اتمام شناسایی قربانیان حادثه حله و سمنان

بنابر اظهارات رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، 57 نفر از قربانیان حادثه حله و 43 نفر از کشته شدگان حادثه تصادف قطار سمنان شناسایی شده‌اند.

پرتال خبری واکنش: احمد شجاعی در نشستی خبری با عنوان “پایان مراحل تعیین هویت جانباختگان حوادث انفجار حله عراق و تصادف قطار سمنان” با اشاره به اینکه 40 هزار تطبیق دی ان ای برای حادثه حله عراق انجام شده است، گفت: 57 نفر از قربانیان حادثه حله و 43 نفر از قربانیان حادثه تصادف قطار سمنان شناسایی شده‌اند.

وی افزود: کار تطبیق دی ان ای تمام است ولی با این حال ممکن است از حادثه حله اجساد جدیدی شناسایی شوند؛  بحث قطار سمنان هم تمام است مگر اینکه از استان قطعه جدیدی به ما انتقال دهند.

شجاعی با اشاره به اینکه در دو هفته گذشته بخاطر وقوع حوادث متعدد چون حادثه تروریستی سامرا، سقوط اتوبوس، حادثه تروریستی حله عراق و تصادف قطارسمنان، روزهای پرمشغله و پرکاری داشتیم، گفت: حجم حادثه و انفجار در حله به حدی بالا و سوختگی‌ها شدید بود که اجسادی که برای شناسایی به تهران انتقال داده شده بود، غیر قابل تشخیص بودند.

شجاعی ادامه داد: بسیاری از اجساد متلاشی شده بودند و تنها قطعاتی از اجساد باقی مانده بود و چون امکان شناسایی از طریق ظاهر وجود نداشت کار استخراج دی ان ای و نمونه برداری را آغاز کردیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه بلافاصله به خانواده‌هایی که در خوزستان بودند اعلام کردیم برای نمونه برداری مراجعه کنند افزود: در نیمه شب اجساد حادثه قطار به تهران انتقال یافت که دچار سوختگی شدید شده بودند و غیر قابل تشخیص بودند که به سرعت کار استخراج و نمونه برداری را شروع کردیم.

شجاعی اظهار کرد: قرار بود برای روز چهارشنبه مصادف با شهادت امام رضا مراسم بزرگداشت درگذشتگان انجام شود بنابراین زمان کوتاه بود و قول دادیم طی یک هفته کار شناسایی انجام شود؛ مسئولان نیز تصمیم گرفتند تشییع با کد انجام شود.

وی تاکید: برای اینکه بتوانیم دردی از آلام هموطنان بکاهیم و خانواده‌ها را از بلاتکلیفی درآوریم درخواست کردیم که در مرکز کهریزک کار نمونه برداری به صورت شبانه روزی انجام شود که کارشناسان فعالیت های خود را به صورت 24 ساعته انجام دادند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: طی چهار روز کار نمونه برداری و تطبیق را به اتمام رساندیم. قبل از تشییع افراد شناسایی و اعلام شدند که کار سخت و سنگینی بود.

وی با اشاره به اینکه بعد از چهار روز کار شناسایی قطعات انجام و نهایی شد، گفت: تاکنون 57 نفر از حادثه تروریستی حله عراق شناسایی شده‌اند که از این تعداد 55 نفر ایرانی و دو نفر اتباع خارجی هستند که یکی افغانی و دیگری عراقی است.