کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۶ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۵۱ ق.ظ

آیت‌الله هاشمی: باید سرمایه‌گذاری‌های بزرگ دنیا را بپذیریم

آیت‌الله هاشمی: باید سرمایه‌گذاری‌های بزرگ دنیا را بپذیریم

رئیس مجمع تشخیص نظام گفت: دنیا به ما فرصت داده تا وارد دانشی شویم که باور نکردنی است، گداخت هسته‌ای که فقط هفت کشور در جهان آن را دارند و الان شاید ۱۰ تا ۱۱ کشور باشد و یکی از آنها ما هستیم و این در سایه برجام پیش آمد.

پرتال خبری واکنش:آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی بعد از ظهر امروز در سالن فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان اظهار داشت: حقیقتاً از نعمت‌های مهم الهی برای کشور و انقلاب اسلامی این است که توفیق نصیبمان شد و توانستیم دانشگاهی به این عرض و طول در سراسر کشور تأسیس کنیم.

وی ادامه داد: اخیراً در فضای مجازی و میادین بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی سفره تعلیم و تربیت و تحقیق و نوآوری را باز کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر دنیای امروز از تکنیک و دانش عالی برخوردار نباشد، پیشرفت نصیبش نمی‌شود، هر چند منابع طبیعی بزرگ داشته باشد، چراکه منابع طبیعی شخصیت جهانی نمی‌آورد.وی با اشاره به اینکه علم و دانش سبب برتری انسان‌ها شده است، افزود: خداوند انسان را به واسطه علم و دانش بر ملائکه برتری داد، در حالی که ملائکه به خداوند گفتند، انسانی که در زمین ظلم، فساد و خونریزی می‌کند نیاز به خلقتش نیست اما خداوند با مسابقه‌ای که بین ملائکه و حضرت آدم گذاشت توانست با علمی که حضرت آدم داشت، ملائکه را در برابر آدم به سجده وادارد که البته این سجده برای خداوند است.

هاشمی‌رفسنجانی با تشریح اینکه اسلام در دانش پیشتاز شد و زمانی که قرون وسطی در جهل و توحش دست و پا می‌زد، تمدن عظیم اسلامی توسط مسلمانان ایجاد شد، بیان کرد: وقتی دنیای اسلام به سمت دانش رفت، دانش بشری از طریق ترجمه به سراسر دنیا راه پیدا کرد و کسانی که سبک‌ مغزی می‌کنند که نباید فرزندانمان به خارج بروند، بدانند که دستور خداست.وی در ادامه با اشاره به اینکه اوایل انقلاب تعداد کمی دانشجو در کشور داشتیم، افزود: از کارهای بسیار زیبایی که دانشگاه آزاد اسلامی انجام داد و خیلی‌ها از آن حرف به‌ میان نمی‌آورند، عدالت و تعادل جغرافیایی در کشور در زمینه دانش بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی روی دوش مردم شکل گرفت و خواست مردم بود که این امر محقق شد.

وی با بیان اینکه دنبال گله کردن و انتقاد نیستم، ابراز داشت: در تمام این سال‌ها از کسانی که نمی‌خواستند در کشور این‌گونه باشد حسادت می‌دیدم و امروز هم برای گرفتن بسیاری از مقاطع تحصیلی بالا دچار مشکلاتی هستیم و با وجود دو وزیر علوم و بهداشت در هیأت مرکزی دانشگاه آزاد اما خیلی از مشکلات ما به سختی رفع می‌شود.

هاشمی‌رفسنجانی ادامه داد: به هر حال با این همه نامهربانی‌ها با یک اقدام هوشمندانه امام راحل داریم از مشکلات عبور می‌کنیم.

وی عنوان کرد: ما بحث دانشگاه آزاد را آغاز کردیم و امام خمینی(ره) حمایت کردند و قول ادامه حمایت دادند، مبلغی پول دادند و جلوی هر تعرضی که می‌خواست، شکل گیرد را گرفتند.این مسؤول، دانشگاه علوم و تحقیقات تهران را یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آزاد کشور دانست که اراضی آن توسط امام راحل عنایت شده است و افزود: امروز به جایی رسیدیم که می‌توانیم امیدوار باشیم در دنیا به عنوان یک مرکز قابل قبول برای دانشمندان شناخته شدیم.

وی اذعان کرد: دنیا به ما فرصت داده تا وارد دانشی شویم که باور نکردنی است، گداخت هسته‌ای که فقط هفت کشور در جهان وجود دارد و الان شاید ۱۰ تا ۱۱ کشور باشد و یکی از آنها ما هستیم و این در سایه برجام پیش آمد.

هاشمی‌رفسنجانی اذعان کرد: باب توسعه در مذاکرات هسته‌ای برای ما باز شد و گفتند می‌توانید در گداخت هسته‌ای که عالی‌ترین قله دنیاست، ورود کنید.

وی با توضیحی از این علم تصریح کرد: در این زمینه دو فرض وجود دارد که یا وابسته باشیم و یا عضو باشیم و بستگی به تصمیم دولت دارد.

وی عنوان کرد: ۷۰ هزار استاد و معلم و ۲۰ میلیون‌ فضای آموزشی‌ تحقیقاتی و بالغ بر ۵ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی توفیق است و بیش از ۳۳ سال از عمر این دانشگاه می‌گذرد.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به مشکلات اول انقلاب و فضای تروریسم بیان داشت: جنگ تحمیلی هم با اقیانوس مردم بسیجی تمام شد و ما توانستیم همه شرورهای بین‌المللی را شکست دهیم و سازمان ملل در جنگ ایران و عراق ۱۰۰ میلیارد دلار غرامت به نفع ما برید.

وی افزود: در سازندگی هم مردم اگر همکاری نمی‌کردند و نق‌هایی که خیلی‌ها الان می‌زنند را می‌زدند، نمی‌توانستیم کاری کنیم.

هاشمی‌رفسنجانی دانشگاه آزاد را برای مردم دانست و عدالت آموزشی که توسط آن ایجاد شده را یادآور شد و اظهار کرد: هر دانشگاهی که در شهرستانی باشد آن شهرستان را چند گام به جلوتر می‌برد، همین الان اگر بخواهیم و مصلحت بدانیم توسعه دهیم مراجعه زیادی خواهیم داشت اما الان به دنبال تبادل اطلاعات هستیم.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اقتصاد مقاومتی را درون‌زا و برون‌گرا دانست و تصریح کرد: باید از خود بجوشیم و به بیرون هم نگاه داشته باشیم از پیشرفت‌های دنیا باید استفاده کنیم و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ دنیا را بپذیریم و بازار دنیا را داشته باشیم.

وی متذکر کرد: در ۱۰ سال تحریم‌ها بازار صادرات و نفت تأثیرپذیری داشت که باید برگردانیم، همه جا باید حضور داشته باشیم هم بازار و هم منبع را داشته باشیم.
وی با اذعان به اینکه اگر دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان تأسیس نمی‌شد، بقیه دانشگاه‌ها نمی‌آمدند، خاطرنشان کرد: خواهید دید در موج جدید دانشگاه آزاد چند پله در فضای جهانی و در دانش مبنایی برای توسعه کشور پیش خواهیم رفت.هاشمی‌رفسنجانی به تأکید مقام معظم رهبری در زمینه تحصیل فرزندان اتباع اشاره کرد.

وی گفت: شما سربازان این میدان هستید و دانشگاه واحد رفسنجان بسیار خوب و موفق از هر منظر است هم اعتبار خوبی دارد و هم نیازهای خودش را تأمین می‌کند و امیدواریم بتوانیم رفسنجان را به شهر علم تبدیل کنیم.

سارا ابراهیمی
303 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *