آیت‌الله هاشمی: علی‌رغم تلاش بعضی افراد مردم حماسه‌وار در انتخابات شرکت کردند

آیت‌الله هاشمی: علی‌رغم تلاش بعضی افراد مردم حماسه‌وار در انتخابات شرکت کردند
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برنامه‌ریزی برای هدایت هدفمند نقدینگی کشور را وظیفه مشترک قوای تقنینی و اجرایی، به خصوص مسئولان بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور دانست و گفت: نمونه بارز موفقیت این کار، برنامه استانداری همدان است که با هماهنگی استاندار و هماهنگی بانک ها و تولیدگران و صاحبان کارخانه‌های تعطیل شده، برای معوقات تسهیلات برنامه‌ریزی شد و بسیاری از کارخانجات به مسیر تولید برگشتند و آمار بیکاری را به 6 درصد رساندند.
پرتال خبری واکنش: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تقویت امید در جامعه را وظیفه مسئولان در همه سطوح دانست و گفت: هم ایران ظرفیت ایجاد رونق اقتصادی را دارد و هم مردم، حق برخورداری از یک زندگی آبرومند و همراه با رفاه را دارند و می‌توان با برنامه ریزی و همکاری، ایران و ایرانی را به جایگاه اصلی خویش رساند.
ایشان، رقابت مؤسسه‌های مالی در پرداخت سود بیشتر به نقدینگی‌های مردم را گردابی برای نظام بانکی کشور در آینده و یکی از عوامل افزایش رکود تورمی خواند و گفت: شاید امروز برای جذب و حفظ پول‌های مردم پرداخت چنین سودها را برای خود توجیه کنند، اما برای اقتصاد کشور و رونق تولید، تعبیری جز «از چاله به چاه افتادن» ندارد.
در ادامه این دیدار، بعضی از مسئولان بانک رفاه نیز در جمع حاضر شدند و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به عرض تبریک حاضران، به خاطر رأی قابل توجه در انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی و حضور پرشور مردم سراسر کشور در انتخابات، گفت: تبریک اصلی و تاریخی را باید به مردم بگوییم و از آنها تشکر کنیم که اعتبار نظام را در مجامع بین‌المللی بالا برده‌اند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رشد آگاهی مردم را برای امروز و آینده کشور ارزشمند توصیف کرد و گفت: مردم ایران مسیری را رفته‌اند که برگشت‌پذیر نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند در این مسیر مانع‌تراشی نماید.
ایشان جوانان آگاه و تحصیلکرده را سرمایه مردم و کشور و نظام توصیف کرد و گفت: این قشر فرهیخته، آینده ایران را برای رسیدن به قله‌های پیشرفت تضمین کرده و باید از جوانان حمایت کرد و راه را برای اشتغال آنها باز کرد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی: مردم هستند که تصمیم می گیرند
وی صبح امروز در دیدار نمایندگان منتخب شهرستان‌های استان یزد در مجلس شورای اسلامی، مردم یزد را دارای ریشه‌های تاریخی در تمدن ایران دانست و گفت: مردم آن خطه که صلابت خود را از کویر وام گرفته‌اند، در هر مقطعی، نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند و تازه‌ترین مصداق نقش آفرینی آنان، انتخابات هفتم اسفند بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از انتخابات دو مجلس خبرگان رهبری و شورای اسلامی که باعث افزایش اعتماد مردم به نظام شده است، گفت: نکته مهم این انتخابات، تبلور آگاهی مردم بود که علی‌رغم تلاش بعضی‌ها برای مسمومیت‌های فضای انتخاباتی، حماسه‌وار آمدند و بهترین صحنه را رقم زده‌اند.
آیت‌الله هاشمی ، با تأکید بر این نکته که «مردم هستند که تصمیم می‌گیرند»، گفت: اگر این نکته، در کشور تثبیت شود و تداوم یابد، ایران الگوی کشورهای منطقه و حتی بسیاری از کشورهای جهان می‌شود.
ایشان مسابقه کشورهای پیشرفته و شرکت‌های مهم بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در ایران را به خاطر ارتقای جایگاه ایران در جامعه جهانی دانست و گفت: زمینه برای انجام کارهای بزرگ مهیاست، اما برای زندگی مردم، کارهای کوتاه مدت و میان مدت لازم است که لازمه آن همکاری دولت و مجلس است.
وی، اشتغال آفرینی را ضرورت امروز مردم، خانواده‌ها، جوانان و به خصوص تحصیلکرده‌ها خواند و گفت: باید برای برگشت رونق تولید به کشور و راه‌‌اندازی کارخانجات تعطیل شده، برنامه‌ریزی کرد که علمی‌ترین و اقتصادی‌ترین شیوه آن، استفاده از وجود نقدینگی‌هاست. البته قبل از آن فعلاً باید با جدّیت با قاچاق مبارزه کرد.
آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی، افزود :اگر به تولیدگران داخلی فرصت و میدان بدهیم، قاچاق و قاچاقچی به هر شکلی که باشد، از بین می‌رود.
ایشان، ایجاد تردید برای سرمایه‌گذاران خارجی در ایران و منفی بافی‌های تریبون‌های رسمی را مانع اصلی در مسیر رونق اقتصادی کشور دانست و گفت: دولت و ملت با همه موانعی که در مسیر حرکت به سوی پیشرفت دارند، با همکاری و همدلی می‌توانند مشکلات را برطرف کنند.
آیت‌الله هاشمی ، نقش و جایگاه مجلس برای ایجاد فضای کار، کوشش و اشتغال را بسیار والا دانست و گفت: امیدواریم نمایندگان منتخب، براساس وعده‌های انتخاباتی به وظایف خویش عمل کنند.
ایشان ترکیب مجلس آینده را برای کشور مناسب توصیف کرد و گفت: در همه جوامع یکی از عوامل رکود و تورم، حتی در ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم رکود و تورم بی‌اخلاقی‌ها، دوری مجلس از انجام وظایف اصلی و دامن زدن به مسایل حاشیه‌ای و دوری از کارهای اساسی است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری جمله تاریخی امام راحل که «مجلس در رأس امور است»، گفت: از یک سو مظهر اراده، خواست و نظر مردم است و از سوی دیگر، با تصویب قوانین درست، بر صمیمیت حاکمیت و دولت با ملت می‌افزاید.
آیت‌الله هاشمی پرورش انسان‌های نخبه و سرنوشت ساز را یکی از ویژگی‌های استان یزد دانست و گفت: در دوره معاصر هم رئیس دولت اصلاحات و دکتر عارف از آن خطه برخاستند.
در آغاز این دیدار، آقای دکتر رضا امراللهی، رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی کشور طی سخنانی گفت: خوشحالیم که حاصل تلاش اعتدالی دوستان و دوستداران شما در شهرهای یزد، انتخاب نمایندگانی بود که به میانه‌روی مشهور هستند.
همچنین آقایان مهندس غلامعلی سفید، استاندار اسبق یزد و رئیس شورای اصلاح‌طلبان استان یزد، دکتر کمال دهقانی فیروزآباد، منتخب مردم شهرستان‌های تفت و میبد و دکتر محمدرضا تابش، منتخب مردم اردکان، ضمن ارائه گزارشی از فضای انتخاباتی استان، به بیان دیدگاه‌های خویش درباره مسایل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.
منبع:انتخاب