احداث جاده در جنگل ابر متوقف شد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست طی نشست خبری از پیگیری مشکل محیط‏بانان محکوم به اعدام، توقف تخریب جنگل ابر و تصویب قانون مدیریت تالاب‏ها در کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان، معصومه ابتکار امشب در جریان سفر به استان سمنان در نشستی با خبرنگاران رسانه‌ها در سالن غدیر استانداری سمنان اظهار داشت: فعالیت‌های متعددی برای احیای پارک ملی دریاچه ارومیه انجام شده و مسئولیت تأمین منابع آب در این دریاچه برعهده وزارت نیرو است.
وی تصریح کرد: سازوکارهای اجرایی در این حوزه اتخاذ شده و ۱۸ راهکار شورای عالی آب نیز برای احیای عاجل دریاچه ارومیه باید وارد مرحله عملیاتی شود.
ابتکار تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات زیادی برای حفظ این دریاچه و احیای آن انجام داده است که از این پس نیز با قوت ادامه می‌یابد.
* ‌قانون مدیریت تالاب‌ها در دست تصویب است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: در حال حاضر، ۴۵ تالاب در کشور در معرض تهدید جدی و بحران قرار دارند و بسیاری از این تالاب‌ها به دلیل فقدان برنامه متوازن مدیریت منابع آب دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.
ابتکار افزود: در بخشی از این تالاب‌ها برداشت آب به حدی بوده که حقابه تالاب را نادیده گرفته‌ایم یا مشکلات دیگری برای آنها ایجاد شده است.
وی، بی‌توجهی به تالاب‌ها را دلیل اصلی خشک شدن یا آسیب‌دیدن آنها دانست و گفت: برای احیا و حفظ این تالاب‌ها برنامه‌های متعددی پیش‌بینی شده است.
این مسئول اضافه کرد: قانونی در دست تصویب نهایی در مجلس شورای اسلامی قرار دارد که در زمینه مدیریت تالاب‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست متذکر شد: در شورای عالی حفاظت محیط زیست بحث توجه به موضوع مدیریت منابع آب و حتی حقابه طبیعت، تالاب‌ها و رودخانه‌ها مورد توجه جدی قرار گرفته است.
* ۲۳ استان درگیر ریزگردها هستند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با بیان اینکه ۲۳ استان کشور در فصول مختلف درگیر ریزگردها می‌شوند، اظهار کرد: منشأ اصلی ریزگردها، کشور عراق است که البته اردن، سوریه و عربستان نیز در این زمینه دخیل هستند.
ابتکار افزود:‌ خشک شدن تالاب‌های مرزی و برخی مناطق داخلی نیز سبب شده است عوامل تشدید ریزگردها افزایش یابد.
وی گفت: طرح‌های مختلفی در سطح بین‌المللی به منظور کنترل ریزگردها و کاهش آسیب‌های آن در دست اجرا است و کشور عراق نیز اقدامات اولیه در این زمینه را آغاز کرده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: دولت عراق مطالعاتی را با همکاری‌ دانشگاه‌های این کشور در دست اجرا دارد که مشاوران ایرانی نیز در آن دخیل هستند.
* معادن رها شده یکی از منشأ‌های ریزگردهاست
ابتکار همچنین معادن رها شده در اقصی‌نقاط کشور را یکی دیگر از منشأ‌های تولید ریزگردها دانست و گفت: ریزگردها منشأ داخلی نیز دارند و به طور عمده، تالاب‌های خشک شده و مراتع بدون پوشش گیاهی و بیابان‌هایی که دستخوش تغییراتی شده‌اند در این امر مؤثر هستند.
وی ادامه داد: شماری از معادن در سراسر کشور بهره‌برداری و سپس به حال خود رها شده است و این امر آثار و عوارضی را برای شهرها و مردم همجوار آنها به سبب تولید ریزگردها به دنبال دارد.
* ۶ محیط‌بان محکوم به اعدام شدند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با بیان اینکه با تشکیل کمیسیونی در درون این سازمان مراتب بازنگری وضع محیط‌بانان در بحث‌های مختلف در دست انجام است، گفت: شرایط محیط‌بانان از نظر پایه حقوق، تجهیزات، آموزش‌ها، مسائل حقوقی و همچنین مشکلات قضایی نیز در این کمیسیون بررسی می‌شود.
ابتکار ادامه داد: در برخی از موارد، محیط‌بانان در درگیری با شکارچیان غیرمجاز دچار مشکلاتی شده‌اند که پرونده‌ آنها در دستگاه قضایی در دست بررسی است و به همین خاطر سازمان حفاظت محیط زیست تدابیر مؤثری به ویژه در حوزه معاضدت قضایی در دست اجرا دارد.
وی اضافه کرد: سعی می‌شود تا نگرانی‌هایی که این روزها در ارتباط با وضع محیط‌بانان محکوم به اعدام وجود دارد برطرف شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۶ نفر از محیط‌بانان محکوم به اعدام شدند که تلاش می‌شود در مرحله اول با جلب رضایت اولیای دم و در مراحل بعد با تلاش‌های قانونی، مشکلات این محیط‌بانان برطرف شود.
*‌ مدارس محیط زیست در برخی استان‌ها فعال است
ابتکار همچنین با بیان اینکه مدارس محیط زیست در برخی استان‌های کشور از جمله تهران فعال شده است، آغاز به کار این مدارس را پیشنهادی ارائه شده از سوی یک فعال و تشکل غیردولتی محیط زیستی اعلام کرد.
وی افزود: در تهران تعدادی از این مدارس فعال شده است و اقدامات آنها بیشتر در حد دوره ابتدایی و آموزش‌های ویژه مربوط به مسائل طبیعت، محیط زیست، آموزش‌های رفتاری و فرهنگ‌سازی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بیشتر رویکرد این مدارس آگاهی‌ دادن به جامعه بوده و بیشتر اقدامات آنها جنبه مدنی دارد.
ابتکار گفت: ترویج آموزش‌های مربوط به محیط زیست در مدارس،‌کتاب‌های درسی و نظام آموزش و پرورش همواره در دستور کار قرار دارد.
* کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: در فعالیت‌های توسعه‌ای باید تلاش کرد تا کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود.
ابتکار افزود: ایران اسلامی ظرفیت‌های صنعتی و معدنی بسیاری دارد و سمنان در این بخش یک شاخص است اما باید تلاش کرد تا در فعالیت‌های توسعه‌ای، کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود.
وی افزود: بخش مهمی از درآمدهای استان سمنان از محل فعالیت‌های معدنی تأمین می‌شود اما باید در همه مراحل اکتشاف، بهره‌برداری و اقدامات نهایی ضوابط و استانداردهای مربوط را مدنظر قرار داد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان متذکر شد: باید با حداقل آسیب‌ رساندن به خاک، آب، سرزمین و هوا کار خود را در راه توسعه انجام داد و در نهایت نیز وضع معادن را تا حدود زیادی به شرایط قبل از بهره‌برداری نزدیک کرد.
* تخریب جنگل ابر متوقف شد
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از توقف تخریب جنگل ابر با اجرای طرح‌های جاده‌سازی خبر داد.
ابتکار اظهار داشت: حفظ منطقه جنگلی ابر یکی از سیاست‌های مهم سازمان حفاظت محیط زیست است.
وی ادامه داد: متأسفانه در گذشته سیاست‌‌هایی وجود داشته که پیگیر ایجاد جاده‌ای ناپایدار در قلب جنگل ابر و توسعه جاده روستایی درجه ۲ موجود بوده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این اقدام بدون مطالعه و پشتوانه لازم در دست اجرا بوده و قرار شده است تا این جاده روستایی به جاده‌ای وسیع‏تر تبدیل شود.
ابتکار با تأکید براینکه طرح راهسازی در جنگل ابر هم‌اکنون متوقف شده است، متذکر شد: برنامه‌های حفاظتی در جنگل ابر در دست اقدام است و با توجه به ارزش زیستگاهی و طبیعت بکر و ارزشمند این منطقه باید حفاظت بیشتری از آن صورت گیرد.
وی اظهار داشت: لازم است تا با هماهنگی استان‌های گلستان و سمنان، طرح حفاظتی مناسبی برای جنگل ابر پیش‌بینی شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سیاست سازمان محیط زیست این است که جاده‌سازی در جنگل ابر ادامه پیدا نکند، یادآور شد: به احتمال زیاد، می‌توان راهسازی در این جنگل را برای همیشه متوقف کرد.
* تشخیص آلایندگی صنایع فقط بر عهده محیط زیست است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تأکید بر اینکه سازمان متبوعش تنها مرجع تشخیص آلایندگی صنایع در ایران محسوب می‌شود، ابراز داشت: تشخیص اینکه یک واحد صنعتی آلایندگی دارد یا نه، تنها برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در این زمینه اظهارنظر کند.
ابتکار که در پاسخ به مشکلات متعدد آلایندگی صنایع در استان سمنان از جمله کارخانه «فروسیلیس» ایران توضیحاتی ارائه می‌کرد، اذعان داشت: اندازه‌گیری آلایندگی صنایع براساس استانداردهایی صورت می‌گیرد که از قبل تدوین شده است.
وی اضافه کرد: این اندازه‌گیری‌ها در برخی از واحدهای تولیدی براساس تجهیزاتی است که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند و اطلاعات را به این سازمان انتقال می‌دهند.
وی تأکید کرد: در برخی دیگر از واحدهای صنعتی نیز نمونه‌گیری‌های مستمری انجام شده و در سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرار می‌گیرد.
* آماری از سمن‌های قانونی محیط زیست نداریم
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با بیان اینکه این سازمان از سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد حمایت خواهد کرد‌، عنوان داشت: آماری از سمن‌های قانونی فعال در عرصه محیط زیست نداریم.
ابتکار ادامه داد: برخی از پروانه‌های فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد در سال‌های اخیر به دلایل نامعلومی تعلیق شده است و این سازمان‌ها دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.
وی با بیان اینکه این مشکل در بین تعداد زیادی از سازمان‌های مردم‌نهاد فراگیر شده است، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست سعی دارد تا با همکاری وزارت کشور آمار دقیقی از سمن‌های قانونی در حوزه محیط زیست به دست آورد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به سازمان‌های مردم‌نهاد بدون مجوز نیز نوید داد که در نخستین فرصت فعالیت آنها با صدور مجوز قانونی شود.
ابتکار با بیان اینکه اخیراً‌ فراخوانی رسمی از سوی سازمان محیط زیست برای جلب مشارکت سمن‌ها ارائه شده است، خواستار مشارکت همه فعالان زیست محیطی در اجرای برنامه‌های محیط زیست شد.
* حفاظت از گونه‌‌های جانوری در زیستگاه خود در دستور کار است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تأکید بر لزوم حفاظت از گونه‌های جانوری در زیستگاه خود، اظهار کرد: حفاظت از این گونه‌ها در جایی که زندگی می‌کنند، نخستین‌ کاری است که باید انجام شود.
ابتکار ادامه داد: گونه‌های در معرض تهدیدی در کشور وجود دارد که هم در حوزه گیاهی و هم در بخش جانوری باید نسبت به امن‌سازی زیستگاه‌ها اقدام کرد.
وی یادآور شد: باید تلاش شود تا سطح حفاظت از مناطق تحت مدیریت محیط زیست افزایش یابد و در عین حال تکثیر گونه‌های جانوری بسیار مهم است.
* قرارداد حفاظت از یوزپلنگ آسیایی امضا شد
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: مرحله دوم قرارداد مربوط به حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل متحد اخیراً‌ در تهران امضا شد.
ابتکار گفت: امضای این قرارداد براساس ارزیابی مثبتی بوده است که سازمان ملل متحد از مرحله نخست اجرای آن در طول ۱۰ سال گذشته داشته است.
وی گفت: خوشبختانه موفق شده‌ایم جلوی انقراض این گونه مهم جانوری را بگیریم و از آن پس نیز باید با مشارکت جوامع محلی و آگاه‌سازی عموم مردم در این راه گام برداریم.
*‌ استخدام محیط‌بانان مراحل نهایی خود را می‌گذارند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی براینکه طرح گسترده مناطق حفاظت شده در سراسر کشور با تعداد اندک محیط‌بانان موجود بدون شک قابل کنترل نیست و این سازمان در راستای جذب و استخدام محیط‌بانان جدید که برنامه‌‌ای دارد، عنوان کرد: براساس شاخص‌های جهانی و آنچه کارشناسان سازمان محیط زیست ایران می‌گویند، تعداد محیط‌بانان بسیار کمتر از مساحت تحت مدیریت این سازمان است.
ابتکار ادامه داد: افزایش نیروهای رسمی و قراردادی در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
وی تأکید کرد: هم‌اکنون در کشور در هر ۱۰ هزار هکتار یک محیط‌بان وجود دارد که باید به مرحله‌ای برسیم که در هر ۳ هزار هکتار یک محیط‌بان داشته باشیم و فاصله فعلی بسیار زیاد است.
* اعتبار استخدام نداریم
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس که چرا با وجود این شرایط و نهایی شدن استخدام شماری از محیط‌بانان این اقدام عملیاتی نمی‌شود، افزود: تعدادی از استخدام‌ها به مرحله نهایی رسیده اما اعتبار استخدام نیروها موجود نیست.
ابتکار افزود: با توجه به شرایط فعلی، باید سعی شود تا از توانمندی محیط‌بانان به همراه ظرفیت جوامع محلی و نیز اجرای طرح‌های مدیریت مناطق حفاظت شده به صورت توامان استفاده شود.
وی توضیح داد: در تأمین تجهیزات مورد نیاز محیط‌بانان نیز مشکلاتی وجود دارد که تلاش می‌شود این کمبودها برطرف شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان محیط‌بانان را نیروهای کلیدی حفاظت از مناطق مختلف دانست و بیان داشت: افزایش تعداد محیط‌بانان باید همواره در دستور کار باشد.