اجرای برجام کلید خورد

پرتال خبری واکنش:این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز سه شنبه 12 آبان 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

*** اجرای برجام شروع شد
روزنامه ی «ایران» در خبری که به اظهارات صالحی در خصوص آغاز اجرای برجام از سوی ایران با کاهش سانتریفیوژها اختصاص داشت، نوشت: خبرگزاری رویترز این اظهارات صالحی را نشان دهنده آغاز اجرای توافق هسته ای از سوی ایران دانست.
روزنامه ی «اعتماد» هم در گزارش خبری خود در همین پیوند با عنوان «جمع آوری سانتریفیوژها» از تذکر ٢٠ نماینده به رییس جمهوری همزمان با اعلام انجام مقدمات محدودسازی غنی سازی در نطنز خبر داد.
اعتماد افزود: این درخواست در حالی از سوی ٢١ نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که متن برجام در مدت زمان ٩٠ روز پس از تهیه آن در وین ساعت ها در کمیسیون امنیت و کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی و همین طور صحن علنی مورد بررسی قرار گرفت و اعضای تیم مذاکره کننده نیز ساعت ها با حضور در مجلس شورای اسلامی در خصوص الزامات و تعهدات ایران در برجام توضیحات مبسوطی داده اند.
به نوشته ی اعتماد، ایران با توجه به منوط شدن اجرای لغو تحریم ها به راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اقدام های ایران درصدد است که هرچه سریع تر و در بازه زمانی دو ماه پس از روز قبول توافق (٢٣ مهر) وارد روز اجرا شود تا اتحادیه اروپا، ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل هم رسما لغو تحریم های خود را اجرایی کنند. با توجه به آنکه تا مدت زمان رسیدن به روز اجرا، با ایران همچنان با توجه به مفاد توافقنامه موقت ژنو برخورد می شود ورود هرچه سریع تر ایران به فاز پس از روز اجرا می تواند درهای بسته شده به روی اقتصاد ایران را گشوده و در ورود ایران به بازارهای جهانی و ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران گام جدی محسوب شود.
«قدم های عملی اجرای برجام» نیز عنوان گزارش خبری روزنامه ی «فرهیختگان» است که در آن می خوانیم: تا نیمه دسامبر (24 آذر) به عنوان موعدی که آژانس بین المللی انرژی اتمی باید در گزارش خود انجام تعهدات هسته ای ایران را تصدیق کند 6 هفته بیشتر نمانده است و طرف ایرانی مشغول حرکت در مسیر انجام تعهدات خود است. به همین منظور مقدمات کار فراهم شده است.
فرهیختگان افزود: به این ترتیب دیپلماسی تنش زدایی و تعاملی دولت یازدهم که با توافق هسته ای نمود بیشتری پیدا کرده است، با اجرای برجام در حال رسیدن به اهداف راهبردی از پیش تعیین شده است. دیپلماسی و سیاست خارجی که به گفته مقام معظم رهبری «مانند همه کشورهای جهان بر منافع بلند مدت و اصول و ارزش ها استوار است و با رفت و آمد دولت ها با سلایق سیاسی گوناگون، تغییر نمی کند، دولت ها فقط در تاکتیک ها و ابتکارات اجرایی راهبردهای سیاست خارجی تاثیرگذار و دخیلند».
«تعادل» نیز در انتشار خبر شروع اجرای برجام عبارت «برجام در ایران کلید خورد» را تیتر نخست شماره ی امروز خود قرار داد.
در این میان روزنامه ی «کیهان» در گزارش خبری- تحلیلی نخست خود با عنوان «آغاز عملیات اجرایی برجام با کدام تضمین کتبی؟!» با انتقاد از شروع اجرای برجام مدعی شد: مقامات دولتی کشورمان در حالی از آغاز عملیات اجرایی برجام و جمع آوری سانتریفیوژها خبر داده اند که هنوز طرف مقابل هیچ تضمین کتبی مبنی بر رفع تحریم ها ارائه نداده است.
به ادعای این روزنامه، اقدام توأم با تعجیل دولت در حالی است که هنوز هیچ تضمین کتبی از سوی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مبنی بر لغو کامل تحریم ها صورت نگرفته است و از سوی دیگر تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرف های مقابل نیز از سوی دولت ایران تدارک دیده نشده است.
کیهان می نویسد: برجام همانگونه که رهبر معظم انقلاب در نامه خود به رئیس جمهور بر آن تاکید ورزیده اند دارای «نقاط ابهام و ضعف های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه می تواند به خسارت های بزرگی برای حال و آینده کشور منتهی شود.»
«مذاکرات تو در تو» نیز عنوان سرمقاله ی روزنامه ی «رسالت» است که در آن به بدعهدی آمریکایی ها در اجرای تعهداتشان تاکید شده و آمده است: مذاکرات تو در تو چیست؟ مهارت آمریکایی ها در این نوع مذاکرات کدام است؟ آمریکایی ها در واشنگتن صدها مرکز پژوهشی دارند که کارشان سرویس دادن به حکومت در خصوص گفتگوهاست. کار این مراکز پیشگویی، پیش بینی و خواندن دست طرف مقابل در گفتگوهای سیاسی است.
در ادامه می خوانیم: بر مبنای این پیش بینی و پیشگویی ده ها گزینه را به سیاستمداران خود پیشنهاد می کنند تا آنها در گفتگوها با دست پر حاضر شوند. آنها در ‘حرف’ کم نمی آورند، اما در حوزه ‘عمل’ به تعهدات، همیشه کم گذاشته اند. در هر دالانی از گفتگو، طرف مقابل را به دالانی دیگر می برند، آنقدر در این دالان های تو در تو می گردانند تا طرف حرفی برای گفتگو نداشته باشد و حرف اول خود را هم فراموش کند. در دالان آخر، گفتگویی در کار نیست، فقط ‘گفت’ از طرف مقابل و ‘شنیدن’ از سوی طرف اول است. کارکرد گفتگوهای «تو در تو» این است که در هر «دالان» بخشی از جیب طرف را می زنند و در دالان آخر نه تنها چیزی تحویل طرف نمی دهند بلکه یک چیزی یا چیزهایی هم طلب می کنند.
در پایان با طعنه به تیم مذاکره کننده ی هسته یی کشورمان آمده است: می گویند خطر سایه جنگ را با برجام از سر کشور دور کردیم استنادشان چیست؟ آمریکایی ها هر وقت دلشان بخواهد این تهدید را به رخ ملت و دولت ما می کشند. ملت ایران، همه، پاسخ این تهدید را می دهند. چه خوب است دولت هم همپای ملت، همین پاسخ را تکرار کند.
*** بازتاب متفاوت سخنرانی روحانی در جمع سفیران
«حسن روحانی» رییس جمهوری صبح دیروز 11 آبان ماه، در همایش سفیرها و رییسان دفترها و نمایندگی های ایران در خارج از کشور، وزیر خارجه و تیم مذاکره کننده را از بهترین سرمایه های مدیریتی کشور دانست و برجام را پیروزی عظیم سیاسی ملت ایران نام نهاد. وی همچنین برای مذاکره در مورد مسایل منطقه یی اعلام آمادگی کرد. این سخنان بازتاب خبری گسترده و متفاوتی در روزنامه های امروز داشت.
«پیام دیپلماسی روحانی به جهان» عنوان گزارش خبری- تحلیلی روزنامه ی اعتماد در خصوص سخنان دیروز روحانی بود.
«دوره ایران هراسی به سر آمده است / حاضریم در منطقه مذاکره کنیم به شرط برقراری ثبات و امنیت/ برجام را با ملاحظات مقام معظم رهبری به پیش می بریم و بازگشت ریاض از مسیر غلط راه را برای همکاری باز خواهد کرد» بخش های مهم سخنان روحانی از نگاه روزنامه ی اعتماد بود.
روزنامه ی فرهیختگان نیز در مطلبی در همین ارتباط نوشت: همزمان با آغاز اجرای برجام در کشور، رئیس دولت به همایش سفرا و روسای دفاتر و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور رفت و ضمن تشریح دستاوردهای توافق هسته ای ایران با گروه 1+5، این روش مذاکره را یک الگو برای حل مشکلات در جهان و منطقه خواند. حسن روحانی تاکید کرد که ایران حاضر به مذاکره برای حل مشکلات منطقه ای است اما منوط به اینکه نتیجه مذاکرات برقراری ثبات و امنیت در کشورهای منطقه باشد.
فرهیختگان افزود: او همچنین گریزی به اختلافات بین تهران و ریاض زد و خطاب به دولتمردان سعودی گفت که اگر دست از مداخلات بردارند مشکل روابط ایران با عربستان حل وفصل خواهد شد.
به نوشته ی این روزنامه، رئیس جمهوری که در جمع سفرا و کارداران جمهوری اسلامی سخنرانی می کرد، با تاکید بر اینکه «عقب نشینی از اصول، راهی در دستگاه دیپلماسی ندارد»، احترام جهان به دیپلمات های کشور را احترام به عظمت ملت ایران دانست و گفت: «قدرت سیاسی در تعامل سازنده با جهان خود را به رخ جهانیان می کشد؛ تنها تعامل برد – برد به نتیجه می رسد، اما باید در این تعامل مراقب چارچوب ها و اصول خود باشیم و نباید از اصول و هویت دینی، ملی و عزت خود کوتاه بیاییم.»
«عقب نشینی از اصول راهی در دستگاه دیپلماسی ندارد» هم بخشی از سخنان روحانی بود که در عنوان خبری روزنامه ی رسالت برجسته شد.
سخنان دیروز روحانی دستکم در صفحه ی نخست روزنامه های کیهان، «جوان» و «سیاست روز» بازتاب نداشت.
*** حاشیه های دادگاه متهم فساد نفتی
جلسه ی پنجم دادگاه فساد نفتی در روز یکشنبه، 10 آبان 1394، در حالی به پایان رسید که بابک زنجانی، متهم این پرونده در دفاع از خود که بسیاری آن را حمله به دیگران می دانند، ادعاهای تازه یی را مطرح کرد. حاشیه های خبری مربوط به پرونده ی بابک زنجانی بازتاب گسترده یی در روزنامه های امروز داشت.
روزنامه ی «آرمان» در یادداشتی با عنوان «فساد نفتی و خسارت وزارت نفت» نوشت: درباره بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت سوالی که مطرح می شود مساله سود و دیرکرد پول و جبران خسارت های وزارت نفت است. طبیعی است طبق ضوابط جریمه دیرکرد به این پول تعلق می گیرد و معاون حقوقی وزارت نفت هم اعلام کرده است که مطالبات ما شامل جریمه دیرکرد بدهی نیز می شود.
آرمان افزود: البته درباره سود پول باید دید وزارت نفت در قراردادی که با بابک زنجانی بسته است چه تعهداتی را لحاظ کرده است. منظور تعهداتی است که ضمانت اجرایی داشته باشد. باید به متن قرارداد مراجعه و مشاهده کرد که چه تعهداتی در آن قید شده است. اما معمول آن است که چنین تعهدی درباره سود پول در قرارداد وجود داشته باشد.
به نوشته ی این روزنامه، نکته دیگر آن است که حتی اگر پرداخت بدهی توسط زنجانی هم انجام شود، دادگاه به روال خود ادامه خواهد داد. یک بخش دادگاه درباره بدهی ایشان است که باید پرداخت شود و درآن حرفی نیست. بخش دیگر دادگاه، رسیدگی به اتهامات و تخلفاتی مانند جعل اسناد و اخلال در نظام اقتصادی کشور است. باید مشخص شود چه کسانی برخلاف قانون با او همکاری داشته اند و منشأ رانت های دریافت شده و ارتباطات کشف شود. خود متهم هم به اینکه رشوه داده، اذعان دارد. همه این موارد باید بررسی و روشن شود.
روزنامه ی «شرق» هم در مطلبی با عنوان «بدهکاران طلبکار» نوشت: او در رفتار و گفتار، یک احمدی نژاد تمام عیار است. وقتی پوشه های «خیلی محرمانه، غیرقابل قرائت» را با خود به دادگاه می آورد، شیوه ای تهدیدآمیز دارد. اگر مطلبی قابل بیان نیست، چه لزومی بر گرفتن ژست ناگفته هایی وجود دارد که نمی تواند بگوید؟ زنجانی به خوبی می داند که چطور به وقت بدهکاری، طلبکار شود. پوشه غیرقابل قرائت او هم مانند فهرست مفسدان اقتصادی است که سال ها در جیب احمدی نژاد ماند و هیچ گاه منتشر نشد. آن هم ظاهرا غیرقابل قرائت بود. بماند که پس از پایان دولت های نهم و دهم، بسیاری از همراهان احمدی نژاد به دلیل فساد اقتصادی راهی زندان شدند. آنان بدهکاران طلبکارند.
روزنامه ی «قانون» هم در تحلیلی اقتصاد ی پیرامون اتهام ها و د فاعیات میلیارد ر زند انی با عنوان «بانک یا بابک کد ام مقصرند ؟» نوشت: نابغه اقتصاد ی بود ن بابک زنجانی شاید محل ترد ید باشد اما د ر این که وی فرد باهوشی است هیچ ترد ید ی نیست چرا که پس از د وسال همچنان به رغم زند انی بود نش او بر اسب مراد سوار است و هنوز نتوانسته اند تکلیف او و بد هی اش را روشن کنند . د ر عین حال او طی این مد ت نشان د اد ه که قاعد ه بازی را نیز خوب بلد است و می د اند چگونه مسیر وارسی پروند ه را طولانی ،منحرف و افراد و نهاد های بیشتری را د رگیر کند . به عنوان مثال به نظر می رسد د ر جریان د اد گاه و برای قربانی جلوه د اد ن خود و د اد ن رنگ و بوی سیاسی به د اد گاهی شد نش با اشاره به فرد ی که بیش از پنج میلیارد یورو بد هی نفتی د ارد ، قصد د ارد وزارت را نیز د رگیر و وارد بازی کند .د ر واقع با این روش می خواهد پشتیبانانی ازمخالفان د ولت برای خود ایجاد کند و فرصت جد ید حمله به د ولت را برای آنان فراهم کند ؛ به عبارت د یگرمی خواهد د ر این روند یارگیری کند تا تنها نباشد .
قانون افزود: با این حال اکنون این پرسش مطرح است که آیا بانک ها می توانند پول بد ون منشأ را قبول کنند ؟ اگر قبول کنند چه جرمی مرتکب شد ه اند ؟ آیا روابط خاص بابک زنجانی د ر د ولت قبل باعث شد ه است که این اتفاق رخ بد هد ؟ حتی اگر اد عای بابک زنجانی هم د رست باشد چرا بانک های مسکن وتوسعه از همان ابتد ا مراتب را به مراجع ذی صلاح اطلاع ند اد ه اند .ضمن اینکه بلوکه کرد ن پول بد ون منشأ نیز وظیفه بانک نیست و قوه قضاییه باید این کار را انجام د هد .
به نوشته ی این روزنامه، از سوی د یگر رقم های اعلامی زنجانی رقم های کلانی است که اصلا نمی تواند از نظر پنهان بماند . به عبارت د یگر اگر از همان ابتد ا این پول بد ون منشأ وارد بانک شد ه و اگر بانک اقد ام به معرفی آن به قوه قضاییه نکرد ه است مصد اق بارز پولشویی می شود که این قضیه را باید از منظر د یگر واز لابه لای روابط خاص د ولت پاک د ست با برخی افراد نگاه کرد .
*** باران پاییزی خیابان های تهران را قفل کرد
«باز پخش سریال ترافیک و باران» عنوان گزارش خبری – تحلیلی نخست روزنامه ی «شهروند» است که به ترافیک سنگین در تهران و قفل شدن خیابان های تهران در نخستین بارش پاییزی و ضعف ناوگان حمل و نقل شهری اختصاص دارد.
در این مطلب آمده است: باران آمد و مردم در خیابان ها ماندند. یکشنبه شب در همان وقتی که رانندگان تاکسی به طور کاملا هماهنگ همزمان با شروع باران از سطح معابر تهران غیب شدند و احتمالا در خانه ها استراحت می کردند، پلیس از رانندگان وسایل شخصی درخواست کرد مسافران را در طول مسیرهای منتهی به مقصد خود سوار کنند. تهرانی ها اما زیر باران ماندند. تاکسی ها هم نیامدند و بسیاری از آنها سرانجام لرزان لرزان پیاده در خیابان های پایتخت به راه افتادند، خودروها رد شدند و خیس شان کردند. سر تا پا شدند گل. شهروندان بخت برگشته، گاهی هم ایستادند و جلوی خودروهای عبوری دستی به نشانه کمک بلند کردند که «آی سواره ها ما پیاده ها را هم ببرید» و حالا یک روز بعد از همان شب مدیران شهری از آنها می خواهند که وقتی باران می آید خودروهایشان را بیرون نیاورند و با وسایل حمل و نقل عمومی تردد کنند!
نخستین باران پاییزی همان طور که انتظار می رفت و البته بدتر از آنچه انتظار می رفت، خیابان های تهران را قفل کرد. مترو مسافران را در نقاط مختلف تهران خالی می کرد اما روی زمین و در بزرگراه ها، سرچهار راه و در میادین وسیله ای نبود که آنها را به مقصد برساند و حاشیه خیابان های تهران پر بود از صف مسافران بی خودرویی که به امید وسایل حمل و نقل عمومی مانده بودند و آب از سر و صورت شان می چکید. سواره ها هم وضع خیلی بهتری نداشتند، بسیاری از شهروندان تهرانی شب گذشته ٤ تا ٥ ساعت در ترافیک معطل شدند و به این ترتیب سرمای زمستان تهران را به کلی آشفته کرد.
شهروند در ادامه با اشاره به درخواست مدیران شهری از مردم برای رفت و آمد با ناوگان حمل و نقل عمومی در روزهای بارانی افزود: ناوگان ناکارآمد حمل ونقل عمومی درحالی از مردم می خواهند که در روزهای بارانی بدون وسیله شخصی در شهر تردد کنند که وضع دیروز ناوگان حمل و نقل عمومی تهران به حدی ضعیف بود که ساعت ٩ شب سرهنگ عابدی، جانشین فرمانده پلیس راهور در مصاحبه ای با اعلام این که به دلیل باران و کمبود وسایل حمل و نقل عمومی مسافران در راه مانده اند از رانندگان وسایل شخصی خواست مسافران را در مسیرها سوار کنند. با همه اینها و شرایطی که مردم یکشنبه شب در تهران به چشم دیدند و تاکسی هایی که مثل همیشه در زمان باد و بوران و باران از سطح شهر غیب می شوند و اتوبوس هایی که به طور شگفت انگیزی از تعداد آنها به طور ناگهانی کم می شود، این جای شگفتی است که مدیران شهری از مردم می خواهند در روزهای بارانی خودروهای شخصی را بیرون نیاورند تا کار آنها راحت شود و شهر ترافیک کمتری داشته باشد!
این روزنامه در پایان اضافه کرد: خلاصه که این است وضع این روزهای تهران که خیلی ها به چهار پل و تونلش می بالند و می گویند پایتخت به سمت توسعه با شتاب پیش می رود!