کافه گردش
اخبار
۲۸ خرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۰۷ ق.ظ

احتمال خروج خشکسالی از کشور

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه هنوز کشور از بحران و تنش آبی خارج نشده است، در عین حال گفت: بارش‌ها به حد نرمال نزدیک شد.

پرتال خبری واکنش: علیرضا دائمی با اعلام اینکه از بحران و تنش آبی خارج نشدیم گفت: با وجود بارش های خوب امسال اما هنوز از بحران و تنش آبی خارج نشدیم و در تمام کلانشهرها نیاز به مدیریت مصرف داریم.

معاون وزیر نیرو اظهارداشت: در زاینده رود، فارس، بوشهر و هرمزگان مشکلات کم آبی همچنان پابرجا است و بارش ها در این مناطق کافی نبوده است. مشکل کم آبی در کشور با چند بارش خوب برطرف نمی شود، گرچه شرایط بهتر شده اما مشکل کم آبی ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه بارش های امسال به حد نرمال نزدیک شده گفت: اگر ده سال خشکسالی داشته باشیم چند سال باید بارش ها بیش از حد نرمال باشد تا به حالت ترسالی برسیم. دائمی درباره میزان بارش های سال آبی جاری گفت: بارش های امسال خوب بود، اما هنوز ۲ درصد نسبت به درازمدت کاهش نشان می دهد.

دائمی ادامه داد: ‌از ابتدای سال آبی تاکنون ۲۲۷ میلیمتر بارش ثبت شده است. معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه میانگین بارش در سال های گذشته ۲۵۰ میلیمتر بود گفت: اما در ده سال اخیر به ۲۳۲ میلیمتر کاهش یافته که از تغییرات اقلیمی نشأت می گیرد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو حجم آب های سطحی امسال را بهتر توصیف کرد و گفت: از ابتدای سال آبی ۴۶ میلیارد متر مکعب روان آب داشتیم که این رقم در دراز مدت ۶۸ میلیارد متر مکعب بوده است. وی درصد برخورداری مشترکان شهری از آب آشامیدنی سالم را ۹۹.۱ درصد و میزان برخورداری مشترکان روستایی (بالای ۲۰ خانوار) از آب آشامیدنی سالم را ۷۴ درصد اعلام کرد.

رهـــــــــــــا مسعودی
360 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *