احتمال وقوع جنگ روسیه و ناتو

احتمال وقوع جنگ روسیه و ناتو

الجزیره گزارش داد: احتمال واکنش نظامی روسیه علیه ترکیه وجود دارد.

پرتال خبری واکنش:مواضع کشورهای غربی نشان می دهد که آنان به دنبال آرام کردن اوضاع هستند و از دو طرف می خواهند محتاط باشند تا این حادثه به یک درگیری مسلحانه تبدیل نشود و شکی در این نیست آغاز این درگیری ها تهدیدی برای امنیت بین الملل خواهد بود.

وزیر دفاع روسیه از اتخاذ تدابیر خبر داده ولی به ماهیت این اقدامات اشاره نکرده است. همچنین وی تاکید کرد پیام محکومیت روسیه به اطلاع مقامات ترکیه رسیده است. پس از اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره این حادثه شمار زیادی از مقامات این کشور موضع گیری کرده اند و همه این مقامات خواهان اتخاذ اقدامات قاطع علیه ترکیه هستند.

برخی از مقامات روسیه خواهان آن شده اند تمام پروازهای غیرنظامی روسیه به ترکیه متوقف شود و همه گردشگران روسی از ترکیه به کشور بازگردند. نائب رئیس پارلمان روسیه نیز تاکید کرد اقدامات تروریستی در ترکیه کمتر از اقدامات تروریستی در مصر نیست و این که هیچ توجیهی برای رفتن شهروندان روسی به ترکیه وجود ندارد. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز از شهروندان این کشور خواست به ترکیه سفر نکنند. تا این لحظه موضع مقامات روسی وارد فاز واکنش نظامی نشده است. انتقادات زیادی از ترکیه درباره حمایت این کشور از گروه های مسلح مخالف نظام سوریه مطرح است.

برخی از مقامات روسیه ترکیه را متهم می کنند که نفت سوریه را از داعش خریداری می کند و رئیس جمهور روسیه نیز به این مسئله اشاره نکرده است. بنابراین واکنش ها در ترکیه محدود به مجازات های سیاسی است و شاید به سطح اقتصادی برسد. اگر قرار است واکنش نظامی صورت بگیرد احتمالا این واکنش پس از نشست نیروهای مسلح روسیه خواهد بود.

وی درباره اظهارات یکی از مقامات روس مبنی بر همکاری ترکیه و آمریکا در هدف قرار دادن این جنگنده روس گفت: سرگئی ملنیکف نائب رئیس دوما یکی از اعضای حزب کمونیست روسیه است و تاکید کرد اطلاعاتی را به دست آورده است که نشان می دهد هدف قرار دادن جنگنده روسیه بر اساس هماهنگی های اطلاعاتی و امنیتی ترکیه و آمریکا بوده است. این مقام روسیه تا این لحظه اسنادی را در این زمینه ارائه نکرده است و شاید این موضع مقام روس در چارچوب متشنج شدن روابط روسیه و ناتو مطرح شده است به ویژه آنکه رئیس جمهور روسیه در دیدار با پادشاه اردن در منطقه سوچی، ناتو را به حمایت از تروریسم متهم کرد. بنابراین این بحران از چارچوب تنش های دوجانبه ترکیه و روسیه خارج شده و وارد بحران بزرگ تری در سطح روابط روسیه و ناتو شده است. ترکیه یکی از اعضای مهم ناتو است.

الجزیره همچنین در گزارش دیگری نوشت: بسیار روشن است مقامات ترکیه ابعاد مختلف این حادثه را برای اعضای ناتو تشریح کرده اند و این که چرا خلبان روسی به هشدارهای ترکیه توجه نکرد. بعید به نظر می رسد این بحران یک شبه حل و فصل شود. این بحران دارای ابعاد ژئوپلتیکی عمیق است و شاید در برابر یک بحران واقعی را در روابط ترکیه و روسیه شاهد هستیم و در نشست ناتو تنها ابعاد فنی و نظامی این حادثه بررسی می شود و باید منتظر موضع پایتخت های غربی باشیم.

برخی ها می گویند این اقدام ترکیه اشتباه بوده است و در حال حاضر این کشور تلاش می کند ناتو را وارد درگیری در اراضی سوریه کند. عده ای دیگر نیز می گویند روس ها، آمریکایی ها، ترک ها و فرانسوی ها که در حریم هوایی سوریه فعالیت می کنند به هماهنگی های بیشتری نیاز دارند. بحران واقعی در روابط روسیه و ترکیه ایجاد شده و این بحران دارای ابعاد سیاسی عمیق جهانی است.

گاردین: احتمال رویارویی نظامی بین ناتو و روسیه

نشریه گاردین گزارش داد:احتمال رویارویی نظامی ناتو و روسیه وجود دارد.

نشریه انگلیسی گاردین با اشاره به سرنگون شدن جنگنده روسیه نوشت: سقوط این جنگنده تاکید می کند خطر واقعی در آغاز درگیری میان طرف های دخالت کننده در بحران سوریه وجود دارد.

این نشریه افزود: این احتمال وجود دارد که درگیری هایی میان ناتو و روسیه آغاز شود.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.