشید.قبلا دومصاحبه دیگرهم با ایشان انجام داده ام که  توسط  روابط عمومی مجمع تشخیص پیاده وتنظیم شده اند.آیت‌الله هاشمی: اتمام جنگ بهترین کار در طول عمرم بود

رجایی در وبلاگ خود آورده است: بنا دارم با موافقت ایشان مجموع این چند مصاحبه که درجهت آشنایی هرچه بیشترجامعه وبخصوص نسل جوان ودانشگاهی وطلاب جوان جامعه ما با مقاطع مهم زندگی شخصی و مبارزاتی آیت الله هاشمی است در یک مجموعه درکناردومصاحبه دیگر – درباره نوجوانی  وجنگ- منتشر شوند .

نوع سوالهای من دراین مصاحبه ها ازآیت الله بسیار صریح وبی پرده و متفاوت از سایر مصاحبه هایی بود که بعضا با ایشان انجام شده است.آیت الله با صبروحوصله به همه سوالات من جوابهای خوب وکاملی دادند.

امروز وقتی از ایشان سوال کردم ازمیان کارهایی که دراین هشتاد سال کرده اید ازکدام یک خوشحال ترهستید – و بعضی اقدامات بسیارمهم از جمله ختم هوشمندانه جنگ و تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و… را نام بردم ،گفتند: ازاتمام به موقع جنگ که باعث شد عده ای از مردم ایران جانشان محفوظ بماند. من هم به ایشان عرض کردم اتمام جنگ حتی به نفع عراقیها هم شد وجان خیلی ازآنها را هم  نجات داد .تایید کردند وگفتند همین طوراست چون تلفات آنها درجنگ بیشترازما بود.

از آیت الله پرسیدم اگرخدا روز قیامت به شما بگوید چه چیزی را برای ما آورده ای، چه پاسخی خواهید داد؟مکثی کردند و گفتند: فکرمی کنم کارتفسیرقرآن که از دوران زندان شروع کردم و فرهنگ راهنمای قرآن که کارجامع وکم نظیری برای محققین علوم ومعارف قرآنی است!

آیت الله هاشمی درتوضیح اقدامات خود دردوران بازسازی نکته جالبی گفتند که وقتی در دولت من بحث مترو مطرح شد وقصد داشتیم کار را شروع کنیم عده ای با آن مخالفت کردند وگفتند مترو یک اقدام اشرافی ولوکس است!بعد باخنده گفتند آقای ….- که من نامش را نمی برم-  که او هم با این کار موافق نبود وقتی درقم به ایشان کار را توضیح دادیم گفتند این همه خاک را که درکندن تونل مترو بر می دارید، می خواهید کجا بریزید!!؟

این را که آیت الله گفت با خود اندیشیدم چقدربعضی ازشخصیت های بزرگ تاریخ با مردم زمان خود فاصله دارند ودرک نمی شوند.

آخرین سوالی که از ایشان کردم این بود که فکر می کنید تاریخ درباره شما چه قضاوتی می کند؟مکث کوتاهی کردند وپاسخ زیبایی دادند که انشاء الله درمجموعه ای که منتشرخواهدشد ملاحظه خواهید کرد!با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.